Produkty
Jak wykonać szalunek pod ogrodzenie?
Tradycyjne wykonanie podmurówki pod ogrodzenie zakłada konieczność przygotowania wylewki betonowej: powstaje solidny fundament, stabilny murek, który można wykończyć według własnego pomysłu. A jakie kroki poprzedzają etap wylewania betonu? Czym jest i jak wykonać szalunek pod ogrodzenie? Czy da się to zrobić samodzielnie? Sprawdź!
Czym jest szalunek pod ogrodzenie?
Szalunek pod ogrodzenie to rodzaj konstrukcji, formy do wylewania betonu – w ten sposób nadajemy wylewce pożądany kształt i wysokość. Szalunek ma za zadanie utrzymywać materiał do momentu jego związania się, stwardnienia; jest to więc konstrukcja wyłącznie tymczasowa – usuwana, gdy beton zastygnie. Szalowanie, nazywane także deskowaniem, wykonuje się podczas przygotowywania niemal każdej konstrukcji betonowej bądź żelbetowej.
Szalunek pod ogrodzenie powstaje zwykle z desek lub płyt drewnianych – dobrze sprawdza się drewno sosnowe. Formę uzupełniają czasem metalowe listwy, a wspierają ją drewniane paliki. Fachowcy nierzadko mają do dyspozycji wielokrotnego użytku, praktyczne szalunki stalowe.
Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?
Aby poprawnie wykonać szalunek pod ogrodzenie, potrzeba wiedzy i doświadczenia z zakresu prac budowlanych. Przedsięwzięcie trzeba też najpierw dobrze przygotować i zaplanować, aby zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiałów.
Na listę potrzebnych sprzętów, materiałów i akcesoriów wpisujemy:
- deski,
- drewniane paliki,
- wkręty,
- wkrętarkę,
- łopatę lub wiertnicę,
- sznurek.
W kolejnym etapie niezbędny będzie beton i betoniarka oraz zbrojenie fundamentów (wkładki ze stalowych prętów bądź siatek). Zbrojenie szalunku wzmacnia konstrukcję – zwiększa wytrzymałość betonu na rozciąganie i pękanie. Drugim zabezpieczeniem, które warto zastosować, jest folia fundamentowa.
Przebieg ogrodzenia i projekt murków pod ogrodzenie
Krok wstępny do wykonania szalunku pod ogrodzenie to zaplanowanie przebiegu płotu – czyli wytyczenie jego linii i jej zmierzenie. W tym celu wystarczy użyć patyków, palików czy kamieni i rozciągnąć między nimi sznurek. Określenie długości budowanego płotu pozwoli zamówić właściwą liczbę desek do szalowania i zbrojeń, a także przęseł ogrodzenia i elementów montażowych, takich jak słupki ogrodzeniowe i obejmy czy łączniki.
Na etapie przygotowań należy też zaprojektować podmurówkę – wyznaczyć jej wymiary: szerokość i wysokość oraz zastanowić się nad wykończeniem. Murek można otynkować i pomalować, ale także pokryć efektownym tynkiem mozaikowym albo okładziną z płytek imitujących cegłę klinkierową czy kamień naturalny.
Wykonanie szalunku pod ogrodzenie i zbrojenie fundamentów
W linii przebiegu ogrodzenia należy przygotować wykop fundamentu ciągłego o głębokości sięgającej poziomu przemarzania gruntu: 80-140 cm (zależnie od regionu i rodzaju podłoża) i o szerokości, jaką ma mieć planowana podmurówka. Warto wyłożyć go folią fundamentową, która zabezpieczy konstrukcję przed wilgocią.
W kolejnym kroku wykop należy odeskować – przygotować szalunek. Deski układa się równolegle do podłoża i łączy za pomocą wkrętów. A w równych odległościach, najlepiej co metr, należy zastosować podpórki: paliki. Górne krawędzie deskowania warto solidnie połączyć. Oba te zabiegi zapobiegną rozpychaniu szalunku przez pracujący beton.
Etap właściwy, czyli wykonanie podmurówki
Zgodnie ze sztuką przygotowany fundament należy uzbroić: rozłożyć na całej długości ogrodzenia pręty zbrojeniowe, dzięki którym konstrukcja osiądzie równomierne, a to zminimalizuje ryzyko powstawania pęknięć.
Tak przygotowany i odeskowany wykop jest gotowy do wylania betonu. Beton należy wylać precyzyjnie do jednej wysokości, najlepiej górnej krawędzi szalunku, i po jego związaniu się zdemontować odeskowanie – usunąć paliki i wykręcić wkręty. Czas na związanie się i stwardnienie betonu jest zależny od jego typu i klasy – zwykle potrzebuje kilku, kilkunastu dni. Słupki montażowe ogrodzenia najlepiej jest umieścić w fundamencie i zalać betonem, natomiast te przeznaczone do mocowania przęseł można również przytwierdzić już do gotowego murku za pomocą kotew.
Powstały murek warto równo estetycznie wygładzić, zeszlifować, pozbyć się wszelkich wybrzuszeń czy nierówności. Kolejno konstrukcję można pomalować, pokryć tynkiem mozaikowym czy płytkami elewacyjnymi. Dalej przychodzi pora na właściwy montaż ogrodzenia.
Własnymi siłami czy z pomocą fachowców?
Szalunek pod ogrodzenie i wylewkę betonową można przygotować samodzielnie, ale to zadanie wymaga wiedzy i doświadczenia w pracach budowlanych. Jeżeli ich nie mamy, warto zaangażować do pracy fachowców, gdyż źle wykonany fundament zagraża stabilności ogrodzenia. Oba rozwiązania mają zalety i wady. I tak prace we własnym zakresie to znacznie niższy koszt inwestycji w trwałe ogrodzenie, a skorzystanie z usług ekipy przekłada się na oszczędność czasu i nerwów.
Jak uniknąć skomplikowanych prac? Gotowa podmurówka!
Istnieje również rozwiązanie przeznaczone typowo do samodzielnego przygotowania, które pozwala uniknąć skomplikowanych prac budowlanych, takich jak kopanie dołu, szalunek pod ogrodzenie i wylewanie betonu – są to gotowe podmurówki, czyli elementy prefabrykowane: murki, łączniki, nierzadko także filary, ścianki. Całość prac sprowadza się wówczas do zabetonowania słupków i montażu wybranej z wielu wariantów podmurówki.
-
Wybór odpowiedniej podmurówki. Gotowe podmurówki są dostępne w wielu wariantach stylistycznych. Nowoczesne ogrodzenia świetnie uzupełniają murki minimalistyczne, surowe. Klasyczne ogrodzenia łączą się z podmurówką ozdobną, wykończoną imitacją kamienia i cegły. A oprócz murków do zestawu można dobrać kilka filarów czy nawet ścianek w segmentach do połączenia.
- Stopy fundamentowe pod słupkami. Ogromną zaletą prefabrykowanych murków jest ograniczenie prac budowlanych – pozostaje tylko wykopanie dołu pod każdy słupek. Odpowiednio wypoziomowane słupki należy zalać betonem. Podmurówka powstaje ponad podłożem bez rozkopywania posesji, szalowania i zbrojenia czy wylewania dużej ilości betonu i wykańczania murków.
- Przytwierdzenie gotowych murków. Na przygotowane słupki nakłada się betonowe łączniki lub przykręca się do nich stalowe ceowniki. Pomiędzy nimi trzeba tylko wsunąć gotowe murki. Całość powstaje niczym budowla z klocków – wystarczy podążać za instrukcją. Z montażem podmurówki prefabrykowanej sprawnie poradzi sobie nawet osoba o małym doświadczeniu budowlanym.
Gotowe do montażu części podmurówki dobrze sprawdzają się w przypadku lekkich konstrukcji takich jak ogrodzenie panelowe i modułowe z ażurowym wypełnieniem. Jest to rozwiązanie nie tylko szybkie i proste, ale i ekonomiczne, bo jeden murek ogrodzeniowy kosztuje zaledwie 40-60 złotych.
FAQ:
- Po co przygotowuje się szalunek pod ogrodzenie?
Szalunek pod ogrodzenie jest niezbędny do przygotowania wylewki betonowej, która stworzy podmurówkę. Jest to rodzaj formy dla betonu – szalunek utrzymuje materiał do momentu jego związania się i pozwala nadać konstrukcji określony kształt.
- Co jest potrzebne do wykonania szalunku pod ogrodzenie?
Do wykonania szalunku pod ogrodzenie niezbędna jest odpowiednia liczba desek lub płyt drewnianych, wkręty (i wkrętarka) do ich połączenia oraz paliki do podparcia.
- Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?
Po wykopaniu dołu pod fundament trzeba go odeskować do wysokości, jaką ma mieć finalnie podmurówka. Deski należy ułożyć równolegle i połączyć wkrętami. Co jeden metr deskowanie powinno się podeprzeć palikiem.