Produkty

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Wybór ogrodzenia jest trudniejszym zadaniem, niż można byłoby się tego spodziewać! Rodzaj, parametry techniczne, wymiary, materiał, stylistyka – jest tyle elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. A co z kolorem? On także wpływa na postrzeganie posesji, a i powinien dobrze komponować się z aranżacją przestrzeni. Jaki kolor ogrodzenia wybrać? Inspirujemy!

Kolor ogrodzenia a materiał i rodzaj płotu

Trzy najpopularniejsze materiały na ogrodzenie to metal, drewno i beton. I wszystkie trzy dają nam szansę na wybór niemal dowolnej barwy ogrodzenia. Nawet jeśli płot ma określony kolor, zawsze można go przemalować. Standardowo jednak drewniane i betonowe ogrodzenia pozostawiamy w ich naturalnym kolorze – tak prezentują się najpiękniej! Inaczej jest z ogrodzeniem metalowym, które już w sprzedaży dostępne jest w wielu różnych wariantach kolorystycznych.

Wybierając kolor ogrodzenia, możemy zupełnie zmienić „charakter” danego modelu, a co za tym idzie – także styl aranżacji całej posesji!

Kolor ogrodzenia metalowego możemy dopasować do różnych elementów, ale jedną z najlepszych opcji jest zestawienie barwy ogrodzenia z samym budynkiem!

Do czego można dopasować kolor ogrodzenia?

Projektowanie nowoczesnej przestrzeni do życia zakłada nie tylko jej funkcjonalność, ale także – nadanie jej takiej estetyki, w której będziemy czuć się dobrze i „u siebie”! Całość powinna stworzyć też spójną kompozycję, której części współgrają na zasadzie uzupełnienia lub kontrastu.

Idąc tym tropem, możemy dopasować kolor ogrodzenia po pierwsze do budynku, a po drugie do pozostałych elementów posesji, np. podjazdu czy ogrodu. Ale że w tej przestrzeni mamy czuć się komfortowo i dobrze, kolor musi pasować także do… naszego wnętrza! Poniżej serwujemy trzy kierunki, które można obrać podczas wyboru koloru ogrodzenia.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Ogrodzenie wręcz powinno komponować się z wyglądem zewnętrznym domu! W tym wypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor elewacji – postawić na zbliżoną kolorystykę, zabawić się odcieniem lub skusić na kontrast barw!

Przykład? Jasnoszara bądź beżowa elewacja idealnie komponuje się z ogrodzeniem w kolorze antracytowym, grafitowym, czarnym czy brązowym. Jeśli natomiast elewacja jest drewniana, warto pomyśleć o ogrodzeniu w odcieniu brązu, np. modnym mocca. Lub wprowadzić „drewniane” akcenty do ogrodzenia wymienić kilka stalowych szczebli na drewno polimerowe (tworzywo odporne na warunki atmosferyczne).

Inna możliwość to dopasowanie barwy ogrodzenia do pokrycia dachowego, stolarki okiennej lub drzwiowej. Część producentów umożliwia pomalowanie ogrodzenia na wybrany kolor z palety RAL, co przekłada się na wręcz nieograniczone możliwości! W takim wypadku, gdy zastanawiamy się, np. jaki kolor ogrodzenia do czerwonego dachu będzie dobrze pasować, możemy skorzystać z palety RAL i wybrać ciekawy odcień czerni, szarości czy brązu, które z czerwienią intrygująco kontrastują!

Jak dobrać kolor ogrodzenia do podjazdu i ogrodu?

Kolor ogrodzenia możemy też równie dobrze połączyć z podjazdem czy ogrodem. W pierwszym wypadku warto zwrócić uwagę na barwę nawierzchni. Szarość surowych, nowoczesnych płyt betonowych świetnie przełamiemy ciemnym odcieniem: grafitem, głęboką czernią, antracytem, marengo, szafirem czy czekoladowym brązem. Podobne barwy pięknie się połączą z kostką brukową czy żwirowymi alejami.

Zainspirować możemy się także ogrodem i postawić na kolor ogrodzenia z tzw. palety barw ziemi – „złamaną” zieleń, brązy, beże czy szarości. Szarości i brązy dobrze komponują się z zielenią iglaków, którymi obsadzone jest ogrodzenie. Warto też pomyśleć o roślinach ozdobnych w ogrodzie, czyli stonowaną kolorystykę ogrodzenia przełamać kilkoma szczeblami w tym kolorze, który będzie do nich nawiązywał – np. malinowym, różowym, fioletowym, żółtym czy niebieskim.

Należy jednak pamiętać o tym, że ogród zmienia się w zależności od pory roku. Gdy jesienią znikają żywe kolory, niestandardowe barwy ogrodzenia mogą „gryźć” się z otoczeniem – w takim wypadku warto, aby te akcenty nawiązywały również do elementów domu, np. okiennic czy dekoracji.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do swojego charakteru?

Dom i przestrzeń przydomowa muszą odpowiadać gustom domowników. Ogrodzenie mija się codziennie i spędza się w jego pobliżu czas – jego styl i kolorystyka powinny być bliskie sercu mieszkańców. Pomocna w doborze koloru ogrodzenia może więc być także symbolika barw, choć nie należy traktować jej jako wyroczni.

Przykład? Kolor niebieski uznaje się za domenę osób spokojnych, o pozytywnym nastawieniu do świata. Czerwony chętnie wybierają ludzie energiczni i pewni siebie, natomiast zieleń kojarzy się z rodzinnością, empatią. Za pośrednictwem kolorów możemy nie tylko wyrazić siebie, ale też przekazać innym swoje emocje. Jeśli na tym nam zależy, postawmy na wstawki w ogrodzeniu – w ulubionym kolorze!

Jaki kolor ogrodzenia metalowego jest najchętniej wybierany?

Ogrodzenie posesji jest klamrą zamykającą całą przestrzeń – a jej centralną częścią jest dom. Płot swoją kolorystyką nie powinien przyćmić aranżacji posesji, a jedynie ją podkreślić. Dlatego też wśród najchętniej wybieranych kolorów ogrodzenia dominują barwy stonowane – odcienie czarnego, szarego i brązowego. Obecnie modne, zwłaszcza w nowoczesnych ogrodzeniach, są antracyt, grafit, karbonowa czerń i mocca brąz.

Dodatkowo – poza kolorem farby, którą pomalowane zostanie ogrodzenie – zwykle można także wybrać jej strukturę. Struktura farby genialnie eksponuje kolor, ale też nadaje mu nowego wymiaru. Możemy zdecydować się na strukturę metaliczną, która „podciąga” stonowane kolory (szarości, czernie) bądź połysk dodający farbie blasku (dobrze komponuje się np. z szarym, srebrnym czy porcelanowym). A na drugim biegunie znajdziemy półmat, który nadaje nowoczesny charakter każdej kolorystyce!

Jasny kontra ciemny kolor ogrodzenia

Wśród popularnych kolorów ogrodzeń dominują barwy ciemne, ale są też takie style aranżacyjne, z którymi pięknie łączą się barwy jasne – biele, beże, pudrowe odcienie różu czy błękitu (np. style skandynawski i prowansalski). Wiele osób zastanawia się nad taką jasną kolorystyką, ale obawia się, że ogrodzenie szybko zrobi się „brudne”. Warto natomiast pamiętać, że większość zabrudzeń na bieżąco zmywa deszcz i wystarczy kilka razy w roku użyć myjki ciśnieniowej, by spłukać pozostałe. Jasne ogrodzenie metalowe jak najbardziej zda egzamin, a dodatkowo znacznie mniej widać na nim wszelkie uszkodzenia mechaniczne!

FAQ:

Jaki kolor ogrodzenia do brązowego dachu wybrać?

Do brązowego dachu dobrze pasuje stonowana kolorystyka ogrodzenia w odcieniach beżu, brązu, szarości i czerni (zwłaszcza jeśli dominuje także stonowana kolorystyka elewacji). Kolor płotu może być zbliżony do odcienia dachu lub z nim kontrastować.

Jaki kolor ogrodzenia metalowego wybrać?

Ogrodzenia metalowe pokrywane są różnymi kolorami farb z palety RAL, więc wybór jest spory. Warto postawić na stonowany odcień płotu, np. czerń, grafit, antracyt czy brąz, ale zadbać o pojedyncze wstawki w innej, kontrastującej barwie.

Jaka kolorystyka ogrodzenia jest najchętniej wybierana? 

W ogrodzeniowej palecie barw powtarza się kilka modnych odcieni – antracyt, grafit, karbonowa czerń i mocca brąz. W przypadku ogrodzeń stalowych często mamy też do czynienia z cynkową powłoką, która ma lekko srebrzysty, charakterystyczny kolor.