Produkty
Kiedy warto postawić na wysokie ogrodzenie?
Instalacja wysokiego ogrodzenia to doskonały pomysł nie tylko dla osób ceniących prywatność – solidny płot zapewnia również bezpieczeństwo użytkowników działki. Jeśli myślisz o ustawieniu większego płotu, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Przekonaj się, jak wysokie może być ogrodzenie domu czy budynków użyteczności publicznej.
Jak wysokie może być ogrodzenie domu?
Przed doborem konkretnych rozwiązań zastanówmy się, jak wysokie może być nowoczesne ogrodzenie domu. Z pomocą przychodzi Art. 30 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Według niego, aby zbudować płot do 2,2 m mierzonych od poziomu gruntu, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. To doskonała wiadomość – parkan o takich wymiarach zapewnia pełne bezpieczeństwo.
Wysokie ogrodzenie można ustawić do wspólnego użytku sąsiadów – wówczas spełnia także funkcję wyznaczenia osi granicy działek. Maksymalna wysokość płotu to w takiej sytuacji kwestia do ustalenia z właścicielami posesji.
Zgłoszenie budowy ogrodzenia wysokiego
Jeśli jednak chcesz zamontować barierę, której wysokość przekracza 2,2 m, Prawo budowlane wymaga zgłoszenia budowy ogrodzenia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Takiego zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dokument powinien zawierać projekt ogrodzenia i oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. W ciągu 30 dni urząd ma szanse wymagać dodatkowo uzyskania pozwolenia na budowę. Często taka potrzeba zachodzi na posesjach przy skrzyżowaniu, ponieważ przepisy prawa budowlanego wymagają zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu.
Jeśli Twoja posesja graniczy z terenem o znacznej różnicy wysokości również potrzebne jest zgłoszenie budowy ogrodzenia. Postawienie ogrodzenia (wysokiego czy nie) powinno wówczas odbywać się wraz ze stworzeniem specjalnego muru oporowego.
Konstrukcja wysokiego ogrodzenia
Płoty powyżej 2,2 m wymagają pozwolenia urzędu, a także zgody sąsiada. Jeśli stosunki sąsiedzkie nie należą do najlepszych, warto postawić ogrodzenie w granicy działki własnej. Wyjątkowo ważne jest, aby wysokie ogrodzenie nie wywoływało zjawiska immisji. Wówczas płot rzuca cień na posesję sąsiada i zapobiega wzrostowi roślin albo płot znajduje się zbyt blisko okien sąsiedniego budynku. Po postępowaniu cywilnym immisja może być podstawą do rozbiórki wysokiego ogrodzenia.
Oprócz tego płot nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi czy zwierząt, na przykład ze względu na zastosowanie drutu kolczastego. Płot nie powinien również posiadać ostro zakończonych elementów umieszczonych poniżej 1,8 m.
Zasady doboru wysokiego ogrodzenia posesji
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak ustalić najważniejszą funkcję parkanu. Jeśli chcesz jedynie wyznaczyć granice działki z powodzeniem możesz zastosować ogrodzenie o wysokości 1,2–1,5 m. Dzięki temu wyeksponujesz bryłę budynku, a także sprawisz, że zadbany ogród będzie widoczny od ulicy. To świetny wybór szczególnie na działki rekreacyjne albo posesje firmowe.
Kiedy warto postawić na wysokie ogrodzenie? Wysoki płot jest zabezpieczeniem przed nieproszonymi gośćmi, a także wzrokiem sąsiadów. Te wartości są dla większości inwestorów znacznie ważniejsze niż wytyczenie granic działki. Popularny wybór stanowi więc ogrodzenie wysokie na 1,8 m, gdyż zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, zwłaszcza przy zabudowanych przęsłach. Płoty takiej wysokości można ustawić zarówno od strony ulicy, na tyle, jak i na granicy gruntów sąsiadujących.
Możesz jednak zdecydować się na jeszcze wyższe ogrodzenie. Wysoki parkan (powyżej 2 m) znajduje zastosowanie na parcelach w rejonach niezabudowanych. Domy otoczone lasem lub polami są bowiem narażone na działalność dzikich zwierząt. Podmurówka zapobiegnie wówczas podkopom, zaś wysokie ogrodzenie – przeskakiwaniu. W ten sposób ochronisz siebie i innych użytkowników posesji, włącznie z czworonogami.
Jaka wysokość ogrodzenia jest optymalna?
To, jak wysokie ogrodzenie wybrać, jest uzależnione od wielu czynników. Na początku warto przemyśleć aspekt wizualny ogrodzenia. Wysoki parkan całkowicie zmienia bowiem wygląd działki. Z reguły więc na dużych przestrzeniach stosuje się wyższe płoty – sprawiają, że nawet puste posesje wyglądają bardziej zagospodarowanie. Ponadto proporcje dużego, zabudowanego parkanu pasują do otwartego terenu. Jeśli zastanawiasz się nad wzorem przęseł, polecamy w tym przypadku modele ze sztachetami z szerokiej blachy albo budowę wyższej podmurówki.
Z drugiej strony do ograniczonych posesji znacznie lepiej jest wykorzystać niższy płot – przestrzeń wyda się wówczas przytulna i optycznie większa. Natomiast wysokie ogrodzenie na małej działce może przytłaczać jej użytkowników. Jeśli mimo niewielkiego terenu zależy Ci na wysokim ogrodzeniu, pomyśl o lekkich konstrukcjach ażurowych np. z kutego metalu. Są wizualnie delikatniejsze, doświetlą więc działkę i otworzą nieco wydzieloną przestrzeń.
Alternatywy dla budowy ogrodzenia wysokiego
Ze względu na wiele różnych czynników nie każdy właściciel posesji może pozwolić sobie na budowę wysokiego ogrodzenia. Niewielkie wymiary działki, jej położenie czy negatywny wpływ płotu na sąsiadów to tylko przykłady. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie trzeba dopasować do problemu.
Wysokie ogrodzenie z powodzeniem zastąpisz niższymi, zabudowanymi przęsłami, które zapewnią Ci prywatność i bezpieczeństwo, a także ograniczony hałas. Przemyśl zastosowanie podmurówki – nie tylko podniesie nieco płot, ale zapobiegnie również podkopom zwierząt.
Jeśli nie możesz ustawić zabudowanego ogrodzenia ze względu na ogród sąsiada czy bliskość okien kolejnego budynku, zastosuj lekkie, ażurowe przęsła. Prześwity umożliwią dotarcie promieni słonecznych do roślin i okien na drugiej posesji, a Ty unikniesz ryzyka rozbiórki ogrodzenia.
Wysokie ogrodzenia posesji Polargos
Jeśli szukasz wysokich ogrodzeń do swojej parceli, z pewnością wiesz, że trudno jest znaleźć sklep spełniający Twoje wymagania. Dostawcy nie oferują zmiany wysokości gotowych przęseł, a przygotowanie całego parkanu na wymiar generuje olbrzymie koszty. Zaufaj więc nam – Polargos jest największym producentem ogrodzeń w polskich marketach budowlanych. Wysokie ogrodzenia możesz kupić też w naszym sklepie internetowym, gdzie oferujemy dopasowanie wysokości przęseł, bram oraz furtek. Przekonaj się!