Produkty

Minimalistyczne ogrodzenia – kiedy sprawdzą się najlepiej?

Minimalizm – choć zakłada prostotę i oszczędność dekoracyjną oraz ma surowy wydźwięk – przyjmuje też niebanalne formy i serwuje przyjemne doznania estetyczne. Jak z tego nurtu czerpią dziś projektanci ogrodzeń? Jak wyglądają minimalistyczne ogrodzenia, kiedy dobrze się sprawdzają? Co je łączy, a czym wyróżniają się konkretne modele? Wyjaśniamy!

Minimalistyczne ogrodzenia, czyli właściwie jakie?

Minimalistyczne ogrodzenia, często nazywane też nowoczesnymi, powstają głównie z płaskich i szerokich profili (aluminiowych lub stalowych), mocowanych tuż obok siebie lub w pewnej odległości oraz pionowo lub poziomo do podłoża. Czasem sztachety ogrodzenia są nieco cieńsze i wtedy jest ich więcej. Nierzadko też sztachetki w jednym przęśle mają różną szerokość i tworzą oryginalną kompozycję. Projekty takich ogrodzeń odpowiadają na aktualne trendy w architekturze i designie.

Ogrodzenie minimalistyczne może więc przybierać najróżniejsze formy, ale wszystkie modele w tym stylu łączą cechy minimalizmu: prostota i stonowanie wyrażające się w oszczędności dekoracyjnej bądź całkowitym zaniechaniu zdobnictwa. Ich wspólnym mianownikiem jest też stonowana kolorystyka (np. antracyt czy grafit).

W duchu minimalizmu projektuje się z uwzględnieniem jakości i użyteczności – zwykle są to ogrodzenia modułowe (a na całość składają się: gotowe przęsła, furtka, automatyczna brama przesuwna lub skrzydłowa), proste w montażu, trwałe (zabezpieczona, solidna konstrukcja) i funkcjonalne (automatyka ogrodzeniowa).

Ogrodzenia minimalistyczne, ale różnym wydaniu!

Tak naprawdę każde ogrodzenie minimalistyczne jest inne. Dzięki temu tak dobrze sprawdzają się w różnym otoczeniu. Czym różnią się modele ogrodzeń w stylu minimalistycznym? Jak wyglądają, w jaką przestrzeń i gusta się wpisują?

Ogrodzenie minimalistyczne w różnej formie

Wspomnieliśmy już, że minimalistyczne, nowoczesne ogrodzenia tworzy się w dwóch wersjach: pionowej i poziomej. Sztachety mogą być mocowane równolegle bądź prostopadle do podłoża. Ogrodzenia poziome dziś są bardzo modne, bo nie tylko się wyróżniają, ale pasują do nowoczesnych domów. Poziome ułożenie sztachet w ogrodzeniu wywołuje iluzję optyczną poszerza i obniża zabudowania – a to efekt pożądany we współczesnej architekturze, w której dominują geometryczne formy, niskie bryły, płaskie dachy i surowe materiały – m.in. beton architektoniczny.

Co więcej, minimalizm nie wyklucza niebanalnych zabiegów stylistycznych, takich jak zabawa formą. Tak powstają m.in. ogrodzenia wykorzystujące formę otwartą, czyli pozbawione ram. Jednym z przykładów jest kolekcja Linea marki Gatigo.

Minimalizm nie wyklucza zdobień

Minimalistyczne, nowoczesne ogrodzenie powstaje niejako w kontrze to propozycji tradycyjnych. Podczas gdy ogrodzenia klasyczne wyróżniają się bogactwem dekoracji i złożonością form i kształtów, to minimalistyczne są tej dekoracyjności pozbawione.

Jednak projektowanie w duchu minimalizmu nie wyklucza możliwości dekorowania, narzuca tylko taki stonowany, prostszy charakter zdobień. Zatem choć w ogrodzeniu nowoczesnym nie znajdziemy rzeźbień, metaloplastycznych ornamentów czy wygięć ram w łuki i fale, niektóre modele mają dekoracyjny charakter.

Przykładem minimalistycznych zdobień są wstawki z perforowanej blachy – stosuje się je zamiast jednej czy kilku sztachet ogrodzenia i wypełnia nimi mniejszą bądź większą część przęsła. Taka wstawka to blaszka z wycięciami, które zazwyczaj przybierają geometryczne formy, m.in. inspirowane naturą (np. liście czy kwiaty).

Minimalizm to zabawa materiałem I kolorem

Choć minimalistyczne, nowoczesne ogrodzenia łączy stonowana kolorystyka, to ta stylistyka nie wyklucza wykorzystania silnych kontrastów w sferze barw. I tak np. pokryte farbą proszkową w kolorze antracytowym czy grafitowym sztachety można połączyć z jednym szczebelkiem (w każdym przęśle) pomalowanym na kolor niestandardowy, np. malinowy czy limonkowy. Ogrodzenie zmienia się momentalnie!

Ciekawy kontrast uzyskuje się też poprzez łączenie materiałów – np. wymianę paru stalowych sztachet na panele z drewna polimerowego. Stylistyka płotu nieco się wówczas ociepla. Drewno polimerowe (w przeciwieństwie do naturalnego drewna) wykazuje się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia.

Kiedy sprawdzają się ogrodzenia minimalistyczne?

Wszystkie wskazane cechy wspólne oraz wyróżniki minimalistycznych, nowoczesnych ogrodzeń sprawiają, że te propozycje sprawdzają się doskonale w otoczeniu różnych aranżacji i spełniają różne potrzeby. Przykłady?

Nowoczesne budownictwo I minimalistyczne ogrodzenie

Przede wszystkim minimalistyczne ogrodzenia wpisują się bardzo dobrze w nowoczesne budownictwo. W połączeniu z niską i geometryczną bryłą budynku o płaskim dachu oraz surowymi materiałami (beton architektoniczny, kamień) tworzą spójną całość. Ogrodzenie staje się klamrą kompozycyjną aranżacji całej posiadłości.

Klasyczna dekoracyjność przełamana nutą minimalizmu

Z drugiej strony minimalistycznym ogrodzeniem warto przełamać też dekoracyjność tradycyjnego budownictwa. Aby nie przytłoczyć budynku w stylu dworkowym czy rustykalnym, wykorzystuje się właśnie proste w formie ogrodzenia. W ten sposób wszystkie te niuanse stylistyczne i akcenty zdobnicze, które zastosowano w architekturze i aranżacji zabudowań, mają szansę pokazać się w całej okazałości.

Minimalistyczne płoty dla wielbicieli prostoty

Oczywiście ogrodzenie musi się podobać swojemu właścicielowi – jeśli ten lubi prostotę i stonowanie, ma taką minimalistyczną duszę, to ta propozycja na pewno trafi w jego gust, bez względu na ogólny charakter aranżacji przestrzeni. Wiele osób nie przepada za finezyjnością, wytworną elegancją i stylistycznymi ozdobnikami i nie ma w tym nic złego czy dziwnego. Ogrodzenie posesji prywatnej jest integralną częścią przestrzeni do życia, a w jego pobliżu spędza się dużo czasu, więc jeśli tylko minimalistyczne ogrodzenie się podoba, to warto wybrać model właśnie w tym stylu.

Ogrodzenia nowoczesne dla pragnących prywatności

Wspomnieliśmy także, że minimalistyczne, nowoczesne ogrodzenia łączy użyteczność – funkcjonalność. Warto wiedzieć, że część tego typu ogrodzeń odgrywa ważne role – np. ogrodzenie żaluzjowe chroni prywatność swoich właścicieli. Tego rodzaju płot (i brama wjazdowa) jest stworzony ze sztachet zachodzących na siebie i ukrywa całą posiadłość przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.

Minimalistyczne, ale funkcjonalne ogrodzenia – dla codziennej wygody

Wspólną cechą ogrodzeń minimalistycznych jest też automatyzacja najważniejszych elementów płotu, a nowoczesna automatyka ogrodzeniowa bardzo ułatwia codzienne życie – np. część napędów łączy się z systemami inteligentnego domu. Ich pracę da się więc programować pod kątem potrzeb, a dodatkowo bramą i furtką steruje się za pomocą smartfona, tak jak innymi urządzeniami domowymi (np. oświetleniem czy roletami).

Podsumowując, minimalistyczne ogrodzenia, choć są proste i stonowane, wyróżniają się estetyką i funkcjonalnością, sprawdzają się zwłaszcza w otoczeniu budownictwa nowoczesnego i przypadają do gustu wielbicielom prostoty. W Polargos stworzyliśmy kilkanaście modeli w takiej stylistyce – zapraszamy do naszego sklepu z ogrodzeniami i do największych marketów budowlanych w Polsce!

FAQ:

Co to jest ogrodzenie minimalistyczne?

To ogrodzenie zaprojektowane w duchu minimalizmu – proste, stonowane i zwykle pozbawione zdobień. Zazwyczaj tworzą je szerokie i płaskie sztachety zamontowane poziomo lub pionowo do podłoża. Taki płot zdobywa coraz większą popularność i jest dostępny w wielu wariantach wzorniczych. 

Kiedy sprawdzają się ogrodzenia minimalistyczne?

Ogrodzenia w tym stylu komponują się dobrze zwłaszcza z nowoczesnym budynkiem i minimalistyczną aranżacją przestrzeni, a współgrają też z tradycyjnymi projektami. To idealna propozycja dla wielbicieli prostoty, ale też szukających codziennej wygody i ochrony prywatności (ogrodzenie pełne czy żaluzjowe skutecznie osłania posesję).

Jakie wybrać ogrodzenie – minimalistyczne czy ozdobne?

Typ i styl ogrodzenia zawsze warto dopasować do swojego gustu i cech architektury i aranżacji budynku czy całej przestrzeni. Zwykle minimalistyczne płoty wybiera się do nowoczesnego budownictwa, a ozdobne do domów w tradycyjnym stylu.