Produkty
Jaką bramę wjazdową wybrać i czym kierować się przy zakupie?
Brama wjazdowa to najważniejszy element ogrodzenia każdej posesji, dlatego wybór odpowiedniego modelu ma spore znaczenie. Będziemy używać jej codziennie przez wiele lat, dlatego powinna być nie tylko funkcjonalna i wytrzymała, ale także atrakcyjna wizualnie. Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaką bramę wjazdową wybrać, stanie się prostsze po zapoznaniu się z charakterystyką poszczególnych typów konstrukcji. Najlepiej zrobić to, czytając niniejszy artykuł.
Jaką bramę wybrać? Szerokość bramy wjazdowej
Jeśli jest taka możliwość, warianty opisanych niżej bram wjazdowych warto rozważyć już na etapie projektowania wjazdu na posesję. Jego długość oraz lokalizacja będą miały duże znaczenie, o czym przekonamy się w dalszych częściach artykułu. Niezależnie jednak od typu konstrukcji i pozostałych czynników, ogromną rolę gra szerokość bramy wjazdowej. Determinują ją przepisy, według których powinna wynosić minimum 2,4 m. Zdaniem wielu producentów bram oraz osób, które z nich korzystają, nie jest to jednak wystarczająca wartość. Korzystanie z bramy powinno być przede wszystkim bezpieczne oraz komfortowe. Nie ma sensu kupować produktu, który będzie powodem codziennego stresu po ciężkim dniu w pracy. Najlepiej, jeśli szerokość bramy wjazdowej wynosi minimum 3 metry. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na jeszcze szerszy model. Warto w tym momencie pomyśleć o debiutujących za kółkiem nastolatkach, które także będą kiedyś korzystać z bramy wjazdowej wybranej przez swoich rodziców. Szerszy wjazd na pewno oszczędzi im sporo stresu, a nam ewentualnych wydatków na lakierowanie.
Rodzaje bram wjazdowych – walory wizualne
Bramy tak jak pozostałe części ogrodzenia są integralną częścią posesji. Niewątpliwie wpływają na pierwsze wrażenie, które wywrze na odwiedzających ją osobach, dlatego wygląd bramy wjazdowej jest jedną z cech, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu.
Można wyróżnić dwie główne kategorie bram i ogrodzeń: klasyczne i nowoczesne. Ogrodzenia klasyczne charakteryzują się bogatymi dekoracjami. Eleganckie przęsła często kończą się grotami, które dodają całej konstrukcji lekkości, a subtelne zdobienia mogą mieć motywy geometryczne lub roślinne. Jako producent nowoczesnych bram wjazdowych stawiamy na minimalizm i prostotę konstrukcji złożonej z prostych, mocnych sztachet, które mają dawać poczucie bezpieczeństwa oraz nienachalnej estetyki.
Zarówno konstrukcje klasyczne, jak i nowoczesne mają swoich zwolenników. Oba typy bram są dość uniwersalne – pasują do wielu różnych stylów budynków. Aspekt wizualny konstrukcji jest bardzo ważny, jednak na szczególną uwagę zasługują kwestie techniczne, czyli sposób otwierania bramy.
Bramy wjazdowe – konstrukcja i sposób otwierania
Na rynku ogrodzeń można wyróżnić dwie duże kategorie bram wjazdowych: przesuwne i skrzydłowe. Każdy typ ma swoje zalety i możliwości w zakresie projektowania ogrodzenia i podjazdu.
Jaką bramę wjazdową wybrać: bramy wjazdowe przesuwne
Jak wskazuje nazwa, otwieranie bramy polega na przesuwaniu jej ruchomej części wzdłuż ogrodzenia. Z tym rodzajem konstrukcji wiążą się pewne ograniczenia. Ogrodzenie musi być bowiem na tyle szerokie, by przesuwne skrzydło bramy mogło w całości „schować się” i udostępnić pojazdom maksymalnie dużą przestrzeń. Nie oznacza to jednak, że mniejsza posesja nie może mieć bramy przesuwnej. W tym wypadku właściwym rozwiązaniem będzie model teleskopowy, w którym skrzydła w czasie przesuwania nakładają się na siebie, więc w linii ogrodzenia zajmują o połowę mniej miejsca niż wjazd.
Bramy wjazdowe przesuwne nierzadko są jedynym możliwym do zastosowania modelem, np. kiedy otwarcie skrzydeł „na oścież” utrudniłoby manewrowanie na podjeździe czy wjazd do garażu. Ponadto prawo budowlane w Polsce stanowi, że brama skrzydłowa zawsze powinna otwierać się do wewnątrz posesji. Konstrukcje przesuwne pozostawiają całą przestrzeń na posesji do dyspozycji kierowcy i są polecanym rozwiązaniem dla terenów z krótkim podjazdem. Można je podzielić na dwa rodzaje pod względem mechanizmu umożliwiającego przesuwanie się skrzydła.
Bramy przesuwne samonośne
W tym przypadku brama wjazdowa jest zawieszona kilka centymetrów nad ziemią i przesuwa się na specjalnych rolkach zamocowanych w fundamencie nośnym po jednej stronie konstrukcji. Żeby mogła poprawnie działać, konieczne jest zamontowanie przeciwwagi, która musi mieć odpowiednią długość. Bramy wjazdowe samonośne nie zdadzą więc egzaminu na wąskich działkach. Jeżeli jednak rozmiary posesji są odpowiednie, ten rodzaj konstrukcji jest jak najbardziej polecany, ponieważ na funkcjonowanie bramy nie wpływają żadne czynniki atmosferyczne. Skrzydło działa bezawaryjnie nawet na zaśnieżonym czy obsypanym liśćmi podjeździe. Oprócz tego bramy przesuwne samonośne można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach.
Bramy przesuwne szynowe
Działanie bramy polega na przesuwaniu się jej elementu umieszczonego na rolkach po szynie zamontowanej w fundamencie. Od bram samonośnych modele szynowe różni to, że nie wymagają montowania przeciwwagi, dlatego można je wykorzystać także w przypadku węższych posesji. Wadą jest jednak konieczność stałego kontrolowania stanu szyny i systematycznego czyszczenia jej, ponieważ w przeciwnym wypadku poruszanie się skrzydła będzie utrudnione lub niemożliwe.
Jaką bramę wybrać: bramy wjazdowe skrzydłowe
Alternatywą dla bram przesuwnych są bramy skrzydłowe. Można wyróżnić wśród nich bramy jednoskrzydłowe i bramy dwuskrzydłowe. Najważniejsze elementy konstrukcji, czyli skrzydła są mocowane na stalowych słupach lub płytkach montażowych za pomocą zawiasów. Skrzydłowe bramy wjazdowe sprawdzają się na działkach, które nie mają zbyt dużej szerokości lub mają nieregularny kształt ogrodzenia, więc brama przesuwna nie wchodzi w grę. Bramy skrzydłowe nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, dlatego są wyposażane w specjalny ogranicznik lub rygiel.
Bramy jednoskrzydłowe manualne można otworzyć szybciej niż bramy dwuskrzydłowe – wystarczy popchnąć jedną część ogrodzenia, a nie dwie. Sprawdzą się na odpowiednio dużej posesji z długim podjazdem. Jeśli jednak szerokie otwierane skrzydło zajmie za dużo miejsca, lepiej rozważyć opcję dwuskrzydłową. Ma ona jedną zasadniczą zaletę – może być bardzo szeroka, podczas gdy brama jednoskrzydłowa może mieć tylko ok. 3 metry szerokości.
Jaką bramę wjazdową wybrać – przesuwną czy skrzydłową?
Podsumowując, konstrukcja zakupionej bramy powinna być dostosowana do kształtu oraz wielkości posesji. Na bardzo małych działkach najlepiej sprawdzi się brama dwuskrzydłowa, natomiast na bardzo dużym terenie najwygodniejszym rozwiązaniem będzie samonośna brama przesuwna. Pośrodku znajduje się brama jednoskrzydłowa oraz szynowa brama przesuwna, które sprawdzą się w największej liczby posesji.
Bramy wjazdowe otwierane automatycznie
Zarówno bramy skrzydłowe, jak i przesuwne mogą być otwierane manualnie lub automatycznie. W drugim przypadku do bramy potrzebny jest napęd, który powinien być dopasowany do ciężaru i szerokości bramy, a więc także do siły potrzebnej do poruszenia skrzydłem (lub skrzydłami). Bramę i napęd najlepiej kupować w zestawie, żeby obniżyć koszty inwestycji oraz mieć pewność, że automatyka i konstrukcja bramy będą do siebie pasować. Może się bowiem okazać, że osobno zakupiona brama nie będzie wystarczająco wytrzymała i nie będzie kompatybilna z siłownikami.
Brama wjazdowa z automatem ma wiele zalet, m.in.:
- zapewnia mieszkańcom posesji duży komfort – szybkie otwieranie bramy bez wychodzenia z auta jest szczególnie doceniane w chłodne i deszczowe dni, a także, gdy towarzyszy nam pośpiech;
- nie ma możliwości zderzenia się skrzydła bramy z przeszkodą – wiele produktów jest wyposażonych w inteligentne systemy wykrywania przeszkody;
- brama automatyczna dobrze się prezentuje i nadaje całemu ogrodzeniu nowoczesny wygląd;
- brama wjazdowa z automatem występuje w szerokiej gamie wzorów;
- może działać nawet w przypadku odcięcia dostawy prądu dzięki awaryjnej baterii;
- w razie potrzeby można ją zamykać i otwierać ręcznie.