Produkty

Nowoczesne ogrodzenia panelowe – co warto o nich wiedzieć?

Ogrodzenie panelowe ma praktycznie nieograniczone zastosowania. Montuje się je na posesjach prywatnych, firmowych, przy zakładach przemysłowych, a także terenach użyteczności publicznej. Ponadto można nimi ogrodzić farmy fotowoltaiczne, dla których istnieją specjalnie dedykowane panele. Mnogość rozwiązań wynika z prostej, ale wytrzymałej konstrukcji, której towarzyszy niski koszt w porównaniu z ogrodzeniami palisadowymi czy gabionowymi. Przed zdecydowaniem się na ten typ konstrukcji warto poznać jego charakterystyczne cechy, które wymienimy w dzisiejszym artykule.

Zalety nowoczesnego ogrodzenia panelowego

Poniżej przedstawiamy właściwości nowoczesnych ogrodzeń panelowych, które są cenione wśród osób, które wybrały je do otoczenia swojej posesji. Każdy ma inne oczekiwania i gust, jednak okazuje się, że ten typ konstrukcji jest dość uniwersalny i cieszy się dużym powodzeniem zarówno w sektorze prywatnym, jak i na terenach użyteczności publicznej. Dużą popularność zdobył także jako ogrodzenie farm fotowoltaicznych.

Ogrodzenie panelowe – walory wizualne

Przed przejściem do kwestii praktycznych warto krótko zapoznać się z możliwościami, jakie dają ogrodzenia panelowe w kwestii wyglądu. Jest to ważny aspekt tej inwestycji, ponieważ konstrukcja będzie ogradzać posesję przez wiele lat, więc powinna dobrze się prezentować i komponować z budynkiem.

Zaletą ogrodzenia panelowego w kwestii wyglądu jest przede wszystkim wrażenie lekkości. Ażurowa konstrukcja nie przytłacza działki, tak jak np. ogrodzenie betonowe czy gabionowe. Panele są ponadto uniwersalne – pasują do nowoczesnej i klasycznej architektury ze względu na swoją minimalistyczną budowę.

Kolejnym plusem jest możliwość pomalowania ogrodzenia na dowolny kolor, który jeszcze lepiej dopasuje je do elewacji budynku, który otacza. Wiele osób decyduje się na zieloną farbę, która naturalnie komponuje się z roślinnością na terenie posesji i sprawia, że płot wtapia się w otoczenie. Nowoczesne bloki mieszkalne są z kolei często otaczane ogrodzeniem panelowym w kolorze szarym, czyli barwą stonowaną i elegancką.

Ponadto, w przeciwieństwie do metalowej siatki, z którą często porównuje się ogrodzenie panelowe, ten typ konstrukcji estetycznie prezentuje się także na terenach o nieregularnej powierzchni, tj. o różnych kątach nachylenia. Zamontowanie paneli na różnych poziomach nie wpływa na końcowy efekt – płot nadal dobrze się prezentuje.

Ostatnią kwestią jest podział na panele 2D oraz 3D. Te pierwsze są najprostszą, standardową wersją, składającą się z pionowych prętów. Z kolei nowoczesne ogrodzenia 3D mają tzw. fałdy czy też przegięcia w kształcie litery V, których liczba zależy od wysokości płotu. Stabilizacyjna fałda jest urozmaiceniem jednolitej konstrukcji ogrodzenia i dodaje mu walorów estetycznych.

Wytrzymałość ogrodzeń panelowych

Jest to najważniejszy aspekt ogrodzenia, ponieważ niezależnie od rodzaju płotu inwestycja jest dość kosztowna. Dlatego też warto zdecydować się na pewnik, czyli konstrukcję, która będzie solidna i wytrzymała przez długie lata.

Na pierwszy rzut oka ażurowa budowa nowoczesnych ogrodzeń panelowych może wydać się mało przekonująca, jednak okazuje się, że wysokiej jakości pręty mogą zapewnić konstrukcji bardzo dużą stabilność. To, czy płot będzie utrzymywał się w niezmiennej kondycji, a tym samym nie tracił na wytrzymałości z biegiem lat, zależy m.in. od wykończenia metalowych elementów. Przy wyborze paneli zawsze trzeba więc zwrócić uwagę na zabezpieczenie prętów przed korozją, czyli:

  • cynkowanie – kąpiel w cynku wykonuje się po niezbędnych procesach chemicznych i mechanicznych, które obejmują m.in. odtłuszczanie i oczyszczanie powierzchni. Cynkowanie zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze. Pręty są wówczas pokrywane ochronną warstwą, która dochodzi nawet do trudno dostępnych miejsc. Ogrodzenie ocynkowane nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ cały proces gwarantuje długotrwałą ochronę nie tylko przed korozją, ale także przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;
  • malowanie proszkowo – używa się do niego specjalnej farby proszkowej rozprowadzanej natryskowo, równomiernie na całej powierzchni prętów. Powłoka, która się wówczas tworzy, jest nie tylko trwała, ale też wyjątkowo gładka. Tak jak w przypadku cynkowania przed zabiegiem powierzchnia jest dokładnie oczyszczana, piaskowana i odtłuszczana.

Przy wyborze ogrodzenia panelowego trzeba także zwrócić uwagę na grubość prętów. Im większą mają średnicę, tym większy poziom pewności, że konstrukcja będzie stabilna i odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (na które niewątpliwie jest narażony każdy płot). Nie warto więc oszczędzać na grubości prętów. Zawsze należy też wybierać ogrodzenia zgrzewane na przecięciach, żeby zmniejszyć ryzyko odkształceń.

Ogrodzenia panelowe – cena

To, czy koszt zakupu i montażu paneli jest wysoki czy niski jest sprawą subiektywną, jednak można zestawić je z innymi ogrodzeniami, aby uzyskać pełniejszy obraz dostępnych opcji. Wiele osób porównuje ogrodzenia panelowe z metalowymi siatkami, które są niewątpliwie tańszą alternatywą, ale też o wiele mniej wytrzymałą, stabilną i estetyczną. Koszt paneli będzie jednak niższy w porównaniu np. z ogrodzeniem palisadowym, gabionowym czy murowanym

Poniżej przedstawiamy listę czynników, które wpływają na wydatki związane z zakupem ogrodzenia panelowego:

  • Wysokość – im wyższe ogrodzenie, tym oczywiście wyższa cena. Wielu producentów proponuje panele o różnych standardowych wielkościach, które są tańsze niż panele na wymiar. Chcąc zaoszczędzić, można więc zdecydować się na niższe ogrodzenie o rozmiarach z oferty sprzedawcy.
  • Wielkość posesji – im dłuższe będzie ogrodzenie, tym więcej paneli będzie trzeba zakupić, a więc koszt inwestycji wzroście.
  • Grubość prętów – nie powinniśmy na niej przesadnie oszczędzać, ponieważ jest kluczowa dla wytrzymałości konstrukcji, a co za tym idzie – dla liczby lat, przez które posłuży nam w niezmiennie dobrym stanie. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady – wybierając panele 3D o zwartej konstrukcji można kupić pręty o nieco mniejszej średnicy i nadal zyskać solidne i trwałe ogrodzenie.
  • Rozstawienie prętów – konstrukcje ażurowe o większym rozstawie elementów będą tańsze, ponieważ do ich budowy potrzeba mniej materiału.
  • Cynkowanie i malowanie proszkowo – cena paneli może być niższa, jeśli producent oszczędzi na pokryciu ich odpowiednio grubą i mocną warstwą antykorozyjną. Generuje to jednak koszty w postaci przyszłych zabiegów konserwacyjnych i konieczności wymiany zardzewiałego ogrodzenia.
  • Montaż – jest to oczywiście kwestia indywidualna, ponieważ nie każdy potrzebuje do instalacji płotu pomocy fachowca. Oprócz tego ogrodzenie panelowe akurat należy do konstrukcji stosunkowo łatwych do zamontowania.
  • Podmurówka – może się okazać, że do ceny paneli i ich montażu trzeba będzie dodać koszt zakupu materiałów na podmurówkę i jej wykonania. Będzie to konieczne, gdy np. mamy psy lubiące podkopywać teren lub gdy posesja znajduje się na grząskim, wilgotnym, a także na pochyłym terenie. Podmurówka zapewni wówczas niezbędną stabilność ogrodzenia.
  • Materiał – nowoczesne ogrodzenia panelowe powstają ze stali lub aluminium, które jest nieco droższe.
  • Miejsce zakupu – te same panele mogą być droższe w sklepie niż prosto od producenta.
  • Kolor ogrodzenia – zwykle producenci oferują panele w szerokiej gamie kolorystycznej, jednak gdy okaże się, że żadna opcja nam nie odpowiada, możemy dopłacić za wykonanie paneli w odcieniu niestandardowym.

Podsumowując, tak jak w przypadku wielu innych typów produktów, koszty ogrodzenia rosną wraz z jego jakością. Z założenia jest to jednak konstrukcja na lata, a nie coś, co chcemy systematycznie wymieniać, dlatego warto wydać więcej – będzie to dalekosiężna, opłacalna inwestycja.

Nowoczesne ogrodzenie panelowe – brama wjazdowa

Dobrze prezentujące się ogrodzenia nowoczesne powinny mieć funkcjonalną bramę wjazdową z takiego samego materiału i w tym samym stylu co reszta konstrukcji. W przypadku płotu z paneli dostępne są zarówno bramy skrzydłowe, jak i przesuwne, a także furtki. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by zastosować bramę z automatem, która jest o wiele bardziej komfortowym rozwiązaniem niż tradycyjne manualne modele.