Produkty

Brama dwuskrzydłowa z napędem – dlaczego warto?

Nowoczesne bramy wjazdowe zaskakują estetyką i funkcjonalnością, a w sprzedaży dostępne są w kilku różnych wariantach. Chętnie wybieramy bramy przesuwne, ale nie mniejszą popularnością cieszą się skrzydłowe, a szczególnie jeden rodzaj – brama dwuskrzydłowa z napędem. Kiedy to rozwiązanie się sprawdzi i jakie ma zalety, czym przebija inne? Sprawdź!

Jak wygląda i pracuje brama wjazdowa dwuskrzydłowa z napędem?

Brama dwuskrzydłowa to jedno z tradycyjnych rozwiązań, o bardzo długiej historii. Składa się po prostu z dwóch segmentów, które łączy się np. za pomocą klamki oraz zabezpiecza zamkiem, ale też zasuwkami czy ryglami. Zgodnie z polskimi przepisami brama dwuskrzydłowa (podobnie zresztą jak inne rodzaje bram oraz furtki) musi się otwierać do wewnątrz posesji. Bramę dwuskrzydłową można obsługiwać ręcznie, ale zdecydowanie warto zautomatyzować jej pracę!

Brama dwuskrzydłowa z napędem jest wyposażona w siłownik i zaprogramowana – w zależności od modelu automatu można ją otwierać i zamykać pilotem lub smartfonem, a także wyposażyć w dodatkowe funkcje (np. tryb furtki, obsługę głosową) i połączyć z systemem smart home.

Bramy dwuskrzydłowe (ręczne i automatyczne) są obecnie produkowane w różnych stylach, a ich estetykę i wyróżniki wizualne determinuje zwykle kolekcja ogrodzenia, w ramach której zostały zaprojektowane.

Bramy dwuskrzydłowe to bardzo różnorodna kategoria

Samo to, że bramy dwuskrzydłowe są projektowane w tak wielu różnych wariantach, jest dobrym argumentem przemawiającym za ich wyborem! Jakie są możliwości?

  • Bramy dwuskrzydłowe tradycyjne. Wielbicieli klasyki i ornamentyki na pewno ucieszy to, jak wiele modeli bram czerpie z metaloplastycznej sztuki – ażurowe bramy, finezyjnie wygięte ramy, tradycyjne groty, przepiękne ozdoby (rozetki, listki, kule, kwiaty i inne) nawiązują stylem do dworków i pałacyków, świetnie się komponują z tradycyjnym budownictwem. W naszej ofercie to np. bramy z kolekcji Brema, Greta Lux 3, Palermo czy Lila.
  • Nowoczesne bramy wjazdowe. Trochę w opozycji do tradycyjnych modeli stają nowoczesne, minimalistyczne propozycje, którym jest po drodze z prostą formą, geometrycznymi kształtami, oszczędnością dekoracyjną, stonowaniem i minimalizmem. Szerokie i płaskie stalowe profile bram, zamontowane na kilka różnych sposobów, świetnie podkreślają nowoczesne, proste bryły budynków – warto zerknąć na bramy z kolekcji np. Mistral, Belfast, Imperial czy Arizona.
  • Ekonomiczne bramy dwuskrzydłowe. Brama dwuskrzydłowa z napędem to także element ogrodzenia panelowego! W solidnej ramie zamknięte są druty stalowe – całość prezentuje się estetycznie, ale jednocześnie jest stosunkowo tania. Takim ekonomicznym rozwiązaniem jest też brama dwuskrzydłowa bez zabezpieczenia antykorozyjnego (do pomalowania we własnym zakresie).
  • Ażurowe i pełne bramy skrzydłowe. Wariant bramy można też wybrać w zależności od oczekiwań dotyczących ochrony prywatności. Chcąc mieć widok na okolicę, można zdecydować się na rodzaj ażurowych bram skrzydłowych (z dużymi prześwitami). Pełną prywatność i poczucie bezpieczeństwa zapewnią z kolei bramy wjazdowe wypełnione, np. żaluzjowe, takie jak z kolekcji Imperial.

Jakie zalety ma brama dwuskrzydłowa z automatem?

  • Oszczędność miejsca. Bramy przesuwne, choć są chętnie wybierane i mają sporo zalet, nie są możliwe do montażu na każdej działce. W tym wypadku przewaga bram dwuskrzydłowych jest miażdżąca – sprawdzą się na niedużej i wąskiej działce, nie potrzebują do pracy przestrzeni wzdłuż ogrodzenia.
  • Łatwy montaż. Konstrukcja bram skrzydłowych jest prosta, a już na pewno w porównaniu do bramy przesuwnej, która musi zostać wyposażona w szynę czy rolki jezdne. Montaż jest więc sporo prostszy i możliwy nawet we własnym zakresie. Dzięki prostej konstrukcji brama wyróżnia się niską awaryjnością.
  • Bezpieczeństwo. Do bram dwuskrzydłowych można sprawnie dobrać szereg zaawansowanych zabezpieczeń, które zapewnią ochronę przed włamywaczami. Antywłamaniowe zamki, zasuwki i zapadki, rygle dolne – brama stanie się nie do sforsowania, zapewniając ogromne poczucie bezpieczeństwa!
  • Codzienny komfort. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z napędem otwiera się i zamyka automatycznie, wystarczy użyć pilota lub aplikacji na smartfonie. Nie trzeba mocować się z ciężkimi segmentami, moknąć na deszczu, marznąć w zimie, przerywać rozmowy z pasażerem albo ulubionej audycji.
  • Wiele możliwości. Nowoczesne bramy wjazdowe skrzydłowe są wyposażone w automaty wielofunkcyjne, które łączą się np. z systemami smart home, ale umożliwiają też zaprogramowanie kilku przydatnych funkcji np. częściowego otwierania bramy (jako furtki), uruchamiania głosowego i innych.

Kiedy sprawdzi się brama dwuskrzydłowa z napędem?

Brama dwuskrzydłowa z napędem to dość uniwersalne rozwiązanie, na które można się zdecydować w przypadku posesji zarówno dużej, jak i małej. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych preferencji! Na pewno bramy dwuskrzydłowe polecane są właścicielom działek dość wąskich – takich, na których bramy przesuwne nie mają szansy się sprawdzić, ponieważ nie da się zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni w linii ogrodzenia (potrzebne miejsce zależy od długości skrzydła).

Wspomnieliśmy też, że bramy wjazdowe muszą się otwierać do wewnątrz posesji. W przypadku wariantu skrzydłowego warto więc pamiętać, że brama potrzebuje do pracy trochę miejsca na podjeździe – nie będzie możliwe zaparkowanie pojazdu tuż za bramą bez ryzyka jego uszkodzenia.

Kiedy nie sprawdzi się brama dwuskrzydłowa z napędem?

Montaż bram dwuskrzydłowych może być niemożliwy na posesjach z bardzo krótkim podjazdem, ale jest coś jeszcze! Aby skrzydła bramy mogły gładko otwierać się i zamykać, teraz musi być równy – pochyłość i pofałdowanie działki nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji brama nie będzie mogła działać poprawnie (lub wcale), a to z kolei rodzi ryzyko jej uszkodzeń i przyspieszonego zużycia.

Jak wybrać odpowiednią bramę dwuskrzydłową z automatem?

  • Odpowiednia szerokość. Zgodnie z prawem minimalna szerokość bramy to 2,4 m, ale zawsze warto zapewnić sobie więcej miejsca do komfortowego wjazdu i wyjazdu, np. 3-3,5 m. Wymiary trzeba dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę szerokość używanych pojazdów i odległość od ulicy (długość pojazdu).
  • Stylistyka bramy. Klasyczna dekoracyjna brama? A może minimalizm pełną parą? Wszystko zależy od upodobań, ale warto dopasować bramę wjazdową również do stylu aranżacji domu i całej przestrzeni wokół niego. Wśród bram dwuskrzydłowych da się też znaleźć bramy poziome i pionowe, które można dobrać do typu balustrad lub dominujących linii budynku.
  • Funkcje napędu bramy. Bardzo ważne jest to, by dopasować rodzaj napędu do potrzeb i oczekiwań oraz warunków (np. napęd elektromechaniczny, napęd hydrauliczny). Warto zwrócić uwagę na liczbę cykli pracy, funkcje, możliwości zasilania, opcje programowania, kompatybilność z pilotami oraz innymi urządzeniami (centrala sterująca smart home, smartfon, fotokomórki).