Produkty
Jak działa furtka z elektrozaczepem?
Furtka z elektrozaczepem to wygodne rozwiązanie, które umożliwia otwarcie bramki bez klucza – za pomocą przycisku, domofonu czy zamka szyfrowego, oczywiście również zdalnie (z domu). Elektrozaczepy do furtki montuje się zarówno na posesjach prywatnych, jak i firmowych, a sam mechanizm wykorzystuje się do szeroko pojętej kontroli dostępu i ochrony przeciwpożarowej. Jak to działa i czy w ogóle warto kupić elektrozaczep do furtki?
Co to jest elektrozaczep?
Elektrozaczep jest urządzeniem elektromagnetycznym obudowanym symetrycznie lub niesymetrycznie, za pomocą którego odryglować można furtkę, drzwi czy nawet szafkę. Od lat zdobywa niesłabnącą popularność jako element różnych systemów kontroli dostępu. Wykorzystują go zarówno osoby prywatne, jak i właściciele czy zarządcy obiektów publicznych, przemysłowych, firmowych.
Bywa nazywany także elektroryglem, zatrzaskiem zwalniającym czy po prostu – zamkiem elektrycznym. Najczęściej montowany jest jako uzupełnienie tradycyjnego, mechanicznego zamka np. na klucz.
Jak działa furtka z elektrozaczepem?
Działanie elektrozaczepu opiera się oczywiście na prądzie elektrycznym. Jednak w zależności od rodzaju elektrozaczepu, sposób działania tego urządzenia może być odmienny.
W przypadku standardowych urządzeń w momencie uruchomienia np. przycisku na domofonie do urządzenia dociera prąd. Kieruje się w stronę cewki, którą obudowany jest rdzeń elektromagnesu. Cewka podnosi kotwicę elektrozaczepu, której głównym elementem jest system mechanicznych dźwigni. W efekcie zapadka elektrozaczepu zostaje zwolniona, a to umożliwia otwarcie drzwi. Zamek blokuje się ponownie, gdy tylko do urządzenia przestanie docierać napięcie, czyli gdy np. palec przestaje dotykać przycisku.
Elektrozaczep potrzebuje napięcia, które zazwyczaj czerpie z domofonu (videofonu), zamka szyfrowego lub innych urządzeń sterujących np. specjalnych czytników czy klawiatur dostępowych. Zamiast klamek w furtce z elektrozaczepem najczęściej montuje się pochwyty.
Jakie są rodzaje elektrozaczepów do furtki?
Elektrozaczepy do furtki można podzielić na rodzaje ze względu na konkretny sposób ich działania, typ obudowy, czy wreszcie – specyfikę zapadki i dodatkowe funkcje, które mogą pełnić.
Elektrozaczepy do furtki standardowe i rewersyjne
Elektrozaczep standardowy zwalnia zapadkę i otwiera drzwi wtedy, gdy przepływa przez niego prąd. Natomiast w przypadku elektrozaczepów rewersyjnych drzwi pozostają cały czas otwarte, a zamykają się dopiero wtedy, gdy do urządzenia dociera impuls elektryczny.
Elektrozaczep rewersyjny stosuje się zazwyczaj w systemach ewakuacyjnych. Drzwi są zamknięte, by nie mogły z nich skorzystać niepowołane osoby. Gdy napięcie zostanie odcięte (np. w przypadku wybuchu pożaru), drzwi otwierają się, by osoby znajdujące się w budynku mogły sprawnie się z niego wydostać.
Ponadto elektrozaczep standardowy może jeszcze być wyposażony w wyłącznik. Jest to wbudowana blokada, która wyłącza elektrozaczep (niezależnie od zasilania), a którą uruchamia się ręcznie. Wtedy przez określony czas furtka czy drzwi będą otwarte z obu stron.
Elektrozaczepy do furtki symetryczne i asymetryczne
Te dwa typy elektrozaczepu różnią się jedynie konstrukcją obudowy, co jednak przekłada się sposób montażu urządzenia.
W elektrozaczepie symetrycznym zapadka umiejscowiona jest dokładnie pośrodku urządzenia, dzięki czemu jest ono uniwersalne – da się go zamontować niezależnie od tego, czy jest to furtka „lewa”, czy „prawa”.
W przypadku elektrozaczepów niesymetrycznych urządzenia dostępne są w wariantach „lewych” i „prawych”, więc trzeba najpierw upewnić się, który z nich będzie odpowiedni. Niewłaściwy montaż elektrozaczepu niesymetrycznego może spowodować trudności z otwieraniem drzwi – urządzenie nie będzie działać właściwie.
Dodatkowe funkcje elektrozaczepów do furtki
Tak naprawdę każdy producent elektrozaczepu nieco inaczej podchodzi do konstrukcji i funkcjonalności swojego produktu. Dodatkowe funkcje elektrozaczepu mogą usprawniać pracę furtki czy drzwi, a tym samym poprawiać komfort korzystania z niej.
Elektrozaczep do furtki z pamięcią
Elektrozaczep do furtki z pamięcią wewnętrzną jest (pod względem sposobu działania) elektrozaczepem standardowym, który bez napięcia pozostawia furtkę zamkniętą. Po dotarciu impulsu elektrycznego do urządzenia bramka się otwiera. I tu widoczna jest niestandardowa funkcjonalność elektrozaczepu z pamięcią wewnętrzną. Drzwi furtki zostaną zaryglowane w momencie ich fizycznego zamknięcia. Czyli to właśnie fizyczne zamknięcie furtki blokuje elektrozaczep, nie zaś ponowne odcięcie zasilania.
Niestety często wiąże się to z koniecznością zamykania furtki dwukrotnie. Można jednak szybko sobie z tym poradzić, ustawiając po prostu bardzo krótki czas na podanie impulsu do elektrozaczepu lub wybrać urządzenie z pamięcią zewnętrzną.
Jak dobrać właściwy elektrozaczep do furtki?
Po pierwsze – należy odkręcić blaszkę zamontowaną w ościeżnicy furtki. Poza wspomnianymi rodzajami elektrozaczepu poszczególne urządzenia mogą różnić się szerokością. To pomoże w ustaleniu, czy furtka przystosowana jest do elektrozaczepu wąskiego czy szerokiego.
Kupując elektrozaczep do furtki ogrodzenia, zdecydowanie warto wybrać elektrozaczep standardowy (rewersyjnie zazwyczaj stosuje się wyłącznie w systemach ewakuacyjnych).
Przydatną funkcją elektrozaczepu jest też wyłącznik, który umożliwia czasowe otwarcie furtki. Sprawdzi się to np. podczas wnoszenia na teren posesji jakiegokolwiek sprzętu, mebli, zakupów czy bagaży i wyeliminuje konieczność używania kluczy czy domofonu, gdy ręce są zajęte. W przypadku furtek dobrze sprawdza się też opcja pamięci w elektrozaczepie. Dzięki temu wystarczy tylko raz nacisnąć przycisk na domofonie, by otworzyć furtkę – nie trzeba wciskać go ciągle, aż do momentu otwarcia i zamknięcia furtki przez wchodzącą osobę.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj zamka, jaki może być zamontowany z danym elektrozaczepem. W przypadku furtek do posesji prywatnych (domów, obiektów firmowych) szczególnie godnym polecenia rozwiązaniem jest zamek hakowy, który jest skutecznym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Elektrozaczepy nadają się do wszystkich rodzajów ogrodzeń i doskonale komponują się z nowoczesnymi bramami łamanymi.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru elektrozaczepu do furtki?
Elektrozaczep jest pewnego rodzaju inwestycją, dlatego warto wybrać produkt sprawdzony o dobrych parametrach technicznych, aby mieć pewność, że będzie działał sprawnie i służył długo. Co jest ważne?
- Wodoodporność, czyli precyzyjne uszczelnienie obudowy. Jeśli do wnętrza urządzenia (np. do styków) dostanie się woda, może spowodować awarię urządzenia.
- Skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne.
- Trwałość urządzenia, czyli liczba dostępnych (bezawaryjnych) cykli otwierania i zamykania.
- Energooszczędność – warto wybrać urządzenie o niskim poborze prądu.
- Wytrzymałość na nacisk
- Okres gwarancji – im dłuższy, tym lepiej.