Produkty
Jakie powinny być wymiary bramy wjazdowej?
Brama wjazdowa jest najważniejszym elementem ogrodzenia – w końcu to z niej korzystamy każdego dnia. Minimalne wymiary bramy wjazdowej są narzucone odgórnie przez polskie prawo, ale warto je dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji domowników. Sprawdźmy, na jakie wymiary bramy wjazdowej się zdecydować, aby zapewnić sobie komfort i – przede wszystkim – bezpieczeństwo!
Wymiary standardowej bramy wjazdowej a przepisy polskiego prawa
Prawo budowlane oraz akty pokrewne (np. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) regulują najważniejsze kwestie związane z budową ogrodzenia – m.in. jego wysokość, aspekty bezpieczeństwa czy lokalizację. Ponadto zawsze należy zajrzeć do planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy, gdyż mogą w nich znaleźć się wytyczne np. co do wymiarów bramy wjazdowej.
Wymiary standardowej bramy wjazdowej, jakie dopuszcza polskie prawo, to 2,4 m szerokości. Wysokość bramy wjazdowej nie została uregulowana, ale zwykle jest tożsama z wysokością całego ogrodzenia. Ta zaś nie może przekroczyć 2,2 m (od poziomu gruntu), jeśli nie chcemy zgłaszać budowy ogrodzenia urzędnikom.
Niemniej to 2,4 m szerokości bramy wjazdowej warto traktować jako minimalną wartość – w praktyce potrzeba nieco więcej przestrzeni, aby zaparkować na posesji bezpiecznie i komfortowo, bez ryzyka zarysowania pojazdu.
Wymiary bramy wjazdowej na posesję szeroką i z długim podjazdem
Jeśli posesja jest duża, a przede wszystkim szeroka, mamy dość duże pole do popisu, aby zaplanować bezpieczny oraz wygodny wjazd, i to także pod kątem kilku osób i ich pojazdów. Zaleca się zadbać przynajmniej o 3,5 m szerokości bramy wjazdowej. To ułatwi manewry, a jednocześnie zminimalizuje ryzyko uszkodzeń pojazdu, np. otarć o bramę podczas skrętu. Nawet jeśli wszyscy domownicy poruszają się małymi „osobówkami”, warto pamiętać o dużych pojazdach dostawców wielkogabarytowych sprzętów czy mebli.
Dodatkowy krótki podjazd przed bramą wjazdową
Zdecydowanie warto zaplanować także dodatkowy krótki podjazd przed bramą. Na tyle długi, aby było możliwe zaparkowanie na nim samochodu bez żadnego ryzyka stworzenia niebezpieczeństwa dla użytkowników ruchu drogowego. To ważne przede wszystkim w sytuacji, gdy brama wjazdowa będzie otwierana ręcznie i trzeba będzie opuścić pojazd. To także wygodne miejsce parkingowe dla gości, kurierów czy firm wywożących śmierci.
Brama przesuwna, najlepiej z automatem!
Na szerokiej posesji najlepiej jest zamontować bramę wjazdową przesuwną i od razu wyposażoną w automat. W ten sposób brama nie będzie zajmować praktycznie miejsca na posesji (będzie poruszać się wzdłuż linii ogrodzenia), a samochody będą mogły parkować nawet tuż za nią (bez ryzyka uszkodzenia pojazdu skrzydłami).
Automatycznie otwierane bramy wjazdowe przesuwne są komfortowe i bezpieczne – nie trzeba wysiadać z samochodu (a więc moknąć na deszczu, przerywać rozmowy czy przegapić fragmentu ulubionej audycji), bo wszystko sprowadza się do użycia pilota.
Wymiary bramy wjazdowej na posesję wąską i z krótkim podjazdem
Niestety nie każdy znajduje się w tak komfortowej sytuacji i ma do dyspozycji działkę szeroką i dużą, na której zmieści się i dodatkowy krótki podjazd, i szeroka przesuwna brama wjazdowa. Właściciele niewymiarowych, a zwłaszcza bardzo wąskich działek są w nieco gorszym położeniu, ale nadal mogą zapewnić sobie bramę szerszą niż 2,4 m!
W takiej sytuacji warto zdecydować się na bramę łamaną lub teleskopową. Są to nowoczesne bramy wjazdowe, których elementy składają się lub „wchodzą” jeden w drugi. Oferują zwykle szerokość na poziomie co najmniej 3-3,5 m, ale praktycznie nie zabierają miejsca ani na podjeździe, ani w linii ogrodzenia. Dodatkowo wyposaża się je w automatykę, co jest bardzo ważne, jeśli nie możemy pozwolić sobie na krótki dodatkowy podjazd i musimy wjeżdżać na posesję bezpośrednio z ulicy.
Standardowe wymiary bramy a odległość od ulicy i parametry samochodu
Niezależnie od wymiarów posesji, zawsze planując montaż bramy wjazdowej, należy pomyśleć o dwóch bardzo ważnych kwestiach – odległości od ulicy i promieniu skrętu samochodu.
Te dwa zagadnienia ściśle się ze sobą łączą. Przyjmuje się, że standardowy samochód osobowy ma promień skrętu w granicach 5-6 m. Dlatego też dokładnie tyle powinna wynosić odległość bramy wjazdowej od ulicy, czyli długość podjazdu. W takiej sytuacji można bezpiecznie skręcić i wjechać na posesję nawet wtedy, gdy szerokość bramy będzie minimalna (czyli 2,4 m).
Jeśli tego dodatkowego podjazdu nie będzie i kierowca będzie wjeżdżać bezpośrednio z ulicy, wtedy szerokość bramy musi być odpowiednio większa. Zazwyczaj w takiej sytuacji trzeba wjeżdżać nieco pod kątem, więc zbyt wąska brama stwarza duże ryzyko zarysowania pojazdu.
Wymiary bram wjazdowych w różnych wariantach
Standardowe wymiary bramy wjazdowej są też uzależnione od jej rodzaju, a tych obecnie na rynku jest co najmniej kilka!
- Brama wjazdowa przesuwna – zwykle zautomatyzowana, porusza się w linii ogrodzenia, dlatego montuje się ją na posesjach szerokich. Do sprawnej pracy potrzebuje ok. 10 m wzdłuż ogrodzenia, a jej zaletą jest to, że nie zajmuje miejsca na podjeździe (co jest ważne, jeśli jest on bardzo krótki). Minimalna jej szerokość to ok. 3 m, choć najczęściej wybierane są bramy szersze niż 4 m.
- Brama wjazdowa dwuskrzydłowa – skrzydła tej bramy otwierają się do wewnątrz działki i potrzebują do tego nieco miejsca (w zależności od szerokości skrzydeł około 2-3 m podjazdu). Zwykle jej szerokość mieści się w przedziale 3-5 m, co pozwala na wygodny wjazd, natomiast sam podjazd na posesji musi być nieco dłuższy, aby zamykające się skrzydła nie uderzyły w pojazd. Jej montaż może nie być możliwy na posesji pochyłej.
- Brama wjazdowa łamana (składana, harmonijkowa) – to nowoczesny typ bramy, przeznaczony zwłaszcza dla posesji wąskich z krótkimi podjazdami. Może mieć jedno lub dwa skrzydła i łącznie zapewnić wjazd o szerokości kilku metrów. W przypadku dwóch skrzydeł do jej pracy wymagany jest tylko 1 m na podjeździe. Jest to brama zautomatyzowana.
- Brama wjazdowa teleskopowa – elementy tej bramy „wchodzą” jeden w drugi podczas jej otwierania, a projektowana jest pod kątem nawet 8 m szerokości wjazdu. Jest to więc dobra alternatywa dla bramy przesuwnej, jeśli posesja jest zbyt wąska, aby można było zamontować ten wariant.
Nowoczesne bramy wjazdowe to nasza specjalność!
Sprawdź ofertę Polargos i skontaktuj się z naszymi specjalistami, z którymi wspólnie wybierzesz najlepsze rozwiązanie!