Polargos - polski producent ogrodzeń, bram

Wersja BETA

Strona główna » Jaki napęd wybrać do bramy przesuwnej?

Produkty

Jaki napęd wybrać do bramy przesuwnej?

Dobry napęd do bramy przesuwnej zapewnia bezpieczeństwo i komfort, oszczędza czas. Nie musisz siłować się z ciężkim stalowym elementem, nie musisz wysiadać z pojazdu w deszczu i zimnie, przerywać rozmowy, rezygnować z wysłuchania ulubionego utworu czy audycji. Wystarczy uruchomić jeden przycisk na pilocie (lub użyć smartfona) i komfortowo zaparkować na posesji czy w garażu. A to zaledwie ułamek tego, co potrafi nowoczesny napęd do bramy przesuwnej. Jaki wybrać model mechanizmu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy!

Brama zautomatyzowana czy napęd do bramy przesuwnej?

Jeśli dopiero komponujesz ogrodzenie swojej posesji, jesteś na etapie zakupu poszczególnych jego elementów, nie zastanawiaj się – wybierz od razu w pełni zautomatyzowaną bramę. W ten sposób nieco oszczędzisz, bo zapłacisz mniej, niż podczas zakupu bramy i mechanizmu oddzielnie. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że napęd elektryczny do bramy przesuwnej będzie w pełni kompatybilny z parametrami bramy ogrodzenia, a montaż przebiegnie prawidłowo i sprawnie.

Oczywiście jeśli masz już bramę, czy to nową, czy starszą, ale utrzymaną w dobrym stanie technicznym, możesz oddzielnie kupić i zamontować napęd do bramy przesuwnej. Jakiej firmy mechanizm dobrze się sprawdzi, jakie funkcjonalności powinien oferować?

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Przede wszystkim musisz wybrać mechanizm, który jest oznaczony jako „napęd do bramy przesuwnej”. Tego typu siłowniki są produkowane również do bram skrzydłowych, łamanych, teleskopowych i garażowych, a każdy działa w odmienny sposób – nie są to urządzenia uniwersalne.

Kompatybilność napędu do bramy przesuwnej

Najważniejszą, podstawową sprawą jest pełna kompatybilność napędu z bramą. Każdy producent napędów określa parametry bram, do których przeznaczone są konkretne modele. Dotyczy to zwłaszcza wagi całej bramy (ale też jej długości).

Oczywiście te wytyczne uwzględniają dość szerokie widełki, wystarczy więc jedynie oszacować wagę bramy, ewentualnie skontaktować się z jej producentem lub sprzedawcą i poprosić o szczegółowe informacje.

Warunki montażowe pod napęd do bramy przesuwnej

Musisz upewnić się, że Twoja brama spełnia wszystkie warunki montażowe, jakie określił producent napędu do bramy przesuwnej. Brama musi być ustabilizowana odpowiednio głębokim fundamentem, dobrze wypoziomowana, a wszystkie jej elementy (rolki jezdne, wózki) muszą pracować prawidłowo, ich stan techniczny powinien być nienaganny. Jeśli brama ma już swoje lata, dobrze najpierw zorganizować jej przegląd, ewentualnie zaplanować remont lub wymienić wyeksploatowane elementy.

Instalacje pod montaż napędu do bramy przesuwnej

Napęd do bramy przesuwnej potrzebuje do działania przygotowania instalacji elektrycznych, których specyfikacja także określana jest przez producenta konkretnego mechanizmu. Jeśli na posesji są już przygotowane instalacje, musisz upewnić się, że spełniają wymogi – gwarantują dostęp do prądu o określonym napięciu, a wszystkie przewody są prawidłowo rozłożone.

Część spośród dostępnych modeli napędu do bram przesuwnych do pełnoprawnego działania wszystkich funkcji potrzebuje też innych elementów instalacji jak skrętki komputerowe czy pętle indukcyjne, które umożliwiają połączenie bramy z systemem tzw. smart home, lampami ostrzegawczymi i fotokomórkami.

Jeśli na posesji nie zostały przygotowane niezbędne instalacje, będziesz prawdopodobnie potrzebować pomocy elektryka.

Czym wyróżnia się dobry napęd do bramy przesuwnej?

Po wyborze odpowiedniego rozwiązania ze względu na kompatybilność mechanizmu z bramą oraz instalacjami elektrycznymi przejrzyj funkcje dostępnych rozwiązań. Dobry napęd do bramy przesuwnej oferuje nie tylko podstawowe, ale też dodatkowe funkcje, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Na co zwrócić uwagę?

Podstawowe funkcje napędu do bramy przesuwnej:

 • Żywotność napędu odpowiadająca potrzebom właścicieli, czyli optymalna dostępna liczba cykli otwarcie-zamknięcie. Im więcej osób korzysta z wjazdu i im częściej brama jest używana, tym żywotność automatu powinna być dłuższa, w końcu to inwestycja na lata!
 • Regulowany, łagodny bieg bramy automatycznej – napęd do bramy przesuwnej musi zwalniać jej ruch przy osiąganiu krańcowych wartości, aby nie dochodziło do uszkodzeń mechanicznych.
 • Sprawna i bezawaryjna praca także w skrajnych warunkach, zwłaszcza podczas silnego mrozu. Zakres pracy napędu do bramy przesuwnej w określonych temperaturach może różnić się w zależności od modelu mechanizmu czy jego producenta. Im wyższe wartości, tym lepiej!
 • Automatyczna blokada bramy – parkujesz na posesji, a w tym czasie brama się zamyka i blokuje, uniemożliwiając swobodny wstęp na posesję czy próby włamania.
 • Cicha praca napędu do bramy przesuwnej i możliwie niski pobór prądu, czyli komfort i oszczędność!
 • Możliwość awaryjnego otwarcia bramy podczas przerw w dostawie prądu, czyli dodatkowy akumulator, który umożliwi automatyczną pracę bramy w podbramkowych sytuacjach. Oczywiście obowiązkową funkcją jest możliwość otwarcia i zamknięcia ręcznego.
 • Dodatkowe zabezpieczenia mechanizmu, np. zapobiegające przeciążeniom, awaryjne wejścia w sterownikach.
 • Współpraca z odpowiednią liczbą pilotów – upewnij się, że z automatycznej bramy będzie mogło korzystać tyle osób, ile jest konieczne.
 • Możliwość podłączenia fotokomórek i lamp ostrzegawczych, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowników.

Dodatkowe funkcje napędu do bramy przesuwnej:

 • Funkcja furtki, czyli możliwość jedynie częściowego otwarcia bramy dla pieszego.
 • Współpraca z fotokomórkami lub funkcja automatycznego wykrywania przeszkód, które zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom i uszkodzeniom bramy.
 • Możliwość połączenia z centralą systemu typu smart home (np. TaHoma), czyli zdalna obsługa bramy za pomocą smartfona.
 • Możliwość zaprogramowania systemu – brama może otwierać się o określonej porze lub gdy jesteś w pobliżu wjazdu, z poziomu smartfona możesz otworzyć ją innemu użytkownikowi, załączyć codzienny program (otwieranie i blokowanie bramy, ale też obsługa oświetlenia w garażu, wyłączanie gniazdek itp.).

Ile kosztuje napęd do bramy przesuwnej?

Cena napędu do bramy przesuwnej zwykle rozpoczyna się od kilkuset złotych, a kończy na 2,5-3 tysiącach. Musisz jednak mieć świadomość, że modele najtańsze będą oferować jedynie kilka podstawowych funkcji, ich żywotność może być krótsza, a sprawność – niższa. Jeśli tylko pozwala na to budżet, warto zainwestować nieco więcej, aby cieszyć się pełną kompatybilnością, nieskomplikowanym montażem, trwałością i funkcjonalnością napędu do bramy przesuwnej.

Zdecydowanie warto obejrzeć modele producentów sprawdzonych takich jak Somfy, Sommer, Beninca. Zachęcamy także do skorzystania z oferty Polargos – nasz napęd Simple Move 102 z powodzeniem funkcjonuje w bramach przesuwnych w całej Polsce, a przy tym wyróżnia się atrakcyjną ceną!