Produkty

Ile kosztuje ogrodzenie działki?

Na ogólne pytanie o koszt ogrodzenia działki nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, ile kosztuje ogrodzenie działki, zależy od naprawdę wielu czynników. Podstawowym jest oczywiście sam wymiar działki, czyli liczba potrzebnych przęseł i elementów montażowych. W grę wchodzi także wzniesienie ewentualnej podmurówki i potrzebnego do tego materiału. I wreszcie – sam rodzaj ogrodzenia i koszt jego montażu. W zależności od materiału, funkcjonalności, dekoracji, marki będą to różne kwoty, zazwyczaj niezwykle rozbieżne. Jedno przęsło ogrodzenia może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych!

Jak oszacować budżet potrzebny na ogrodzenie?

Planując zakup i montaż ogrodzenia posesji, warto zacząć od dokładnego jej zwymiarowania. Należy wytyczyć granice obszaru, który ma zostać ogrodzony.

Jak to zrobić? Najprostszy sposób to wbicie słupków czy położenie ciężkich kamieni w strategicznych miejscach. Następnie wzdłuż linii przyszłego ogrodzenia można rozpiąć linię i dokładnie zmierzyć jej obwód. W ten sposób wyliczy się długość ogrodzenia.

Następnie należy wybrać odpowiednie przęsła i elementy montażowe oraz ustalić potrzebną ich liczbę. Przęsła różnych rodzajów ogrodzeń, podobnie zresztą jak elementy montażowe, będą mieć różną szerokość, a to ten wymiar jest kluczowy do zamówienia odpowiedniej ilości materiału.

Ile kosztuje ogrodzenie najtańsze z dostępnych?

Jeśli budżet na ogrodzenie posesji jest maksymalnie ograniczony, warto zacząć od najtańszych rozwiązań. Takim jest między innymi klasyczna siatka ogrodzeniowa. To dobry wybór również na ogrodzenie jedynie tymczasowe, np. zabezpieczenie placu budowy.

Warto oczywiście kupić siatkę wysokiej jakości – dobrze zabezpieczoną przed korozją (ocynkowaną, powleczoną PVC). Tu należy zastanowić się, czy wybrać siatkę plecioną czy zgrzewaną. Druga opcja lepiej nadaje się na ogrodzenie stałe – siatka zgrzewana jest bardziej sztywna, dzięki czemu szybko się ją montuje, bez konieczności naciągania.

Jeden metr siatki kosztuje zazwyczaj maksymalnie 10 złotych.

Wiele osób, również ze względów budżetowych, decyduje się na łączenie różnych rodzajów ogrodzeń. Na przykład od frontu zamontowane jest wybrane ogrodzenie z elegancką podmurówką i słupkami, a na tyłach siatka.

Niski koszt ogrodzenia działki – inne ekonomiczne rozwiązania

Innym ekonomicznym rozwiązaniem na ogrodzenie działki są panele ogrodzeniowe, będące świetną alternatywą dla siatki.

Produkowane są z grubych i sztywnych drutów, które połączone w pionie i poziomie, tworzą oczka. Panele są stabilne i zapewniają dobrą ochronę. Przy tym prezentują się bardziej elegancko niż siatka ogrodzeniowa. Warto też zastanowić się nad wersją 3D z dodatkowymi przetłoczeniami (druty wygięte w literę „V”). Ich atutem jest też nieskomplikowany montaż, który można przeprowadzić we własnym zakresie.

I wreszcie – do ogrodzenia panelowego można bez problemu dobrać kompatybilną furtkę i bramę wjazdową (także z automatem), również w rozsądnej cenie. I podobnie jak w przypadku siatki, ogrodzenie panelowe często łączone jest z innym rodzajem płotu, który montowany jest od frontu.

Materiały na ogrodzenie działki a jego cena

A czy na koszt ogrodzenia ma wpływ materiał, z którego je wyprodukowano? Najczęściej spotykane ogrodzenia są drewniane bądź metalowe, a ich cena jest zbliżona. Warto więc zdać się na własny gust i preferencje domowników. Trzeba jednak pamiętać, że o ogrodzenie drewniane należy regularnie dbać, aby pozostało w dobrym stanie. Okresowa impregnacja czy malowanie są koniecznością.

W przypadku ogrodzenia stalowego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom zabezpieczenia antykorozyjnego. Najlepiej wybrać taki model, który już na etapie produkcji został zabezpieczony powłoką cynkową i ewentualnie pomalowany proszkowo. Nie jest to duży dodatkowy koszt, a o konserwacji ogrodzenia można zapomnieć na lata.

Oczywiście jeśli zależy na maksymalnej oszczędności, można zdecydować się na ogrodzenie niezabezpieczone, jednak od razu trzeba przygotować się na dodatkowe prace. Pierwsze malowanie takiego ogrodzenia należy przeprowadzić niezwłocznie po jego zakupie i montażu.

Tradycyjne a nowoczesne ogrodzenia działki i ich ceny

Studiując ceny różnych ogrodzeń, czasem można odnieść wrażenie, że duży wpływ może mieć na nią sam projekt ogrodzenia. Przykład? Tradycyjne ogrodzenia – z wygiętymi w łuk ramami i profilami czy dekoracjami – często są tańsze niż propozycje nowoczesne, minimalistyczne. Nie jest to oczywiście reguła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ogrodzenia nowoczesne z szerokimi, masywnymi profilami to znacznie więcej materiału niż delikatne przęsła z rzadko zamocowanymi, cienkimi profilami.

Wiele zależy też od samego projektu. Misterne zdobienia czy elementy kute podniosą ceną ogrodzenia. Podobnie jak dodatkowe funkcjonalności w ogrodzeniach nowoczesnych (np. możliwość regulacji ułożenia profili w ogrodzeniu żaluzjowym). Zasadniczo można spodziewać się, że im mniej ażurowe jest ogrodzenie, tym więcej będzie kosztować. Ogrodzenia z dużą liczbą szerokich profili i z minimalnymi prześwitami będą naturalnie droższe.

Standardowo ogrodzenia – czy to tradycyjne, czy nowoczesne – ze średniej półki cenowej będą kosztować od 100 do kilkuset złotych za jedno przęsło.

Ogrodzenia premium i ich oferta cenowa

W przypadku ogrodzeń premium koszt jednego przęsła liczony jest w setkach złotych. Czy ta cena przekłada się na jakość, funkcjonalność, wygląd? Oczywiście!

W ogrodzenia premium producenci wkładają mnóstwo pracy, której punktem wyjściowym jest sam projekt. Są to propozycje dla tych, którzy chcą, by ogrodzenie posesji stało się integralnym elementem całej przestrzeni życiowej jej mieszkańców czy użytkowników. Dla tych, którzy cenią sobie niebanalność, oryginalność, najnowsze trendy aranżacyjne. Tego typu ogrodzenia intrygują, realizują artystyczne założenia, przynoszą korzyści w postaci dodatkowych funkcjonalności.

Do produkcji ogrodzeń premium wykorzystywane są najlepsze materiały i technologie. Całość jest perfekcyjnie dopracowana, „dopieszczona”, skutecznie zabezpieczona. To inwestycja, która zwraca się każdego dnia. Ogrodzenie premium staje się wizytówką posesji, podnosi jej prestiż, uwypukla styl architektoniczny czy aranżacyjny domu i ogrodu.

Koszt innych elementów ogrodzenia – furtki i bramy wjazdowe

Do szacunkowego budżetu na ogrodzenie posesji należy od razu doliczyć koszt strategicznych jego elementów – części funkcjonalnych i montażowych, zabezpieczeń. Podobnie jak przęsła ogrodzenia, tak i bramy wjazdowe mogą mocno różnić się ceną.

Oczywiście brama dwuskrzydłowa czy przesuwna będzie sporo droższa, jeśli będzie wyposażona w napęd. I zdecydowanie warto zainwestować od razu w bramę automatyczną, która zapewni komfort wjazdu na posesję. Jeszcze droższe od bram automatycznych będą np. bramy teleskopowe czy bramy łamane. To z kolei innowacyjne rozwiązania, zdecydowanie warte swojej ceny. W przypadku gdy posesja jest nierówna czy wąska i nie ma możliwości zamontowania bramy skrzydłowej czy przesuwnej, tego typu bramy umożliwią bezpieczny i komfortowy wjazd.