Produkty

Ogrodzenia dworkowe – stylowa alternatywa dla ogrodzeń kutych

Dlaczego styl dworkowy do dziś gości na polskich posesjach? Kojarzy się z samymi pozytywami – sielska atmosfera, rodzinnie spędzany czas, pielęgnowanie tradycji i bliskość natury. Oprócz charakterystycznej architektury domu i aranżacji ogrodu w konwencję szlacheckiej przeszłości wpisują się również ozdobne ogrodzenia dworkowe. A jak wyglądają ich współczesne wersje?

Ogrodzenie dworkowe – przęsła, słupki i podmurówka

Stalowe ogrodzenia w stylu dworkowym zastępują dziś masywne ogrodzenia kute, które zdobiły dawne szlacheckie włości. Gotowe ogrodzenia stalowe zachwycają wyglądem, dodają posiadłości klasy, wywołują pozytywne wrażenia estetyczne na przechodniach i gościach.

Ogrodzenie dworkowe tworzą trzy elementy: lekkie, strzeliste i dekoracyjne przęsła oraz masywne lecz eleganckie słupy i podmurówka.

Stylowe ogrodzenia dworkowe – przęsła

Pierwszą cechą, która dosłownie rzuca się w oczy, są zdobienia przęseł w stylu dworkowym. Wybrzuszenia, wygięcia i inne przeplatające się kształty wyróżniają styl dworkowy na tle innych typów ogrodzeń. Drugi niezbędny element to strzeliste zakończenia prętów, które nadają konstrukcji lekkości. Inwencję producentów gotowych ogrodzeń z metalowymi przęsłami doskonale widać na przykładzie modeli Alicja 2 lub Greta Lux 3. Przęsła są poprzeplatane wymyślnymi, a jednocześnie subtelnymi dekoracjami nie tylko w centralnej części modułu, ale także przy zakończeniach prętów.

Trzeba mieć świadomość tego, że ogrodzenie dworkowe jest ażurowe. Stanowi to o jego estetyce, ale wiąże się z mniejszym stopniem prywatności – ogród nie jest całkowicie osłonięty od oczu przechodniów. Można jednak temu zaradzić, sadząc wzdłuż działki tuje, które rosną na imponującą wysokość i skutecznie osłaniają teren. Innym pomysłem jest żywopłot lub bluszcz. Niezależnie od rodzaju rośliny taki naturalny żywopłot sprawi, że ogrodzenie dworkowe (a wraz z nim cała działka) będzie wyglądać urokliwie i przyjaźnie, a jednocześnie zapewni domownikom swobodę.

Wybierając ogrodzenie, zwróć uwagę, czy przęsła są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Konieczne jest zabezpieczenie metalowych konstrukcji m.in. przed korozją i promieniowaniem UV, żeby ogrodzenie dworkowe mogło być inwestycją długofalową.

Słupki i podmurówka

Słupki ogrodzeniowe i podmurówka to obowiązkowe elementy małej architektury nawiązującej do szlacheckiej tradycji. Mamy do wyboru kilka rodzajów budulca.

Słupki i podmurówkę można wykonać z drogiej i skomplikowanej w montażu cegły ceramicznej (klinkieru) lub z jej… imitacji. To ekonomiczne rozwiązanie cieszy się wśród miłośników stylu dworkowego i doskonale komponuje się z metalowymi modułami. Płytki imitujące klinkier są wysoce odporne na niekorzystne warunki pogodowe i docierające z dróg zanieczyszczenia.

Kolejnym pomysłem na podmurówkę jest kamień łupany. Ogrodzenie powstaje z pięknie wyglądających kamiennych bloczkówo nieregularnych kształtach, które szybko się montuje. Na zakończenie budowy całego ogrodzenia trzeba wykonać spoiny. Solidną podmurówkę można postawić również z pustaka łupanego.

Słupki w stylu dworkowym niezwykle dostojnie prezentują się w postaci zdobionych kolumn z betonu. Z łatwością można wówczas połączyć wzornictwo ogrodzenia z kolumnami na ganku domu, a nawet z całą elewacją – wystarczy wszędzie zastosować takie samo boniowanie.

Dlaczego ogrodzenia kute straciły na popularności?

Dzisiejsze ogrodzenia dworkowe nie mają nic wspólnego z ich kutymi odpowiednikami oprócz wyglądu. Dlaczego ogrodzenia kute nie cieszą się już taką popularnością jak dawniej? Głównie ze względu na znalezienie tańszego zamiennika. Współczesne dworkowe ogrodzenia metalowe nie kosztują tak dużo jak używane dawniej ogrodzenia kute, ponieważ ich produkcja jest o wiele szybsza i prostsza. Nie powstają w zakładach kowalstwa artystycznego, a mimo to nie można im odmówić atrakcyjnego, eleganckiego wyglądu.

Właśnie przez ten rzemieślniczy proces powstawania na żeliwne ogrodzenia kute trzeba długo czekać. Wraz z czasem i trudem pracy kowala wzrasta również cena produktów – są wyjątkowo kosztowne. Gotowe ogrodzenia dworkowe z metalowymi przęsłami są znacznie tańsze i można je zamówić „na już”.

Kolejny minus to waga. Ogrodzenia kute w stylu dworkowym mają ciężkie przęsła, które utrudniają transport i montaż konstrukcji. Wszystkie te cechy sprawiają, że w stylu dworkowym stosuje się dziś najczęściej gotowe ogrodzenia metalowe wykonane ze stali.

Dworkowe ogrodzenia drewniane – czy warto?

Oprócz żeliwnych prętów dawne ogrodzenia dworkowe miewały elementy drewniane. Czasami nawet drewno było budulcem całych przęseł. Dzisiaj taka konstrukcja wpasowuje się bardziej w styl rustykalny niż dworkowy i ma swoje wady. Ogrodzenie dworkowe ze stali jest nieporównywalnie trwalsze niż wersja drewniana. Ponadto drewno wchłania wodę i zmienia się pod wpływem warunków atmosferycznych. Żeby do tego nie dopuścić, będziemy musieli stale impregnować ogrodzenie dworkowe, co może być dość uciążliwe. No i na koniec – nie ma bardziej eleganckiego ogrodzenia niż masywne murowane kolumny z ozdobnymi stalowymi przęsłami.

Stylowe ogrodzenia i symetryczne elewacje – jak stworzyć swój własny dworek?

Ogrodzenia stylowe dworkowe dodają posesjom klasy, lecz nie wystarczą, by zapanował na nich sielski i przyjemnie nostalgiczny klimat. Dworkowa posiadłość to znacznie więcej – oto kilka wskazówek:

  • Dom w stylu dworkowym jest duży i masywny, ale za to jego elewacja wręcz przeciwnie – ma sprawiać wrażenie lekkości. Jest więc pomalowana na elegancki beż lub biel, doskonale podkreślając przy tym pełen życia zielony ogród.
  • Jeśli o ogrodzie mowa – jego aranżacja może również nawiązywać do dawnych czasów. Stwórz tzw. salon ogrodowy, czyli postaw w ustronnej i zacienionej części posesji ozdobne ławki. Dworkowa roślinność to klomby – symetrycznie przycinaj wielokolorowe krzewy okalające urokliwy staw.
  • Harmonia. Odzwierciedla ją architektoniczna symetria – w centrum ganku z dwoma masywnymi kolumnami usytuowane są drzwi, wyznaczające zarazem środek całego budynku. Po obu stronach domu znajdują się bonowania i inne ornamenty, a okna zdobi taka sama liczba wyprofilowanych szprosów. Brzmi jak perfekcja!