Produkty

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Prawidłowy montaż słupków ogrodzeniowych przekłada się na stabilność oraz żywotność ogrodzenia. Odpowiednio głęboko osadzone, precyzyjnie wypoziomowane i solidnie ustabilizowane słupki montażowe utrzymują ciężar płotu przez lata, ale także uodparniają go na niekorzystne warunki pogodowe. A jak zamontować słupki ogrodzeniowe? Wyjaśniamy!

Montaż słupków ogrodzeniowych a stabilność I trwałość ogrodzenia

Słupki ogrodzeniowe to strategiczne części konstrukcyjne całego ogrodzenia, gdyż bez względu na to, czy ogrodzenie montujemy na podmurówce, czy tuż nad gruntem, to właśnie ze słupkami spinamy przęsła, na nich też mocujemy bramę i furtkę. Słupki nadają ogrodzeniu pion, przejmują i rozkładają jego ciężar i stabilizują poszczególne elementy. To przekłada się na trwałość i estetykę ogrodzenia.

Niepoprawny montaż słupków ogrodzeniowych może zaburzyć nośność konstrukcji, w efekcie czego utraci pion. Z jednej strony niweczy to estetykę – ogrodzenie wygląda nieprofesjonalnie i niestarannie, a z drugiej konstrukcja jest bardziej narażona na niekorzystne czynniki, np. silne porywy wiatru, i może ulec zniszczeniu.

Poza samą techniką montażu słupków ważna jest również jakość materiałów. Słupki ogrodzeniowe powinny zostać solidnie zabezpieczone przed korozją przez producenta (ocynkowane i pomalowane proszkowo). Warto też zadbać o dobrej klasy beton i zbrojenia lub prefabrykaty do budowy podmurówki.

Przygotowania do montażu słupków ogrodzeniowych

Pierwszy etap pracy, czyli przygotowania do montażu słupków ogrodzeniowych, jest taki sam niezależnie od tego, czy ogrodzenie oprzemy na podmurówce, czy też nie.

Do „wskazań” do budowy podmurówki oraz jej wad i zalet jeszcze wrócimy!

  1. Wytyczamy linię ogrodzenia. Ogrodzenie powinno w całości zmieścić się na naszej posesji, chyba że sąsiedzi zgodzą się na montaż płotu na granicy obu działek. W wypadku wątpliwości dotyczących przebiegu granicy działki warto skonsultować się z geodetą. Linię przyszłego ogrodzenia zaznaczamy np. za pomocą kamieni czy patyków i rozciągniętego pomiędzy nimi sznurka.
  2. Przygotowujemy teren. Teren na całej długości ogrodzenia oczyszczamy z kamieni, gałęzi, wystającej roślinności czy korzeni – wszystkiego, co mogłoby utrudnić montaż ogrodzenia. Większe grudki ziemi czy pofałdowania warto też zniwelować. Jeśli teren jest nierówny i na działce są skarpy, należy zastanowić się nad wyrównaniem posesji lub schodkowym montażem ogrodzenia.
  3. Wyznaczamy punkty na słupki montażowe. Ustalamy lokalizację słupka początkowego i końcowego oraz słupków narożnych. Kolejne miejsca na słupki wyznaczamy z uwzględnieniem szerokości przęseł, np. w przypadku montażu ogrodzenia panelowego słupki zwykle stawiamy co 2,5 m – taką szerokość ma jeden panel. Jeśli konieczne będzie docięcie przęseł, warto od razu zapytać o to sprzedawcę ogrodzenia, aby uniknąć tej pracy podczas montażu płotu.

Jak przebiega montaż słupków ogrodzeniowych? Instrukcja krok po kroku!

Kolejne etapy pracy zależą już od sposobu montażu (na podmurówce lub bez). Bez podmurówki montujemy ogrodzenia lekkie i na równym terenie. Możemy pominąć budowę murków w przypadku montażu siatki ogrodzeniowej i ogrodzenia panelowego czy lekkich ogrodzeń modułowych, oszczędzając czas i pieniądze. Jednak podmurówka ma także liczne zalety to dodatkowe zabezpieczenie (przed np. podkopami zwierząt i ekspansją niechcianych roślin) oraz element dekoracyjny.

Montaż słupków ogrodzeniowych bez podmurówki

  1. Przygotowujemy dołki pod słupki ogrodzeniowe. W zaznaczonych już wcześniej miejscach kopiemy lub wywiercamy otwory. Najlepiej sięgnąć aż do strefy przemarzania gruntu (80-120 cm w zależności od regionu) lub poradzić się producenta i sprzedawcy ogrodzenia. Szerokość dołów zależy od przekroju słupków – potrzeba ok. 15-20 cm przestrzeni od słupka do ściany dołu.
  2. Osadzamy i poziomujemy słupki ogrodzeniowe. Słupki umieszczamy dokładnie pośrodku otworów i używamy poziomicy, aby uzyskać idealny pion. Słupek tymczasowo unieruchamiamy z pomocą specjalnych wsporników albo wykorzystujemy deski, kamienie czy gruz do obłożenia go z obu stron.
  3. Betonujemy słupki ogrodzeniowe. Dół ze słupkiem wypełniamy betonem – wcześniej przygotowanym lub gotową mieszanką. Zarówno przed wylaniem betonu, jak i po raz jeszcze sprawdzamy, czy słupek jest odpowiednio dobrze wypoziomowany. Jeśli trzeba, korygujemy położenie słupka – od razu, zanim beton zacznie zasychać. Wierzchnią warstwę betonu estetycznie wygładzamy.

Montaż słupków ogrodzeniowych na podmurówce

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę samego wykonania fundamentów, to montaż słupków ogrodzeniowych na podmurówce może się okazać łatwiejszy. Wiele jednak zależy od typu podmurówki (wylewka betonowa kontra podmurówka z prefabrykatów).

Podmurówkę w formie wylewki betonowej zazwyczaj robimy na całej długości płotu. Do powstałego murku przytwierdzamy słupki ogrodzeniowe – za pomocą specjalnych kotew czy łączników, które niejako „wymuszają” już ich precyzyjny montaż w pionie. Zaletami takiej podmurówki są trwałość, stabilność oraz możliwość niemal dowolnego wykończenia, np. pokrycia płytką klinkierową czy kamieniem.

Podmurówkę prefabrykowaną montujemy według zaleceń producenta. Zwykle murki o określonej długości (np. 2 m), przytwierdzamy do łączników betonowych, a te nakładamy na słupki ogrodzeniowe. W takim wypadku słupki musimy zabetonować w gruncie – jak w przypadku montażu ogrodzenia bez podmurówki.

Czy podjąć się montażu słupków ogrodzeniowych samodzielnie?

Większość dostępnych obecnie w sprzedaży ogrodzeń ma modułową budowę, a część jest przeznaczona do samodzielnego montażu, m.in. panele ogrodzeniowe czy siatka. Przęsła ogrodzenia spinamy po prostu z wcześniej przygotowanymi słupkami, zatem montaż słupków ogrodzeniowych jest najtrudniejszym etapem prac. A choć nie jest to czynność skomplikowana, to jednak wymaga nieco doświadczenia czy wprawy.

Z jednej strony samodzielny montaż ogrodzenia daje dużo satysfakcji, a jednocześnie oszczędza pieniądze, ale z drugiej wymaga czasu i energii. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w pracach budowlanych, warto powierzyć zadanie ekipie fachowców – szybko i sprawnie zamontują solidne i trwałe ogrodzenie.

Jeżeli mają Państwo pytania o montaż słupków ogrodzeniowych albo też potrzebują wskazówek, jak zamontować ogrodzenie panelowe lub modułowe, prosimy o kontakt. Specjaliści producenta ogrodzeń Polargos służą pomocą!

FAQ:

Jak zamontować słupki ogrodzeniowe?

Na montaż słupka ogrodzeniowego składa się wyznaczenie lokalizacji, przygotowanie otworu, a następnie precyzyjne wypoziomowanie słupka i zalanie otworu betonem.

Jak zamontować przęsła ogrodzenia panelowego?

Montaż paneli ogrodzeniowych polega na połączeniu gotowych elementów zgodnie z instrukcją producenta – panel ogrodzeniowy mocuje się do słupka za pomocą obejm montażowych.

Ile kosztuje montaż słupków ogrodzeniowych metalowych?

Zwykle fachowcy podejmują się montażu całego ogrodzenia. Średnia cena za montaż ogrodzenia panelowego to 40-70 zł za metr bieżący, a montaż pozostałych rodzajów ogrodzenia może być nieco droższy. Na cenę wpływa wiele czynników, dlatego warto skontaktować się bezpośrednio z potencjalnym wykonawcą.