Produkty

Bramy samonośne – czy warto się na nie zdecydować?

Brama samonośna to wariant bramy przesuwnej, czyli pracującej w linii ogrodzenia, która zapewnia oszczędność miejsca i komfort codziennego poruszania się po posesji. Jak każde rozwiązanie, tak i bramy samonośne mają swoje zalety i wady. Jak się spisują? Pod jakim względem są lepsze od bram szynowych? Czy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Jak działa brama samonośna?

Brama samonośna to rodzaj bramy przesuwnej (drugim jest brama szynowa). Jest chętnie montowana zwłaszcza na posesjach prywatnych, a skrzydło bramy może mieć aż kilka metrów długości. W przeciwieństwie do klasycznej bramy skrzydłowej – rozwiernej, brama przesuwna samonośna „pracuje” wzdłuż linii ogrodzenia i odsuwa się na bok, a nie do wewnątrz posesji.

Brama samonośna przesuwa się po belce dolnej, w której zamontowana jest szyna, czyli kilka centymetrów nad ziemią (ok. 5-8 cm). Z tego względu, aby zapewnić bramie stabilność, wyposaża się ją w przeciwwagę. To takie trójkątne zakończenie, „ogon” bramy, którego długość wynosi ok. 40% długości skrzydła.

Bramę przesuwną samonośną wyposaża się w automatykę, a w zależności od typu mechanizmu – obsługuje się ją za pomocą pilota, smartfona czy nawet głosowo.

Nowoczesna automatyka do bram przesuwnych jest również często kompatybilna z systemami smart home, dzięki czemu za pomocą jednego urządzenia można zdalnie sterować nie tylko bramą, ale tuż furtką, roletami, oświetleniem czy ogrzewaniem!

Jak wygląda brama samonośna?

Kategoria bram samonośnych obejmuje setki modeli od wielu producentów. Przez to pod względem wizualnym bramy samonośne mogą znacznie się od siebie różnić, choć zwykle wyróżnia się dwa główne warianty stylistyczne.

  • Nowoczesne bramy samonośne – najczęściej są zbudowane ze stalowych profili metalowych: płaskich i szerokich, montowanych poziomo lub pionowo do podłoża, tuż obok siebie bądź z zachowaniem prześwitów. Pod względem „charakteru” ta brama przesuwna samonośna jest zazwyczaj minimalistyczna, stonowana, oszczędna dekoracyjnie, a może mieć ciekawą formę (np. otwartą).
  • Klasyczne bramy samonośne – zazwyczaj tworzy się je z cieńszych profili, a ich ramy mogą być wygięte w łuk. Tego typu bramy samonośne są ażurowe i bogato zdobione. W ramach dekoracji wykorzystuje się tradycyjne groty oraz metaloplastyczne elementy, np. kule, rozety, romby bądź motywy roślinne. Ze względu na stylistykę doskonale komponują się z klasycznym budownictwem.

Niezależnie od dominujących cech stylistycznych brama samonośna jest też z reguły wyposażona w przeciwwagę, która zwykle wygląda podobnie – to rama, która ma kształt trójkątna prostokątnego i dodatkową belkę pośrodku.

Czym różni się brama samonośna od bramy szynowej?

Różnica pomiędzy bramą samonośną a bramą szynową polega na sposobie działania, a co za tym idzie – konstrukcji. Podczas gdy brama samonośna porusza się tuż nad podłożem, brama szynowa przesuwa się po specjalnej prowadnicy, która zamontowana jest w ziemi. To dzięki tej prowadnicy – szynie w podłożu, brama szynowa nie potrzebuje dodatkowej stabilizacji w postaci przeciwwagi.

Brama przesuwna samonośna jest więc dłuższa od szynowej o ok. 40%, czyli właśnie o przeciwwagę. To sprawia, że jest też cięższa. Naturalnie oba warianty różnią się także sposobem montażu. Jeśli chodzi o walory wizualne, zarówno bramy samonośne, jak i szynowe występują w wariantach nowoczesnych i tradycyjnych.

Jakie zalety mają bramy samonośne?

Najważniejszą zaletą bramy samonośnej jest brak szyny, którą regularnie trzeba oczyszczać. W przypadku bram przesuwnych szynowych mamy w podłożu prowadnicę, w której wnętrzu zbierają się liście, błoto, śnieg, piasek i różne inne zanieczyszczenia. W zimie szyna staje się też oblodzona. To z kolei sprawia, że brama nie może działać płynnie lub całkowicie się blokuje. Szynę trzeba kontrolować oraz oczyszczać, co oczywiście zabiera czas i jest pracochłonne.

Poza tym zalety bram samonośnych pokrywają się z zaletami bram przesuwnych, a są nimi m.in.:

  • oszczędność miejsca na posesji – skrzydło bramy nie potrzebuje miejsca do otwierania się na podjeździe, przesuwa się wyłącznie wzdłuż ogrodzenia, a do montażu bramy przesuwnej potrzeba tylko odpowiednio szerokiej działki;
  • montaż na posesji nierównej – w przeciwieństwie do bramy skrzydłowej brama przesuwna samonośna nie wymaga idealnego wyrównania terenu, czyli nawet jeśli wjazd jest nieco pochyły, będzie pracować płynnie;
  • możliwość parkowania tuż za bramą – brama przesuwna samonośna to rozwiązanie idealne w przypadku krótkich podjazdów pod dom; auto można zaparkować kilka centymetrów za bramą bez obawy o jego uszkodzenie;
  • bezpieczeństwo i komfort wjazdu – bramy przesuwne są zwykle szerokie na kilka metrów; nawet podczas wjazdu pod kątem nie ma ryzyka porysowania samochodu; dzięki automatyce bramę obsługuje się szybko i wygodnie!

Jakie wady mają bramy samonośne?

Natomiast główną wadą bramy samonośnej jest jej zwiększona długość – w porównaniu z bramą szynową nawet o 40%. To oznacza, że – decydując się na bramę samonośną, należy się upewnić, że działka jest odpowiednio szeroka. Warto także od razu przemyśleć miejsce montażu furtki. Jeśli zostanie zamontowana zbyt blisko, to otwarte skrzydło bramy może uniemożliwić swobodne korzystanie z niej.

Trzeba również pamiętać o tym, że miejsce tuż przy ogrodzeniu, w okolicy bramy, nie będzie odpowiednie do umieszczenia dekoracji czy posadzenia roślin ozdobnych.

W przypadku bramy samonośnej może też pojawić się problem z montażem i pracą, jeśli działka jest bardzo pochyła – warto przed zakupem poradzić się specjalistów. Fachowcy Polargos służą radą, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem – zapraszamy do kontaktu!

Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową samonośną?

Najważniejszą kwestią przy wyborze bram samonośnych są wymiary: ich szerokość i wysokość. Szerokość skrzydła bramy trzeba dopasować do wymiarów oraz specyfiki działki – w świetle prawa minimalna szerokość wjazdu to 2,4 m, natomiast warto zapewnić sobie nieco więcej miejsca. Wiele także zależy od samych gabarytów pojazdów, których na co dzień używają domownicy.

Brama samonośna jest produkowana w setkach wariantów stylistycznych i te walory wizualne można dopasować bezpośrednio do ogrodzenia, ale też do podjazdu, ogrodu czy elementów architektoniczno-aranżacyjnych budynku. Zachęcamy do przejrzenia i zainspirowania się naszymi bramami samonośnymi Polargos, które znaleźć można m.in. w największych marketach budowlanych w całej Polsce!