Produkty

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?

Budowę ogrodzenia poprzedzają pracochłonne przygotowania i godziny namysłu nad kwestią estetyki – chcemy uzyskać ciekawy efekt i stworzyć spójną całość stylistyczną. Często jednak tę estetykę ogrodzenia zaburzyć może podmurówka. Jakie istnieją inne rozwiązania – oprócz tradycyjnej podmurówki? Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie? Sprawdzamy!

Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze – brak podmurówki

Z podmurówki mamy ochotę zrezygnować z wielu powodów. Po pierwsze jej budowa trwa długo i sporo kosztuje – np. dla wylewki betonowej trzeba rozkopać posesję i na całej linii płotu odeskować wykopy. Potrzeba też sporo betonu i prętów metalowych na zbrojenia. Po drugie podmurówkę betonową czasem bardzo trudno dopasować do estetyki ogrodzenia lub własnych upodobań.

A myśląc o tym, co zamiast podmurówki pod ogrodzenie ma szansę się sprawdzić, często nie bierzemy pod uwagę jednej opcji: po prostu rezygnacji z podmurówki, czyli montażu ogrodzenia tuż nad podłożem. Czy to bezpieczne?

Kiedy można zrezygnować z tradycyjnej podmurówki?

Podmurówkę betonową w formie wylewki na głębokich fundamentach stawia się po to, aby ustabilizować ogrodzenie i przenieść jego ciężar na podłoże. Ale spora część nowoczesnych ogrodzeń to konstrukcje lekkie więc takie wzmocnienie nie jest niezbędne. Przykładem są ogrodzenia panelowe, ogrodzenia palisadowe i modułowe z cienkich profili stalowych czy płot z metalowej siatki.

Ogrodzenie panelowe bądź modułowe składa się z gotowych przęseł – montuje się je do słupków, pod którymi wystarczy zrobić fundamenty punktowe. Jeśli konstrukcja jest lekka i ma standardową wysokość, a posesja znajduje się na równym i stabilnym podłożu, brak podmurówki nie zagraża bezpieczeństwu. Zawsze warto też poradzić się sprzedawcy czy producenta ogrodzenia. W Polargos służymy pomocą!

Zamiast tradycyjnej podmurówki – podmurówka prefabrykowana

Oczywiście podmurówka nie tylko stabilizuje ogrodzenie – pełni wiele innych funkcji. Stanowi barierę, przeszkodę dla zwierząt i rozrostu roślinności, zwiększa prywatność i podbija estetykę ogrodzenia, gdy jest do niego dobrze dopasowana. Dlatego też budowę podmurówki zawsze warto rozważyć – nie musi to być natomiast murek z wylewki betonowej, a dobrze sprawdzi się podmurówka prefabrykowana, dostępna w setkach wariantów i łatwa w montażu.

Gotowa podmurówka to betonowe płyty w formie murków, często także wykończone materiałem imitującym m.in. klinkier czy kamień naturalny. Jej zaletą jest prosty i szybki montaż. Słupki ogrodzeniowe stawiamy na stopach fundamentowych, nakładamy na nie betonowe łączniki, a do nich przytwierdzamy gotowe kilkumetrowe murki.

Tradycyjną podmurówkę też można wykończyć na wiele sposobów – np. otynkować i pomalować farbą w kolorze elewacji domu lub pokryć płytkami. Szukając alternatywy podmurówki, warto więc sprawdzić kilka pomysłów na jej wykonanie, a nuż któryś z nich wpadnie w oko i genialnie skomponuje się z wybranym ogrodzeniem.

Co zamiast podmurówki pod ogrodzenie?

Jeśli ogrodzenie jest ciężkie i wymaga „wsparcia” lub estetyka czy sposób wykonania tradycyjnej podmurówki nie przekonuje, warto pomyśleć np. o koszach gabionowych, palisadzie z granitu czy łupkach – tego typu konstrukcje świetnie realizują funkcje podmurówki! A rezygnując z podmurówki, podłoże pod ogrodzeniem można wysypać korą lub żwirem. Jak te pomysły wyglądają w praktyce?

Kosze gabionowe w roli podmurówki

Dawniej kosze gabionowe wzmacniały m.in. skarpy, dziś z powodzeniem stosuje się je w roli podmurówki (lub nawet całego ogrodzenia). Gabiony, czyli metalowe kosze, które montuje się pod ogrodzeniem, wypełnia się na wiele sposobów, np.kamieniami, żwirem, granitem, tłuczniem czy gruzem. Pomysły same się mnożą – wystarczy sprawdzić internetowe inspiracje, by przekonać się, jak dobrze w ramach wypełnienia gabionów sprawdza się m.in. tłuczone szkło, ziemia czy drewno.

Kosze gabionowe mają raczej minimalistyczną i dość surową stylistykę, więc świetnie pasują do nich metalowe ogrodzenia nowoczesne i ogrodzenie panelowe. Ogrodzenie gabionowe lub podmurówka z gabionów doskonale komponują się z nowoczesnym budownictwem, czyli prostymi, geometrycznymi bryłami i surowymi materiałami.

Palisada granitowa zamiast podmurówki

Palisada granitowa skutecznie zastępuje podmurówkę z płyt betonowych czy wylewkę – tak jak one jest solida i odporna na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Buduje się ją z gotowych elementów – podłużnych bloczków z granitu lub jego imitacji.

Efekt jest ciekawy, bo z jednej strony mamy surowy materiał, a z drugiej naturalnie nierówne, cięte i łupane krawędzie, które wpisują się nie tylko w nowoczesne, ale również w tradycyjne budownictwo. Z podmurówką w formie palisady granitowej (ułożonej zwykle pionowo, rzadziej poziomo) dobrze łączą się ogrodzenia klasyczne o dekoracyjnym charakterze.

Bloczki łupane ułożone pod ogrodzeniem

Łupane bloczki w roli podmurówki to rozwiązanie podobne i do palisady granitowej, i do podmurówki prefabrykowanej. Pod kątem budowy blisko im do pustaków, a wyglądem przypominają naturalne, rozłupane kamienie – zwykle mają też nieregularne krawędzie i strukturę oraz ciekawą fakturę. W sprzedaży są dostępne w setkach wzorów różniących się kolorem, kształtem i rozmiarem. Są lekkie i łatwo się je transportuje, a budowanie z nich przypomina układanie klocków.

Uformowane w podmurówkę bloczki łupane pasują do nowoczesnych i klasycznych aranżacji: zarówno budynków, jak i samego ogrodzenia. Często „towarzyszą” im więc ogrodzenia modułowe, panelowe i z metalowej siatki. Łatwo też wybrać spośród nich propozycję, która będzie pasować do elewacji domu czy też architektury ogrodowej.

Kora i żwir jako element dekoracyjny pod ogrodzeniem

Odpuszczając w ogóle budowę podmurówki, jeżeli montowane ogrodzenie faktycznie jej nie potrzebuje (bo jest lekkie i stabilne), można również genialnie udekorować podłoże pod ogrodzeniem, wysypując je korą drzewną czy żwirem. To taki ciekawy akcent stylistyczny, a zarazem oddzielenie linii ogrodzenia od reszty terenu.

Ładne i solidne ogrodzenie panelowe czy modułowe (klasyczne i nowoczesne) znaleźć można np. w ofercie Polargos. Warto odwiedzić nasz sklep z ogrodzeniami online (w ofercie znajduje się także podmurówka ogrodzeniowa) lub wybrać się do marketu budowlanego, np. Castoramy, i obejrzeć kilka propozycji. Z przyjemnością pomożemy we wszystkich kwestiach związanych z budową ogrodzenia – zapraszamy do kontaktu!

FAQ:

Co zastosować pod ogrodzenie zamiast podmurówki?

Zamiast podmurówki tradycyjnej (wylewki czy prefabrykatów) pod ogrodzenie warto zastosować np. palisadę granitową, bloczki łupane czy kosze gabionowe.

Czy ogrodzenie można zbudować bez podmurówki?

Jeśli ogrodzenie jest lekkie (np. panelowe czy modułowe), a posesja znajduje się na równym i stabilnym terenie, podmurówka nie jest niezbędna, a wystarczą same stopy fundamentowe pod słupkami. Warto poradzić się w tej kwestii specjalistów.

Jak zbudować podmurówkę ogrodzeniową? 

Podmurówkę tradycyjnie tworzy się z wylewki betonowej, którą można pomalować lub pokryć wybranym materiałem wykończeniowym. Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu jednak gotowe elementy – prefabrykowane murki.