Produkty

Dlaczego warto zainwestować w ogrodzenie ocynkowane?

Nowoczesne bramy wjazdowe zaskakują estetyką i funkcjonalnością, a w sprzedaży dostępne są w kilku różnych wariantach. Chętnie wybieramy bramy przesuwne, ale nie mniejszą popularnością cieszą się skrzydłowe, a szczególnie jeden rodzaj – brama dwuskrzydłowa z napędem. Kiedy to rozwiązanie się sprawdzi i jakie ma zalety, czym przebija inne? Sprawdź!

Ogrodzenie ocynkowane – co to znaczy?

Ogrodzenie ocynkowane pokryte jest warstwą czystego cynku. W Polargos wszystkie elementy nowego płotu poddajemy tzw. ocynkowi ogniowemu. Podczas produkcji stalowe profile przęseł, furtek i bram wjazdowych, a także słupki i inne elementy montażowe ogrodzeń umieszczamy w „kąpieli” cynkowej.

Technologia ta wykorzystuje zjawisko dyfuzji. Atomy cynku wnikają w zewnętrzną warstwę stali i tworzą stop cynk-żelazo, na którego powierzchni znajduje się czysta warstwa cynku. Dzięki stopowi przylega ona trwale, jest nierozerwalna z podłożem. Ocynkowana stal ma charakterystyczną srebrzystą barwę. Tak zabezpieczoną stal można oczywiście dodatkowo pomalować.

Jak wzmocnić antykorozyjną ochronę cynkową?

W Polargos dążymy do tego, by w znacznym stopniu przedłużyć trwałość i żywotność naszych ogrodzeń. Większość propozycji z naszej oferty zabezpieczamy dwuetapowo, wykorzystując system tzw. DUPLEX. Oznacza to, że ogrodzenie najpierw jest cynkowane, a następnie malowane proszkowo. Podczas tego procesu pokrywamy ogrodzenie farbą w wybranym kolorze, którą nakładamy w formie naelektryzowanych cząstek. Po podgrzaniu pomalowanego elementu do odpowiedniej temperatury farba wtapia się w stal – ulega polimeryzacji i tworzy nierozerwalną powłokę. Farba proszkowa wzmacnia ochronę antykorozyjną w postaci ocynku. Dzięki wyjątkowej trwałości farby ogrodzenia nie trzeba okresowo malować i odnawiać. Kolorowa powłoka nie schodzi, nie łuszczy się, nie odpada, nie odpryskuje.

Ogrodzenie ocynkowane i pomalowane proszkowo jest nie tylko odporne na korozję, ale także na urazy mechaniczne i czynniki chemiczne. Powłoka jest gładka, jednolita, równomiernie położona, a całość odznacza się wyjątkową estetyką.

Dlaczego ogrodzenia ocynkowane są trwalsze?

Cynkowanie jest stosowane przede wszystkim jako zabezpieczenie antykorozyjne. W środowisku miejskim czy przemysłowym, w którym metale narażone są na różne niekorzystne czynniki, powłoka cynkowa stanowi barierę, dzięki której stal nie reaguje z powietrzem i wilgocią. Stal ocynkowana jest nawet kilkanaście razy bardziej odporna na korozję niż stal niezabezpieczona. Ocynk ogniowy to jedna z najlepszych, najbardziej efektywnych metod ochrony antykorozyjnej. Ogrodzenia ocynkowanego nie trzeba konserwować, malować, pokrywać impregnatem. Tak przygotowane ogrodzenie nie wymaga od właściciela żadnych dodatkowych prac.

Dlaczego zabezpieczenie antykorozyjne jest ważne?

Stal, choć jest jednym z najtrwalszych surowców, jak każdy metal zaczyna się utleniać i korodować. Rdza pojawia się w formie niewielkich ognisk, które z czasem zaczynają się rozszerzać i zajmować coraz większe połacie. Skorodowana, zardzewiała stal robi się krucha i łamliwa. Jeśli ogrodzenie składa się ze stalowych drutów (np. ogrodzenie panelowe, siatka), to bardzo łatwo będzie je przeciąć, wygiąć czy wyważyć. Stalowe przęsła ogrodzenia pokryte rdzą będą osłabione, a przy tym będą straszyć swoim widokiem. Popękanej, pokruszonej powłoce stali nie pomoże dobra farba ani najlepszy preparat antykorozyjny. Nawet niewielkie ogniska rdzy trudno jest zabezpieczyć i sprawić, by nie rozrastały się do dużych rozmiarów. Najczęściej jedna rdzawa plamka w krótkim czasie prowadzi do zniszczenia całego elementu.

Co sprawia, że metal zaczyna korodować?

Na proces korozji stali wpływ ma wiele czynników i nie ma to wiele wspólnego z niewłaściwym użytkowaniem czy brakiem odpowiedniej pielęgnacji. Stal zaczyna rdzewieć już poprzez sam kontakt z powietrzem – wskutek utleniania, czyli reakcji chemicznej. Powstałe w ten sposób na powierzchni tlenki i wodorotlenki żelaza i innych metali to właśnie rdza. Proces ten przyspiesza wilgoć (deszcz, śnieg) i niska temperatura.

Jak dbać o ogrodzenie nieocynkowane?

Ocynk ogniowy i malowanie proszkowe to procesy, których nie da się przeprowadzić w zaciszu własnej posesji. Dlatego tak ważne jest, by już na etapie zakupu ogrodzenia upewnić się, że zostało ono właściwe zabezpieczone przez producenta. Jeśli tak się nie stało, to o zabezpieczenie antykorozyjne trzeba zadbać we własnym zakresie.

Raz na kilka lat (a często nawet co sezon) całe ogrodzenie, bardzo dokładnie, pomalować trzeba farbą antykorozyjną. W sprzedaży dostępne są także lakiery czy preparaty, które nie kryją kolorem, ale również odznaczają się dobrym poziomem antykorozyjnego zabezpieczenia. Właściciel musi też odpowiednio często przeglądać stan ogrodzenia. Każde, nawet nieduże ognisko rdzy będzie rozszerzać się w szybkim tempie. Prace trzeba wykonywać dokładnie – nie można zapominać o trudno dostępnych elementach – to tam bardzo często zaczyna pojawiać się rdza, która finalnie niszczy cały stalowy elementy.

A co z ogrodzeniem już zardzewiałym?

Wielu właścicieli ogrodzeń zastanawia się, co robić, gdy ogrodzenie jest już stosunkowo mocno zardzewiałe i podniszczone. Wymienić na nowe? Zdecydowanie warto i najlepiej od razu postawić na ogrodzenie ocynkowane. Jednak nie zawsze zakup nowego ogrodzenia wchodzi w grę.

Przede wszystkim już istniejącą rdzę należy usunąć. To ciężka i żmudna praca! Starej powłoki farby i rdzy należy się pozbyć za pomocą szpachelki. W niektórych sytuacjach (gdy rdzy jest dużo i gdy silnie przylega) warto wspomóc się szlifierką kątową bądź wiertarką z drucianą szczotką. Newralgiczne elementy trzeba wyczyścić za pomocą papieru ściernego. Pomocny będzie też preparat typu odrdzewiacz, który nieco rozpuści rdzę i sprawi, że będzie ona łatwiej schodzić. Ogrodzenie trzeba oczyścić dokładnie, najlepiej przetrzeć go rozpuszczalnikiem i pozostawić do wyschnięcia. Kolejno nałożyć należy antykorozyjny podkład gruntujący i właściwą farbę. To praca na kilka dni!

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie ocynkowane?

Ogrodzenie ocynkowane, jeszcze dodatkowo pomalowane proszkowo, nie będzie ulegało korozji. Zabezpieczenie jest na tyle wysokie, że redukuje możliwość pojawiania się ognisk rdzy na stali do minimum. To zabezpieczenie wieloletnie, które uwalnia właściciela od trudów i kosztów renowacji oraz konserwacji ogrodzenia. Zabezpieczona stal, nieosłabiona rdzą, jest praktycznie nie do sforsowania, więc mieszkańcy czy użytkownicy budynku mogą się czuć bezpiecznie. Ogrodzenie ocynkowane wygląda dobrze przez wiele lat, a pokrytej farbą proszkową powłoki nie trzeba odświeżać, prezentuje się świetnie bez względu na upływ czasu!