Produkty

Ile kosztuje montaż bramy przesuwnej?

Zakup i montaż bramy wjazdowej to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Cena samej usługi montażowej może wahać się od kilkuset złotych do nawet tysiąca. Rozbieżności te wynikają z rodzaju i konstrukcji bramy, jej wielkości oraz obecności napędu. O tych kosztach warto myśleć nie jak o wydatku, a jak o inwestycji – w komfort i bezpieczeństwo! Sprawdźmy, jak montuje się bramę przesuwną, ile to może kosztować i jakie czynniki wpływają na ostateczną cenę usługi.

Jaki jest przybliżony koszt za montaż bramy przesuwnej?

Cenniki tego typu usług zależą w dużej mierze od konkretnej firmy czy fachowca oraz oczywiście od zakresu pracy. Można się spodziewać, że koszt montażu bramy przesuwnej z napędem, wyjątkowo dużej, do której trzeba dodatkowo jeszcze wykonać fundament, będzie sporo droższy niż koszt montażu bramy małej, która nie potrzebuje wylewki i otwiera się ręcznie. Zawsze, aby uzyskać konkretną wycenę, należy złożyć zapytanie, określić zakres prac i podstawowe parametry bramy. Wykonawca ustali ilość czasu potrzebnego na montaż i wyceni usługę.

Ponieważ ten zakres prac może być naprawdę różny, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „ile kosztuje montaż bramy przesuwnej?”. Cena standardowo waha się od kilkuset złotych do tysiąca, ale tę wartość może też przekroczyć w szczególnych przypadkach.

Jak obniżyć koszt montażu bramy przesuwnej?

  • Zdecydować się na montaż bramy jednocześnie z montażem całego ogrodzenia – kompleksowa usługa z pewnością zostanie wyceniona korzystniej. Powierzając to zadanie jednej firmie, można też liczyć na to, że nie pojawią się żadne pomyłki obliczeniowe czy montażowe, które mogłyby przedłużyć czas trwania instalacji samej bramy.
  • Zamówić montaż u producenta lub sprzedawcy bramy – wiele firm oferuje kompleksowe usługi, a to pozwala na oszczędność czasu, energii i pieniędzy. W ten sposób sam koszt montażu bramy będzie sporo niższy niż w przypadku zamówienia usługi od firmy „trzeciej”. Co więcej, montażem zajmą się specjaliści, którzy znają oferowane przez firmę produkty. Usługa przebiegnie więc szybko i sprawnie!
  • Podjąć się samodzielnego montażu bramy przesuwnej – np. do bram Polargos zawsze dołączamy szczegółową i przejrzystą instrukcję „krok po kroku”, a same bramy są tak skonstruowane, aby ich montaż był maksymalnie prosty i bezproblemowy. W tym wypadku trzeba jednak mieć choćby podstawową wiedzę i doświadczenie w tego typu pracach oraz dysponować potrzebnymi narzędziami. Oczywiście trzeba także poświęcić swój czas i energię, natomiast zupełnie odpada konieczność poniesienia kosztu montażu bramy.

Od czego zależy koszt montażu bramy przesuwnej?

  • Od wielkości bramy – im większa brama, tym zadanie jest trudniejsze, pochłania więcej czasu i pracy, a to odpowiednio zwiększa koszt usługi.
  • Od konstrukcji bramy – przykładowo koszt montażu bramy szynowej (poruszającej się po szynie ustabilizowanej fundamentem) będzie nieco niższy, niż koszt montażu bramy samonośnej (poruszającej się bezpośrednio nad podłożem, co wymaga większej precyzji montażowej, a sama brama wyposażona jest w dodatkową przeciwwagę, która znacząco zwiększa ciężar konstrukcji).
  • Od obecności napędu – brama automatyczna wymaga więcej prac montażowych, trzeba przeprowadzić odpowiednie przewody, dociągnąć prąd, zainstalować siłowniki, sterowniki, zaprogramować cały mechanizm. To co najmniej kilka godzin pracy więcej niż w przypadku bramy otwieranej ręcznie.
  • Od przygotowania do montażu – jeśli (w przypadku np. bramy szynowej) jest już gotowy fundament, sporo pracy odpada, więc koszt usługi będzie niższy. Gdy wylewkę trzeba najpierw przygotować, to jest to dodatkowy koszt zarówno za pracę, jak i za potrzebne materiały.

Jak wygląda montaż bramy przesuwnej?

Konkretny zakres prac i czynności, jakie należy wykonać, zależy od modelu bramy i jej budowy. W przypadku standardowej bramy przesuwnej Polargos całość pracy można sprowadzić do kilku kroków.

  1. Dokładnie wymierzyć położenie słupków i wózków. Właściwy pomiar to połowa sukcesu!
  2. Słupki i wózki zabetonować zgodnie z instrukcją dołączoną do ogrodzenia lub dostępną bezpłatnie w punktach dystrybucji.
  3. Precyzyjnie wymierzyć położenie wózków – to klucz do sprawnego działania bramy!
  4. Przygotować słupek przelotowy, dojazdowy i bramę.
  5. Na słupku przelotowym zamontować rolkę dołączoną do słupka.
  6. Do bramy zamontować zamek hakowy, a do słupka dojazdowego – szyld (w zestawie z zamkiem).
  7. Założyć bramę na wózek i plastikową rolkę.
  8. Sprawdzić działanie bramy – poprawnie zamontowana będzie przesuwać się swobodnie, bez żadnego oporu.

Bramy Polargos zamontować można do słupków betonowych lub stalowych. W drugim przypadku odpowiednie zawiasy sprzedawane są w zestawie z słupkami. Jeśli brama będzie przymocowana do słupków betonowych, należy zaopatrzyć się w specjalne kotwy.

Jak wygląda montaż automatu do bramy?

Montaż bramy przesuwnej z napędem w wielu przypadkach także możliwy jest do przeprowadzenia we własnym zakresie. Niektórzy producenci mechanizmów przewidują samodzielny montaż urządzenia – na podstawie dołączonej instrukcji.

Konkretny sposób montażu i programowania napędu jest oczywiście uzależniony od poszczególnych modeli mechanizmów. Poniżej opis schematu montażu napędu Simple Move 102 od Polargos – dołączana do napędu instrukcja przeprowadza szczegółowo przez wszystkie etapy prac („krok po kroku”).

  1. Sprawdzić bądź dostosować warunki montażowe napędu do bramy (zamontować ograniczniki otwarcia do podłoża, poprowadzić niezbędną instalację elektryczną – przewód zasilający 230 V, przewody do podłączenia akcesoriów np. fotokomórek).
  2. Miejsce montażu napędu przygotować ok. 20 mm nad podłożem w odpowiednim położeniu do listwy zębatej i po uwzględnieniu położenia bramy na wózkach jezdnych. Jeśli jest to konieczne, wykonać fundament betonowy pod napęd.
  3. Zamontować wkręty i napęd na odpowiedniej wysokości.
  4. Zamontować listwy zębate.
  5. Wyregulować odpowiednio wysokość napędu i listew, sprawdzić poprawną pracę bramy.
  6. Zamknąć bramę, zablokować napęd.
  7. Okablować napęd przy wyłączonym zasilaniu.
  8. Podłączyć zasilanie sieciowe.
  9. Podłączyć elektroniczny układ sterowania do uziemienia.
  10. Przypiąć antenę na pokrywie napędu.
  11. Uruchomić urządzenie, zaprogramować funkcje, przetestować działanie.
  12. Połączyć z ewentualnymi dodatkami i zaprogramować piloty.