Produkty

Jaki napęd wybrać do bramy przesuwnej?

Dobry napęd do bramy przesuwnej zapewnia bezpieczeństwo i komfort i oszczędza czas nie musisz siłować się z ciężkim stalowym elementem i wysiadać z auta w deszczu i zimnie albo przerywać rozmowy. Wystarczy uruchomić jeden przycisk na pilocie bądź użyć telefonu. Tylko jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać, żeby zapewnić sobie maksimum korzyści z inwestycji? Sprawdź!

Brama zautomatyzowana czy oddzielny zakup napędu do bram przesuwnych?

Jeśli dopiero komponujesz ogrodzenie swojej posesji, jesteś jeszcze na etapie zakupu poszczególnych jego elementów, nie zastanawiaj się – wybierz od razu w pełni zautomatyzowaną bramę. W ten sposób nieco zaoszczędzisz, bo zapłacisz mniej niż za oddzielnie bramę przesuwną i mechanizm. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że napęd elektryczny do bramy przesuwnej jest też w pełni kompatybilny z parametrami bramy ogrodzenia, a montaż przebiegnie prawidłowo i sprawnie.

Oczywiście, jeżeli masz już bramę, czy to nową, czy starszą, lecz utrzymaną w dobrym stanie technicznym i przystosowaną do montażu automatyki, możesz oddzielnie kupić i zamontować napęd do bramy przesuwnej. Jakiej marki sprzęt dobrze się sprawdzi i jakie funkcjonalności powinien oferować? O tym w naszym poradniku.

Jaki napęd do bramy przesuwnej kupić?

Zacznijmy od sprawy oczywistej, lecz przy tak dużym wyborze sprzętów łatwo stracić czujność. Przede wszystkim musisz wybrać taki mechanizm, który jest oznaczony jako „napęd do bramy przesuwnej” – tego rodzaju siłowniki są produkowane również do bram skrzydłowych, łamanych bądź teleskopowych oraz bramy garażowej różnego typu, a każdy działa w odmienny sposób. Nie są to urządzenia uniwersalne.

W przypadku bramy przesuwnej każdy napęd składa się z silnika ze wbudowaną centralą sterującą i motoreduktorem oraz listwy zębatej: metalowej bądź z tworzywa sztucznego. W zestawie powinny znaleźć się również listwy mocujące, śruby czy inne potrzebne akcesoria montażowe i piloty, a do kompletu zwykle trzeba dokupić oddzielnie tylko lampy ostrzegawcze i fotokomórki bezpieczeństwa (chyba że w urządzeniu już zastosowano automatyczne wykrywanie przeszkód – jest to napęd samoblokujący z enkoderem).

Napęd a konstrukcja bramy, czyli kompatybilność elementów

Najważniejszą i podstawową sprawą jest pełna kompatybilność napędu i bramy.

Każdy producent napędów określa parametry bram przesuwnych, do których przeznaczone są konkretne modele najważniejszy jest ciężar bramy, ale warto zerknąć jeszcze na wyznaczoną w specyfikacji długość konstrukcji. Producenci podają zwykle maksymalny ciężar bramy lub dość szerokie widełki, wystarczy Ci więc jedynie szacunkowa waga bramy, możesz też skontaktować się z jej producentem lub sprzedawcą i poprosić o szczegółowe informacje.

Ciężar czy długość bramy są istotne pod kątem dopasowania mocy urządzenia, a więc prawidłowej współpracy siłownika i bramy – napęd nie powinien być nadmiernie obciążony, ale za duży zapas mocy również nie jest korzystny: sprzęt nie wykorzysta swojego potencjału, a może zużywać więcej prądu. Sprawdź maksymalny udźwig napędu i zadbaj o mały zapas rzędu 20-30%, aby urządzenie nie pracowało na granicy swoich możliwości.

Brama przesuwna a warunki montażowe

Musisz też upewnić się, że Twoja brama spełnia wszystkie warunki montażowe, jakie określił producent danego napędu do bramy przesuwnej. Brama musi być ustabilizowana odpowiednio głębokim fundamentem, dobrze wypoziomowana, a wszystkie jej elementy (rolki jezdne czy wózki) muszą pracować prawidłowo i ich stan techniczny powinien być nienaganny. Jeśli brama ma już swoje lata, dobrze najpierw zorganizować jej przegląd, ewentualnie zaplanować remont, żeby wymienić wyeksploatowane elementy. Brama musi też być dostosowana do montażu listwy zębatej: otwory montażowe muszą się pokrywać lub trzeba je właściwie przygotować.

Bramy przesuwne z napędem a instalacja elektryczna

Każdy napęd do bramy przesuwnej potrzebuje do działania przygotowania instalacji elektrycznej, której specyfikację również określa producent urządzenia. Jeśli na posesji zostały już rozprowadzone przewody, musisz upewnić się, że spełniają wymogi – gwarantują dostęp do prądu o określonym napięciu, mają właściwą liczbę żył i długość czy są dostosowane do użytku zewnętrznego.

Część spośród dostępnych modeli napędu do bram przesuwnych do pełnoprawnego działania wszystkich funkcji potrzebuje także innych elementów instalacji jak skrętki komputerowe czy pętle indukcyjne, które umożliwiają połączenie centrali sterującej z systemem tzw. smart home, lampami ostrzegawczymi i fotokomórkami.

Jeśli na posesji nie zostały przygotowane niezbędne instalacje, będziesz potrzebować pomocy elektryka z uprawnieniami. Doprowadzeniem przewodów najlepiej zająć się jeszcze na etapie budowy domu czy najpóźniej – podjazdu, tak aby uniknąć konieczności zrywania nawierzchni.

Czym wyróżnia się dobry napęd do bramy przesuwnej?

Po wyborze odpowiedniego rozwiązania ze względu na kompatybilność mechanizmu z bramą oraz instalacjami elektrycznymi przejrzyj funkcjonalności kilku rozwiązań. Dobry napęd do bramy przesuwnej oferuje nie tylko podstawowe, ale też dodatkowe funkcje (to np. magnetyczne wyłączniki krańcowe, napęd samoblokujący, tryb furtki i kompatybilność z systemem smart home), które zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Na co zwrócić uwagę?

Obowiązkowe funkcje i cechy napędu do bramy przesuwnej

  • Możliwości napędu odpowiadające potrzebom właścicieli – czyli optymalna dostępna liczba cykli otwieranie-zamykanie bramy w ciągu godziny czy doby. Im więcej osób korzysta z wjazdu i im częściej brama jest używana, tym ta wartość powinna być wyższa. W przypadku bramy przydomowej zwykle wystarczy 20-30 cykli otwierania-zamykania bramy na dobę.
  • Regulowany, łagodny bieg bramy automatycznej – dobry napęd bramy przesuwnej zwalnia jej ruch przy osiąganiu krańcowych wartości. Dzięki temu brama pracuje ciszej i obniża się ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ta funkcja nie powinna jednak nadmiernie spowalniać działania napędu – standardowa szybkość pracy urządzenia to 12-18 centymetrów na sekundę.
  • Sprawna i bezawaryjna praca także w skrajnych warunkach, zwłaszcza podczas silnego mrozu. Zakres pracy napędu bramy przesuwnej w określonych temperaturach może różnić się w zależności od modelu mechanizmu czy jego producenta. Im wyższe wartości, tym lepiej.
  • Automatyczna blokada bramy – parkujesz w garażu, a w tym czasie brama się zamyka i blokuje, uniemożliwiając swobodny wstęp na posesję czy próby włamania. Nie musisz pamiętać o ryglowaniu, zyskujesz więc spokój. Największą wygodę daje blokowanie bramy po przejechaniu linii fotokomórek.
  • Możliwość awaryjnego otwarcia bramy podczas przerw w dostawie prądu: dobrze sprawdzi się dodatkowy akumulator, który umożliwi awaryjne otwieranie i zamykanie bramy w przypadku braku napięcia sieciowego, jednak obowiązkową funkcją jest możliwość ręcznego otwarcia i zamknięcia.
  • Dodatkowe zabezpieczenia mechanizmu, np. zapobiegające przeciążeniom czy awaryjne wejścia w sterownikach, oraz współpraca z odpowiednią liczbą pilotów – upewnij się, że z automatycznej bramy będzie mogło korzystać tyle osób, ile tego potrzebuje, i że możesz dokupić do napędu awaryjne piloty.
  • Możliwość podłączenia fotokomórek oraz lamp ostrzegawczych, które zwiększą bezpieczeństwo użytkowników. Dobrze, jeśli napęd jest wyposażony w system wykrywania przeszkód – enkoder lub fotokomórki zablokują sprzęt, jeśli na drodze bramy pojawi się jakaś przeszkoda: auto, człowiek czy zwierzę.

Funkcjonalność nowoczesnych napędów do bram przesuwnych

Jedną z nowoczesnych funkcjonalności napędów bram przesuwnych, które znacznie ułatwiają codzienne życie, jest tryb, funkcja furtki. To możliwość częściowego otwarcia bramy dla pieszego. Jeśli posesja nie jest wystarczająco szeroka i brama miałaby kolidować z tradycyjną furtką lub innymi elementami zagospodarowania np. wiatą śmietnikową, z klasycznego wejścia można wówczas zrezygnować. Tryb furtki doskonale sprawdza się też w codziennym korzystaniu z posesji: nie musisz pamiętać o kluczu do furtki czy wpisywać kodu na domofonie z siatkami w ręku: wystarczy, że sięgniesz do pilota albo telefonu.

Ultrawygodnym rozwiązaniem w automatyzacji bram przesuwnych jest połączenie napędu z systemem smart home – bramę i furtkę obsługujesz zdalnie, za pomocą smartfona i możesz też programować ich pracę. Przyjechał kurier z przesyłką, Ty jesteś w pracy? Żaden problem: otworzysz bramę, by zostawił paczkę na werandzie czy przed drzwiami do domu. A poza samą bramą przesuwną w systemie smart home jednym urządzeniem zarządzasz jeszcze innymi sprzętami w budynku – m.in. oświetleniem i ogrzewaniem czy roletami.

Ile kosztuje napęd do bramy przesuwnej?

Cena napędu do bramy przesuwnej zwykle rozpoczyna się od kilkuset złotych, a kończy na kilku tysiącach. Musisz jednak mieć świadomość, że najtańsze modele oferują najczęściej jedynie kilka podstawowych funkcji, ich żywotność może być nieco krótsza, a sprawność niższa. Jeśli tylko pozwala na to budżet, to warto zainwestować nieco więcej, aby cieszyć się pełną kompatybilnością, nieskomplikowanym montażem (dzięki wbudowanej jednostce sterującej i wstępnym zaprogramowaniu), trwałością i funkcjonalnością napędu do bramy przesuwnej.

Zdecydowanie warto obejrzeć modele sprawdzonych producentów: napędy do bramy przesuwnej Nice, Somfy, Sommer i Beninca. Zachęcamy także do skorzystania z oferty Polargos: nasze napęd Easy Way pracują w bramach przesuwnych w całej Polsce, a przy tym wyróżniają się atrakcyjną ceną.

FAQ:

  • Jak dobrać odpowiedni napęd do bram przesuwnych?

Przede wszystkim musisz sprawdzić, jaki jest maksymalny ciężar czy długość bramy, z którą dany napęd może współpracować. Upewnij się także, że parametry instalacji elektrycznej pokrywają się z wymaganiami producenta oraz że urządzenie odpowiada Twoim potrzebom (liczba cykli, szybkość otwierania). Sprawdź ranking napędów.

  • Jakie akcesoria trzeba dobrać do napędu bramy przesuwnej?

Bardzo ważne są fotokomórki i lampy ostrzegawcze, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania zautomatyzowanej bramy. Dla wygody warto kupić pilot czterokanałowy, który sparujesz również z napędem bramy garażowej.

  • Ile kosztuje montaż napędu bramy przesuwnej?

Średnio za montaż napędu bramy przesuwnej trzeba zapłacić około 600-1000 złotych – cena zwykle zależy od modelu i liczby funkcji do zaprogramowania, wpływa na nią także zakres prac czy lokalizacja. Najlepiej sprawdzić cennik wykonawcy z okolicy.