Produkty

Ogrodzenia systemowe – czym się charakteryzują?

Dziś wszyscy szukamy prostych i szybkich, lecz zarazem funkcjonalnych, estetycznych i trwałych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku budowy domu czy zagospodarowania posesji. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się ogrodzenia systemowe. Czym się wyróżniają i dlaczego warto je wybrać? I jakie są rodzaje ogrodzeń systemowych? O tym w naszym poradniku!

Czym są ogrodzenia systemowe?

Ogrodzenia systemowe to takie, które składają się z już przygotowanych do montażu elementów – to przęsła, furtki, bramy wjazdowe i pasujące do nich części montażowe: słupki ogrodzeniowe, obejmy montażowe, łączniki czy kotwy itp., a nawet prefabrykowane podmurówki. Kupujemy kompletne ogrodzenie – wszystkie jego elementy pasują do siebie zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. Całość ma spójną stylistykę: forma konstrukcji, jej parametry, kolorystyka czy elementy dekoracyjne są takie same w przypadku każdego elementu płotu. Dodatkowo brama ogrodzenia zwykle jest dostępna również w wersji automatycznej.

Najczęściej mianem ogrodzenia systemowego określa się ogrodzenie panelowe, tworzone ze stalowych drutów, ale jest to spore zawężenie. Dzisiaj systemy ogrodzeniowe powstają również z profili stalowych, betonu, a nawet z drewna. I są to propozycje dla zarówno klientów indywidualnych, jak i firm czy organizacji.

Dlaczego warto postawić na ogrodzenie systemowe?

  • Ułatwiony zakup ogrodzenia. Wystarczy zaplanować przebieg ogrodzenia, zmierzyć jego długość, aby dobrać odpowiednią liczbę przęseł oraz elementów montażowych. W systemie są dostępne furtki i bramy: przesuwne, skrzydłowe, a nawet składane czy teleskopowe. Nie trzeba martwić się o kompatybilność.
  • Prosty i szybki montaż ogrodzenia. Gotowe przęsła oraz słupki wystarczy ze sobą połączyć za pomocą prostych obejm. Zwykle wymaga to przygotowania tylko fundamentu punktowego pod słupkami. Z wylewki można zrezygnować i wykorzystać gotowe podmurówki betonowe. Wszystkie części do siebie pasują.
  • Zachowana spójność stylistyczna. Nie trzeba też głowić się, jaką furtkę i bramę dopasować do wybranych przęseł. Całość wygląda dokładnie tak samo. W naszej ofercie Polargos są to dziesiątki zupełnie różnych propozycji w stylu klasycznym lub nowoczesnym – łatwo dobrać je do architektury i aranżacji.
  • Funkcjonalność i wieloletnia trwałość. Ogrodzenia systemowe łatwo też zautomatyzować i wyposażyć w nowoczesne systemy kontroli dostępu, a napęd do bramy często już można połączyć z systemem smart home. Zabezpieczone odpowiednio ogrodzenia są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Jakie wyróżniamy obecnie systemy ogrodzeniowe?

Jak już wspomnieliśmy, rozwiązania systemowe to nie tylko ogrodzenie panelowe – to różne materiały, konstrukcje, style, wzornictwo. Wszystkie systemy łączy wyłącznie dostępność kompletu niezbędnych elementów, przygotowanie do montażu i spójność wizualna. Sprawdźmy więc te najpopularniejsze ogrodzenia systemowe!

Ogrodzenia systemowe panelowe

Zacznijmy od najbardziej charakterystycznego ogrodzenia systemowego – to panele ogrodzeniowe wytwarzane ze sztywnego stalowego drutu, połączonego w pionie i poziomie w rodzaj siatki. Wyróżniamy panelowe ogrodzenia systemowe 2D i 3D – te ostatnie mają tzw. przetłoczenia, czyli w kilku miejscach druty są wygięte w kształcie litery „V”. Służy to wzmocnieniu ogrodzenia, a dodatkowo pełni funkcję estetyczną.

Ogrodzenia panelowe to komplet przęseł o szerokości 250 cm, furtki i bramy w wersji skrzydłowej lub przesuwnej (ta jest dodatkowo dostępna także z mechanizmem). Jest to rozwiązanie ekonomiczne, bo jeden panel kosztuje już od około 40 zł, a dodatkowo niezwykle łatwe w montażu. Przęsła w razie potrzeby można nawet samodzielnie dociąć i cała instalacja polega na połączeniu ich obejmami ze słupkami. Ogrodzenie systemowe panelowe sprawdza się też dobrze w przypadku kłopotliwego, czyli np. nierównego, ukształtowania terenu – można zamontować je kaskadowo.

Jedyną tańszą, ale zarazem równie łatwą w montażu i uniwersalną alternatywą paneli jest ogrodzenie systemowe z siatki ogrodzeniowej. Metr siatki kosztuje do około 10 zł, a do niej dobiera się od razu komplet kompatybilnych akcesoriów – słupki, obejmy, przelotki, drut naciągowy i wiązałkowy oraz pręty napinające i napinacze.

Ogrodzenia systemowe metalowe

Poza panelami jako systemy ogrodzeniowe powstają również płoty metalowe – to przęsła, furtki i bramy tworzone ze stalowych profili lub kształtowników. W Polargos najważniejsza jest dla nas ich wysoka jakość wykonania, wytrzymałość i oryginalny, estetyczny wygląd. Stosujemy zatem podwójne zabezpieczenie materiału, cynkowanie i malowanie proszkowe, które uodporniają stal na szkodliwe działanie wilgoci, dzięki czemu nie koroduje, więc ogrodzenie zyskuje trwałość na lata. Pod względem stylistyki wszystkie te propozycje dzielimy na dwie duże grupy.

  • Klasyczne ogrodzenia systemowe. Cechuje je subtelność i dekoracyjność. Dzięki stosunkowo cienkim sztachetom czy wygiętym w łuk ramom wydają się lekkie i delikatne. Są bogato zdobione grotami i ornamentyką, np. metalowymi rozetami, ślimaczkami czy kwiatami. Wpisują się w styl dworków i pałacyków i pięknie eksponują wypielęgnowany ogród.
  • Nowoczesne ogrodzenia systemowe. Składają się z prostych profili – bez żadnych zdobień. Są proste, minimalistyczne, ale zarazem eleganckie. Świetnie współgrają z nowoczesną architekturą – geometrycznymi bryłami i surowymi materiałami. Duże zagęszczenie sztachet (np. ogrodzenie żaluzjowe) doskonale chroni także prywatność domowników.

Podobnie jak w systemie z paneli montaż ogrodzenia polega na połączeniu gotowych przęseł ze słupkami. W tym przypadku warto wykorzystać podmurówkę oraz szerokie filary czy ścianki – przęsła, bramy i furtki są przystosowane do montażu w betonie. A ile kosztuje takie ogrodzenie systemowe? Cena przęseł zaczyna się od około 170 zł, a za najtańszą bramę zapłacimy 800 zł.

Ogrodzenia systemowe betonowe

Ogrodzenie systemowe betonowe składa się z prefabrykowanych przęseł oraz słupków montażowych – jedno przęsło to kilka segmentów, które wystarczy na sobie ułożyć. Słupki betonowe stabilizuje się w gruncie. W nich przygotowane są specjalne rowki, w które wygodnie wsuwają się przęsła. Montaż ogrodzenia nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych. Trudności może przysporzyć tylko spory ciężar jego elementów.

Takie systemowe przęsła betonowe są dostępne w dziesiątkach wariantów. Mają ciekawe struktury, np. deski lub kamienia, a można je pomalować. I w ten sposób powstanie imitacja drogiego ogrodzenia kamiennego czy drewnianego. Jedno przęsło betonowe kosztuje około 40-50 zł, więc jest to też ekonomiczne rozwiązanie.

System ogrodzeniowy to dziś najszybszy i najwygodniejszy sposób na zabezpieczenie działki, a dzięki tak dużej różnorodności materiałów i stylistyk każdy znajdzie idealny dla siebie. Zachęcamy do poznania naszych propozycji, które są dostępne w dużych marketach budowlanych oraz naszym sklepie z ogrodzeniami, zapraszamy!

FAQ:

Czym jest ogrodzenie systemowe?

Ogrodzenie systemowe to komplet przygotowanych do montażu elementów płotu – przęseł, furtki, bramy i części montażowych – utrzymany w jednej formie i stylistyce.

Jak przebiega montaż ogrodzenia systemowego?

Szczegóły montażu danego ogrodzenia systemowego wyznacza producent, ale zwykle wystarczy połączyć przęsła, furtkę i bramę ze słupkami montażowymi za pomocą np. obejm, uprzednio przygotowując fundament punktowy: stabilizując słupki w gruncie.

Ile kosztują ogrodzenia systemowe?

Cena ogrodzenia systemowego jest zależna od jego rodzaju (użytych materiałów) oraz designu i parametrów technicznych. Najtańsze przęsła panelowe i betonowe to koszt około 40-50 zł, a za przęsło z profili trzeba zapłacić od 170 zł (średnia cena 300-500 zł). Bramę można kupić już od około 800-900 zł.