Ogrodzenia horyzontalne (poziome) – mocny trend w nowoczesnych aranżacjach

Ogrodzenia horyzontalne (poziome) – mocny trend w nowoczesnych aranżacjach

Ogrodzenie horyzontalne wyróżnia się układem profili w przęsłach. Są one zamocowane poziomo do podłoża, a nie pionowo, jak w większości tradycyjnych rozwiązań. Jest to nowy i mocny trend w aranżacjach ogrodzeń, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Takie ogrodzenie poziome idealnie współgra z nowoczesną architekturą i harmonijnie wpisuje się w swoje otoczenie. Co warto wiedzieć o ogrodzeniach horyzontalnych? Jak wyglądają, jakie są ich rodzaje i kiedy sprawdzą się najlepiej? Sprawdźmy!

 

 

 

 

Jak wygląda ogrodzenie horyzontalne?

 

Ogrodzenie horyzontalne składa się z przęseł, które tworzą różnej wielkości płaskie profile, zamontowane rzadziej lub gęściej w solidnych ramach. Są one umieszczone poziomo do podłoża i to ta cecha wyróżnia ogrodzenie horyzontalne spośród standardowych rozwiązań. Zazwyczaj przęsła poziome stosuje się w ogrodzeniach nowoczesnych, palisadowych czy modułowych, które należy jedynie za pomocą słupków i części montażowych połączyć w spójną całość.

 

Przęsło pionowe a przęsło poziome – czy to ma jakieś znaczenie?

 

Elementy poziome już od dłuższego czasu wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie. Mają one wpływ na optyczne, wizualne postrzeganie konstrukcji architektonicznych. Poziome linie (na skutek złudzenia optycznego) obniżają i poszerzają budynek, idealnie wpisują go w otoczenie, w krajobraz. W tym celu często stosuje się poziomo ułożone deski elewacyjne, okna pasmowe czy bonie. Dla tak zaaranżowanego budynku ogrodzenie poziome będzie idealnym dopełnieniem i również (optycznie) będzie działało na rzecz poszerzenia całej posesji.

 

Z czego produkuje się ogrodzenie horyzontalne?

 

Najczęściej wykorzystywanym materiałem na poziome przęsła ogrodzenia jest stal. Metalowe ogrodzenie jest masywne i trwałe, dobrze zabezpiecza posesję. Odpowiednio chroniona przed korozją stal (np. ocynkowana, pomalowana proszkowo) będzie służyć przez wiele lat. Właściciele ogrodzenia nie będą zmuszeni do jego okresowej renowacji i konserwacji. Stalowe ogrodzenia są też wyjątkowo estetyczne i można je pięknie zaaranżować, np. mocując przęsła do kamiennych czy klinkierowych słupków z wysoką podmurówką.

 

Przykłady ogrodzeń horyzontalnych z oferty Polargos

 

  • Kolekcja Arizona – to ogrodzenie minimalistyczne w formie. Stalowe ramy przęseł wypełnione są stosunkowo wąskimi, ale gęsto zamocowanymi sztachetami. Do poziomych przęseł warto od razu dobrać furtkę i bramę z kolekcji, by całość została utrzymana w takiej samej stylistyce. Można postawić na klasyczną bramę skrzydłową czy przesuwną (z automatem) lub innowacyjną bramę łamaną (automatyczną), która oszczędza sporo miejsca.
  • Kolekcja Bari – to proste, estetyczne ogrodzenie, które łączy minimalizm i zabawę formą. Ułożone poziomo do podłoża sztachety stalowe są wąskie. W górnej części przęsła zamontowano je rzadziej, a w dolnej są zagęszczone. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrodzenie nie zasłania widoku na piękną okolicę, ale zapewnia nieco prywatności. Do kompletu warto dobrać furtkę i bramę z kolekcji.
  • Kolekcja Imperial – to ogrodzenie poziome idealne dla osób ceniących sobie prywatność. Jest to ogrodzenie żaluzjowe – sztachety stworzono z szerokiej, giętej blachy, a wszystkie szczeliny zasłonięto maskownicami. To ogrodzenie w pełni skrywa posesję przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy przejezdnych. Oczywiście taką samą formę mają bramy i furtka z tej serii. Wybrać można rozwiązania standardowe, otwierane ręcznie lub nowoczesne bramy zautomatyzowane (np. przesuwną lub dwuskrzydłową).
  • Kolekcja Milton – i ta linia ogrodzeń od Polargos przypadnie do gustu fanom minimalizmu. Przęsła Milton składają się z elementów zamontowanych horyzontalnie. W zależności od wybranej wysokości przęsła będzie to kilka stalowych profili, które utworzą nieduże prześwity. Takie ogrodzenie obsadzone roślinnością będzie tworzyć stylową, nowoczesną kurtynę osłaniającą dom i ogród. Ogrodzenie pomalowane jest na modny antracytowy kolor, w kolekcji dostępne są też pasujące furtki i bramy wjazdowe.

 

Jak zamontować ogrodzenie horyzontalne?

 

Ogrodzenia horyzontalne to w większości ogrodzenia modułowe. Oznacza to, że składają się z gotowych do montażu przęseł, a w przypadku furtek i bram – z gotowych, przygotowanych do połączenia elementów. Ogrodzenie można zamontować bezpośrednio nad ziemią, wykorzystując jedynie stalowe słupki montażowe zabetonowane w ziemi. Ogrodzenie horyzontalne warto jednak dodatkowo ustabilizować i udekorować podmurówką. Kilka murowanych słupków (kamień, klinkier) zapewni użytkownikom posesji nieco prywatności i stworzy z surowymi, stalowymi przęsłami kontrastującą, ale wyjątkowo spójną kompozycję.

 

Ogrodzenie horyzontalne w… paczce?

 

Innym przykładem ogrodzenia horyzontalnego z oferty Polargos jest system ogrodzeniowy Element, czyli pierwsze w Polsce ogrodzenie paczkowane. Można zamówić je w sklepie internetowym, a gotowe do złożenia elementy (wraz ze szczegółową instrukcją „krok po kroku”) zostaną dostarczone pod wskazany adres w niewielkich paczkach. Przęsła tego ogrodzenia to solidne aluminiowe ramy, które wypełnia się panelami z blachy, układając je właśnie poziomo do podłoża. W zestawie znajduje się także modułowa brama wjazdowa i furtka, a całość zamontować można samodzielnie bez konieczności zatrudniania ekipy montażowej.

 

Ogrodzenie poziome czy pionowe?

 

To kwestia indywidualnych preferencji! Ogrodzenie pionowe to propozycja bardziej tradycyjna, choć często przybiera także nowoczesne formy. Z kolej poziome przęsła są ciekawe, niebanalne, zdecydowanie wyróżniają ogrodzenie na tle innych. Ten rodzaj ogrodzenia na pewno powinni uwzględnić właściciele domu o niskiej, minimalistycznej, surowej bryle z poziomymi elementami konstrukcyjnymi i aranżacyjnymi. Dzięki temu cała posesja – dom i ogród – zostanie spójnie zamknięta poprzez dopasowane stylistycznie ogrodzenie.

 

Oczywiście ogrodzenia poziome będą się równie świetnie prezentować z budynkami wysokimi, wąskimi czy z tradycyjną zabudową jednorodzinną. Dzięki swojej minimalistycznej, prostej formie ogrodzenie poziome jest praktyczne i uniwersalne!

 

Jak zabezpiecza się ogrodzenie horyzontalne?

 

Niezależnie od rodzaju wybranego ogrodzenia, trzeba sprawdzić, czy jest ono już wystarczająco dobrze zabezpieczone, czy o jego ochronę trzeba będzie dodatkowo zadbać. Jeśli ogrodzenie stalowe pomalowane jest wyłącznie farbą służącą jako podkład, będzie wymagało pokrycia powłoką antykorozyjną i okresowej konserwacji.

 

Większość ogrodzeń poziomych z oferty Polargos już na etapie produkcji zabezpieczamy przed korozją i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Wszystkie stalowe elementy takiego ogrodzenia cynkujemy. Stal w kąpieli z rozgrzanego cynku tworzy na swojej powierzchni stop żelazo-cynk, którego wierzchnią warstwą jest czysty cynk. Pierwiastek ten zapobiega korodowaniu, a do stali przywiera na stałe. Ocynkowaną stal malujemy proszkowo, nadając jej piękny kolor, a przy tym wzmacniając jeszcze antykorozyjną ochronę. Te dwa procesy składają się na system tzw. DUPLEX, czyli jedno z najlepszych dostępnych zabezpieczeń. Tak przygotowanego ogrodzenia nie trzeba malować ani nawet okresowo pielęgnować.

 

 

 

 

FAQ:

 

1. Co to jest ogrodzenie horyzontalne?

 

To ogrodzenie z poziomymi przęsłami. Profile czy sztachety takiego ogrodzenia ułożone są poziomo do podłoża (w tradycyjnych ogrodzeniach montuje się je pionowo).

 

2. Gdzie najlepiej sprawdzą się przęsła ogrodzeniowe poziome?

 

Przęsła poziome pasują niemal do każdej aranżacji nowoczesnego domu. Gdy dom jest niski, szeroki z poziomo ułożonymi elementami elewacji (np. deską), boniami czy oknami pasmowymi, wtedy ogrodzenie poziome będzie idealnie dopełniać całość i optycznie obniżać oraz poszerzać posesję.

 

3. Czy ogrodzenie poziome jest trwałe?

 

Trwałość ogrodzenia (niezależnie od tego, czy jest ono poziome, czy pionowe) zależy od wykorzystanego materiału, jego obróbki i zabezpieczeń. Najtrwalsze będą ogrodzenia stalowe ocynkowane i pomalowane proszkowo.

Translate »