Produkty

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Automatyzacja tradycyjnej dwuskrzydłowej bramy ułatwia codzienność, czyni ją wygodniejszą i bezpieczniejszą, a dziś już nie pochłania majątku. Zatem pozostaje pytanie – jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać, żeby był kompatybilny i wystarczająco funkcjonalny? Czym powinien się wyróżniać dobry napęd w przypadku bramy dwuskrzydłowej? Sprawdź!

Co sprawdzić, wybierając napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Jaki wybrać napęd do bramy dwuskrzydłowej – na to proste pytanie odpowiedź jest… złożona. Napęd nie jest sprzętem uniwersalnym – trzeba go dostosować do bramy wjazdowej oraz własnych potrzeb. Nie każdy mechanizm sprawdzi się w bramie o danych parametrach. Podczas zakupów musimy więc zwrócić uwagę na:

  • kompatybilność napędu z bramą, czyli wybrać napęd odpowiedni do typu i parametrów bramy (najważniejsze są ciężar i długość skrzydeł bramy),
  • wymagane warunki montażowe, czyli na dopasowanie wymiarów napędu i długości ramion siłownika m.in. do słupków bramy wjazdowej i wytyczne co do instalacji elektrycznej (zasilanie, przewody itp.),
  • funkcjonalność i parametry urządzenia, zwłaszcza liczbę cykli dobowych, czas otwierania i zamykania bramy, tryby otwierania, pobór prądu, możliwość programowania czy połączenia z systemem smart home,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa, czyli wszystkie te rozwiązania, które będą chronić przed groźnymi wypadkami oraz uszkodzeniami (np. blokady bramy) i zabezpieczać instalację czy samo urządzenie np. przed przeciążeniem.

Jak to wygląda w praktyce?

Jaki napęd do bram dwuskrzydłowych będzie odpowiedni?

Pierwszym i najważniejszym etapem wyboru napędu do bramy dwuskrzydłowej jest upewnić się, że jest kompatybilny z naszą bramą – to gwarancja sprawnego montażu i poprawnego działania całego zestawu. Przy okazji zawęzimy także wybór, wobec czego szybciej porównamy modele i wybierzemy ten właściwy.

Przeznaczenie napędu

Automatyka do bram to dość pojemna i różnorodna kategoria: w pierwszej kolejności należy wybrać właściwą kategorię, czyli napędy do bram dwuskrzydłowych. Poza nimi istnieją jeszcze napędy do bramy przesuwnej czy bramy garażowej – takie sprzęty działają już nieco inaczej, różnią się też pod kątem elementów montażowych i parametrów, więc w większości wypadków nie mają szansy się sprawdzić.

Producenci czy sprzedawcy często dodatkowo dookreślają przeznaczenie napędów do bram skrzydłowych – na wąskie bądź na szerokie słupki. Mają odpowiednie wymiary i konstrukcję ramion siłowników pod względem mocowań bramy.

Wymiary I ciężar bramy a parametry napędu

Jednym z najważniejszych parametrów każdego napędu jest jego moc – musi być odpowiednio wysoka, aby sprawnie wprawiać w ruch bramę o określonej wadze. Producenci napędów podają dla urządzeń maksymalny ciężar bramy, a obok niego często jest wskazywana maksymalna długość skrzydła. Warto pamiętać, że moc napędu powinniśmy uzależnić też od intensywności użytkowania (częstość otwierania i zamykania) oraz dodatkowych funkcji (np. współpraca ze smart home).

Moc napędu powinna być zawsze nieco wyższa niż potrzebna – uwzględnić warto nawet 20-40% „zapasu”, dzięki czemu urządzenie nie będzie pracować na maksymalnym obciążeniu i posłuży dłużej. O wiele wyższa moc jest już niewskazana – urządzenie będzie droższe, a zużycie energii się zwiększy. Bramy „średnie” zwykle potrzebują siłownika 600-1000 Nm.

Ze zmierzeniem długości skrzydła bramy poradzimy sobie szybko – co z wagą? Często mamy do czynienia z dużymi „widełkami” – wystarczy więc oszacować ciężar bądź też sprawdzić parametry bramy na stronie producenta.

Warunki techniczne do montażu napędu

Wspomnieliśmy już, że duże znaczenie ma przekrój słupków, na których brama jest zamocowana: producenci zwykle podają w specyfikacji dopuszczalną głębokość osadzenia zawiasów bramy dla konkretnego urządzenia.

Siłownik instalujemy na słupku: jego ramię opiera się o skrzydło bramy, dzięki czemu może nim poruszać. Jeśli słupki są zaszerokie, ramiona siłownika nie sięgną skrzydeł lub będą zawadzać o filary. Wtedy montaż napędu nie jest możliwy i trzeba przygotować wycięcia w słupkach bądź zmienić położenie bramy: zamocować ją na krawędzi. A na za wąskim słupku urządzenie może się po prostu nie zmieścić.

Kolejna kwestia to instalacja elektryczna. Jeśli jest już rozłożona na posesji, to należy porównać jej parametry z wymaganiami urządzenia, zwłaszcza pod kątem zasilania. W przypadku bram dwuskrzydłowych z napędem łączonym z systemem smart home, ale też fotokomórkami i lampami ostrzegawczymi, potrzeba także dodatkowych przewodów i elementów instalacji, w tym np. pętli indukcyjnych i skrętek komputerowych. Warto zatem przed zakupem zorientować się w warunkach technicznych i zakresie niezbędnych do przeprowadzenia prac.

Jak wybrać dobry napęd do bramy dwuskrzydłowej?

Kompatybilne i dostosowane do warunków technicznych urządzenie to tylko połowa sukcesu, bo warto kupić nie tylko właściwy, ale i funkcjonalny, dobry napęd do bramy dwuskrzydłowej. Czym taki powinien się charakteryzować?

  • Odpowiednia liczba cykli dobowych. Warto się upewnić, że możliwości napędu pokryją się z potrzebami użytkowników – sprawdzić „intensywność pracy” urządzenia. Na posesji prywatnej sprawdzi się intensywność od 30% (to ok. 9 cykli na godzinę), jeśli budynek jest wielorodzinny, zwiększamy do 50%.
  • Łagodny i regulowany bieg bramy. Dobry napęd powinien zwalniać bieg bramy tuż przed osiągnięciem przez nią krańcowego położenia – to zapobiega uszkodzeniom (zamykająca się z impetem brama dwuskrzydłowa zazwyczaj zużywa się znacznie szybciej) i skutecznie ogranicza hałas.
  • Czas otwierania i zamykania bramy. Parametr znajdziemy w specyfikacji technicznej urządzenia – upewnijmy się, że spełni nasze oczekiwania. Należy jednak pamiętać o funkcji spowalniania biegu i o tym, że szybkie otwieranie bramy oznacza wyższą moc, a to podwyższy koszty sprzętu i energii.
  • Odpowiednia liczba pilotów. Sprawdźmy, czy każdy użytkownik otrzyma własny pilot lub czy bez problemu dokupimy i zesparujemy urządzenia spoza zestawu. Część napędów jest obsługiwana za pomocą aplikacji na smartfon czy głosowo – możemy więc dobrać sposób obsługi według własnych preferencji.
  • Wykrywanie przeszkód. To może być jedna z funkcji napędu bądź opcja podłączenia fotokomórek – chodzi o to, aby urządzenie zatrzymywało bramę, gdy wykryje w świetle wjazdu samochód, człowieka, zwierzę, jakiś przedmiot. To przekłada się na bezpieczeństwo i niższe ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
  • Praca w niekorzystnych warunkach. Sprawdźmy zakres temperatur, jaki podaje producent dla sprawnej pracy urządzenia: upewnijmy się, że siarczysty mróz nie będzie problemem. Wszystkie elementy napędu powinny być także odporne na wilgoć i skutecznie zabezpieczone przed korozją.

Z dodatkowych, może nie niezbędnych, ale przydatnych funkcji warto zadbać o tryb furtki, czyli możliwość częściowego otwarcia bramy dla pieszych, a także o automatyczne zamykanie bramy (ryglowanie) po wyjeździe i dodatkowy akumulator. Połączenie napędu z systemem smart home umożliwi zdalną obsługę bramy oraz programowanie jej pracy.

Podczas wyboru napędu do bramy skrzydłowej dobrze poprosić o pomoc specjalistę – w Polargos chętnie podzielimy się doświadczeniem oraz zaproponujemy model, który będzie pasował do Twojej bramy, a jednocześnie spełni oczekiwania.

FAQ:

Jakie są rodzaje napędów do bram skrzydłowych?

Wyróżniamy napędy naziemne (montowane na bramie) oraz podziemne (w podłożu), a także siłowniki z napędem śrubowym (w których element napędowy przesuwa się liniowo wzdłuż korpusu siłownika) oraz z ramieniem łamanym i przegubowym.

Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej w 2022 roku wybrać?

Polecamy najnowsze rozwiązania producenta ogrodzeń Polargos – stawiamy na dużą funkcjonalność (w tym m.in. obsługa bramy za pomocą smartfona), bezpieczeństwo (automatyczne wykrywanie przeszkód) i prostotę montażu.

Jakiej firmy napęd do bramy dwuskrzydłowej wybrać?

Warto postawić na rozwiązania sprawdzonych marek, np. od polskiego producenta ogrodzeń Polargos czy od cenionych na świecie Sommer, Somfy i Beninca.