Produkty

Ogrodzenia horyzontalne (poziome) – mocny trend w nowoczesnych aranżacjach

Ogrodzenie horyzontalne wyróżnia się układem profili w przęsłach. Są one zamocowane poziomo do podłoża, a nie pionowo, jak w większości tradycyjnych rozwiązań. Jest to nowy i mocny trend w aranżacjach ogrodzeń, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Takie ogrodzenie poziome idealnie współgra z nowoczesną architekturą i harmonijnie wpisuje się w swoje otoczenie. Co warto wiedzieć o ogrodzeniach horyzontalnych? Jak wyglądają, jakie są ich rodzaje i kiedy sprawdzą się najlepiej? Sprawdźmy!

Jak wygląda ogrodzenie horyzontalne?

Ogrodzenie horyzontalne składa się z przęseł, które tworzą różnej wielkości płaskie profile, zamontowane rzadziej lub gęściej w solidnych ramach. Są one umieszczone poziomo do podłoża i to ta cecha wyróżnia ogrodzenie horyzontalne spośród standardowych rozwiązań. Zazwyczaj przęsła poziome stosuje się w ogrodzeniach nowoczesnych, palisadowych czy modułowych, które należy jedynie za pomocą słupków i części montażowych połączyć w spójną całość.

Przęsło pionowe a przęsło poziome – czy to ma jakieś znaczenie?

Elementy poziome już od dłuższego czasu wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie. Mają one wpływ na optyczne, wizualne postrzeganie konstrukcji architektonicznych. Poziome linie (na skutek złudzenia optycznego) obniżają i poszerzają budynek, idealnie wpisują go w otoczenie, w krajobraz. W tym celu często stosuje się poziomo ułożone deski elewacyjne, okna pasmowe czy bonie. Dla tak zaaranżowanego budynku ogrodzenie poziome będzie idealnym dopełnieniem i również (optycznie) będzie działało na rzecz poszerzenia całej posesji.

Z czego produkuje się ogrodzenie horyzontalne?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem na poziome przęsła ogrodzenia jest stal. Metalowe ogrodzenie jest masywne i trwałe, dobrze zabezpiecza posesję. Odpowiednio chroniona przed korozją stal (np. ocynkowana, pomalowana proszkowo) będzie służyć przez wiele lat. Właściciele ogrodzenia nie będą zmuszeni do jego okresowej renowacji i konserwacji. Stalowe ogrodzenia są też wyjątkowo estetyczne i można je pięknie zaaranżować, np. mocując przęsła do kamiennych czy klinkierowych słupków z wysoką podmurówką.

Przykłady ogrodzeń horyzontalnych z oferty polargos

  • Kolekcja Arizona – to ogrodzenie minimalistyczne w formie. Stalowe ramy przęseł wypełnione są stosunkowo wąskimi, ale gęsto zamocowanymi sztachetami. Do poziomych przęseł warto od razu dobrać furtkę i bramę z kolekcji, by całość została utrzymana w takiej samej stylistyce. Można postawić na klasyczną bramę skrzydłową czy przesuwną (z automatem) lub innowacyjną bramę łamaną (automatyczną), która oszczędza sporo miejsca.
  • Kolekcja Bari – to proste, estetyczne ogrodzenie, które łączy minimalizm i zabawę formą. Ułożone poziomo do podłoża sztachety stalowe są wąskie. W górnej części przęsła zamontowano je rzadziej, a w dolnej są zagęszczone. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrodzenie nie zasłania widoku na piękną okolicę, ale zapewnia nieco prywatności. Do kompletu warto dobrać furtkę i bramę z kolekcji.
  • Kolekcja Imperial – to ogrodzenie poziome idealne dla osób ceniących sobie prywatność. Jest to ogrodzenie żaluzjowe – sztachety stworzono z szerokiej, giętej blachy, a wszystkie szczeliny zasłonięto maskownicami. To ogrodzenie w pełni skrywa posesję przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów czy przejezdnych. Oczywiście taką samą formę mają bramy i furtka z tej serii. Wybrać można rozwiązania standardowe, otwierane ręcznie lub nowoczesne bramy zautomatyzowane (np. przesuwną lub dwuskrzydłową).
  • Kolekcja Milton – i ta linia ogrodzeń od Polargos przypadnie do gustu fanom minimalizmu. Przęsła Milton składają się z elementów zamontowanych horyzontalnie. W zależności od wybranej wysokości przęsła będzie to kilka stalowych profili, które utworzą nieduże prześwity. Takie ogrodzenie obsadzone roślinnością będzie tworzyć stylową, nowoczesną kurtynę osłaniającą dom i ogród. Ogrodzenie pomalowane jest na modny antracytowy kolor, w kolekcji dostępne są też pasujące furtki i bramy wjazdowe.

Jak zamontować ogrodzenie horyzontalne?

Ogrodzenia horyzontalne to w większości ogrodzenia modułowe. Oznacza to, że składają się z gotowych do montażu przęseł, a w przypadku furtek i bram – z gotowych, przygotowanych do połączenia elementów. Ogrodzenie można zamontować bezpośrednio nad ziemią, wykorzystując jedynie stalowe słupki montażowe zabetonowane w ziemi. Ogrodzenie horyzontalne warto jednak dodatkowo ustabilizować i udekorować podmurówką. Kilka murowanych słupków (kamień, klinkier) zapewni użytkownikom posesji nieco prywatności i stworzy z surowymi, stalowymi przęsłami kontrastującą, ale wyjątkowo spójną kompozycję.

Ogrodzenie horyzontalne w… paczce?

Innym przykładem ogrodzenia horyzontalnego z oferty Polargos jest system ogrodzeniowy Element, czyli pierwsze w Polsce ogrodzenie paczkowane. Można zamówić je w sklepie internetowym, a gotowe do złożenia elementy (wraz ze szczegółową instrukcją „krok po kroku”) zostaną dostarczone pod wskazany adres w niewielkich paczkach. Przęsła tego ogrodzenia to solidne aluminiowe ramy, które wypełnia się panelami z blachy, układając je właśnie poziomo do podłoża. W zestawie znajduje się także modułowa brama wjazdowa i furtka, a całość zamontować można samodzielnie bez konieczności zatrudniania ekipy montażowej.

Ogrodzenie poziome czy pionowe?

To kwestia indywidualnych preferencji! Ogrodzenie pionowe to propozycja bardziej tradycyjna, choć często przybiera także nowoczesne formy. Z kolej poziome przęsła są ciekawe, niebanalne, zdecydowanie wyróżniają ogrodzenie na tle innych. Ten rodzaj ogrodzenia na pewno powinni uwzględnić właściciele domu o niskiej, minimalistycznej, surowej bryle z poziomymi elementami konstrukcyjnymi i aranżacyjnymi. Dzięki temu cała posesja – dom i ogród – zostanie spójnie zamknięta poprzez dopasowane stylistycznie ogrodzenie.

Oczywiście ogrodzenia poziome będą się równie świetnie prezentować z budynkami wysokimi, wąskimi czy z tradycyjną zabudową jednorodzinną. Dzięki swojej minimalistycznej, prostej formie ogrodzenie poziome jest praktyczne i uniwersalne!

Jak zabezpiecza się ogrodzenie horyzontalne?

Niezależnie od rodzaju wybranego ogrodzenia, trzeba sprawdzić, czy jest ono już wystarczająco dobrze zabezpieczone, czy o jego ochronę trzeba będzie dodatkowo zadbać. Jeśli ogrodzenie stalowe pomalowane jest wyłącznie farbą służącą jako podkład, będzie wymagało pokrycia powłoką antykorozyjną i okresowej konserwacji.

Większość ogrodzeń poziomych z oferty Polargos już na etapie produkcji zabezpieczamy przed korozją i niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Wszystkie stalowe elementy takiego ogrodzenia cynkujemy. Stal w kąpieli z rozgrzanego cynku tworzy na swojej powierzchni stop żelazo-cynk, którego wierzchnią warstwą jest czysty cynk. Pierwiastek ten zapobiega korodowaniu, a do stali przywiera na stałe. Ocynkowaną stal malujemy proszkowo, nadając jej piękny kolor, a przy tym wzmacniając jeszcze antykorozyjną ochronę. Te dwa procesy składają się na system tzw. DUPLEX, czyli jedno z najlepszych dostępnych zabezpieczeń. Tak przygotowanego ogrodzenia nie trzeba malować ani nawet okresowo pielęgnować.