Produkty

Ogrodzenie frontowe – poznaj nowoczesne i klasyczne rozwiązania

Raz postawione ogrodzenie frontowe domu zostanie z nami na długie lata – to jedna z tych inwestycji, które mogą służyć jeszcze kolejnemu pokoleniu. Przeglądając dostępne opcje, szybko przekonasz się, że wybór jest szeroki a ogrodzenia zróżnicowane. Dlatego dziś przedstawiamy przegląd najlepszych rozwiązań dla Twojej posesji i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Czym się kierować, wybierając ogrodzenie frontowe?

Ogrodzenie frontowe domu okala teren posesji i oddziela ją od ogrodów sąsiadów, lecz to nie koniec jego funkcji. Osoby, które dopiero zaczynają poszukiwania odpowiedniego modelu, są często zaskoczone tym, jak wiele korzyści kryje się za jedna prostą konstrukcją. Tylko od właściciela ogradzanej posesji zależy, które cechy będą dla niego dominujące, a które można pominąć przy wyborze.

Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając ogrodzenie frontowe domu?

  1. Bezpieczeństwo – ochrona domu i jego mieszkańców przed niepożądanymi gośćmi to główny cel ogrodzenia. Wiąże się z tym jego wysokość – bez zgłaszania budowy do urzędu można je wybudować na wysokość 2,2 m. Bezpieczeństwo wiąże się także z elementami konstrukcji – im trudniej się na nie wspiąć, tym trudniej przedostać się na drugą stronę. Oprócz tego ogrodzenia frontowe chronią nas przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, dlatego zwróć uwagę na ich wytrzymałość.
  2. Prywatność – ażurowe ogrodzenia frontowe eksponują więcej niż szczelnie zabudowane konstrukcje, chyba że… posadzimy przy nich tuje lub żywopłot. Na wyrośnięcie roślin trzeba będzie jednak poczekać. Odpowiedzcie więc sobie na pytanie, czy będzie Wam przeszkadzać widoczność domu i ogrodu od zewnątrz.
  3. Estetyka – czy Twoje ogrodzenie powinno pasować do ogrodzeń Twoich sąsiadów, naśladować ich kolorystykę i współgrać z klimatem całej okolicy? A może ma podkreślać oryginalny charakter posesji? To zależy tylko od Ciebie. Wiele osób decyduje się na wizualną spójność swojego domu i ogrodzenia, podkreślając ich nowoczesny lub przeciwnie – klasyczny wygląd.
  4. Wytrzymałość i żywotność – producenci ogrodzeń frontowych używają rozmaitych materiałów i metod ich konserwacji. Przykładowo ogrodzenia metalowe od Polargos są trwałe i odporne na korozję dzięki zabezpieczeniu powłoką cynkową i malowaniu farbą proszkową. Zwróć uwagę na to, jak wybrane ogrodzenie będzie chronione przed korozją, wilgocią, skrajnymi temperaturami czy promieniowaniem UV i czy nie będzie podatne na uszkodzenia mechaniczne.
  5. Funkcjonalność – ogrodzenie frontowe domu to nie tylko słupki czy podmurówka – wybierz produkt kompletny od wykonawcy, który zapewnia także montaż bramy, furtki, domofonu, a to wszystko wzbogaci o nowoczesną automatykę.

Nowoczesne ogrodzenia frontowe

Dobra wiadomość jest taka, że nie trudno o ogrodzenie frontowe nowoczesne, które będzie pasować też do klasycznych nieruchomości. Ogrodzenie, które będzie spełniać wszystkie wyżej wymienione funkcje. Zobacz, jak możesz zabezpieczyć teren posesji i zyskać elegancką ozdobę wokół domu.

Modułowe ogrodzenia panelowe

Nowoczesne ogrodzenie frontowe, ogrodzenie modułowe – tak można określić ogrodzenia panelowe, które są minimalistyczne i uniwersalne, czyli pasują do różnych typów architektury. Dzięki różnorodności ich kolorystyki można ją ciekawie połączyć z barwami elewacji czy dachu.

Ten typ nowoczesnego ogrodzenia tworzą panele, które sprawiają wrażenie lekkości. Często porównuje się z nimi ogrodzenie gabionowe czy betonowe, które nie mają ażurowej budowy, przez co posesja wygląda „ciężko”, poważnie. Ogrodzenia panelowe stawia się również na nierównym gruncie, tj. poszczególne panele znajdują się na różnych poziomach. Wygląd posesji na tym nie ucierpi, bo całość nadal prezentuje się elegancko.

Zaletą jest również cena inwestycji – panele określa się jako tanie ogrodzenie frontowe. Koszt będzie niższy niż za ogrodzenia gabionowe, murowane czy palisadowe. Jeszcze tańsza będzie zwykła siatka, ale niewątpliwie nie dorównuje panelom w kwestii bezpieczeństwa, wytrzymałości i żywotności.

Ogrodzenia frontowe żaluzjowe – maksimum prywatności

Kolejny typ konstrukcji modułowych to ogrodzenie żaluzjowe. Pierwszą zaletą, która rzuca się w oczy jest brak wglądu na teren posesji – ogrodzenie nie ma żadnych prześwitów. Moduły składają się z płaskich profili ułożonych pod kątem, a przerwy między nimi są dodatkowo zakryte maskownicami.

Nowoczesne ogrodzenie frontowe z profili żaluzjowych jest odporne nawet na niebezpieczne anomalia pogodowe. Szczelna i solidna stalowa konstrukcja to również minimalizm – tak jak ogrodzenia panelowe nie mają żadnych dekoracji. Zwykle wybierają je osoby, które chcą jak najbardziej „schować” teren posesji – nie tylko dom mieszkalny, ale także firmy czy inny typ budynku. Te nowoczesne ogrodzenia frontowe są uniwersalne i pasują do każdego rodzaju architektury. Mają nowoczesny charakter, lecz nie gryzą się ze starszymi obiektami.

Ogrodzenia palisadowe – pionowe lub poziome przęsła

Obecnie dostępne i cenione jest również ogrodzenie palisadowe z metalowymi przęsłami. Tak jak poprzednicy wyróżnia je prosta budowa, a przez to uniwersalność. Ogrodzenie palisadowe może mieć duże prześwity między profilami lub gęsto ułożone elementy, izolujące posesję od okolicy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na ten typ konstrukcji, chwalą jej walory wizualne. Każdy ogród zyskuje atrakcyjny wygląd, jeśli otacza go palisadowe ogrodzenie frontowe. Cena profili różni się w zależności od kilku czynników, m.in. wymiarów posesji, wzoru przęseł czy ochrony przed korozją.

Zwróć uwagę, czy ogrodzenia palisadowe zostały odpowiednio zakonserwowane. Specjalna powłoka antykorozyjna jest bardzo ważna w przypadku modeli, które mają szersze stalowe profile, ponieważ każdy mankament jest dobrze widoczny.

Na koniec porada dotycząca bezpieczeństwa – wybierz prostopadłe do podłoża profile w ogrodzeniach palisadowych, a utrudnisz (lub uniemożliwisz) włamywaczowi przejście na teren nieruchomości.

Ozdobne ogrodzenia frontowe z metalowymi przęsłami

Ogrodzenie frontowe z ozdobnymi metalowymi przęsłami zdecydowanie nie ma sobie równych w kwestii estetyki. Profile zakończone grotami mogą być klasyczną konstrukcją w stylu retro (jeśli przęsła będą wzbogacone o motywy roślinne) lub nowoczesną małą architekturą w przypadku nowoczesnych motywów geometrycznych. Znowu mamy więc ogrodzenie uniwersalne – w zależności od wzoru ma albo klasyczny, albo nowoczesny charakter.

Posesję z ogrodzeniem ażurowym można wyposażyć również w podmurówkę. Słupki wyglądają najbardziej okazale, gdy są wykonane z kamienia naturalnego, ale dużo osób decyduje się np. na gabiony czy ogrodzenie łupane jako podmurówka.

Trzeba przyznać, że ogrodzenia z metalowymi przęsłami same w sobie nie zapewniają dużego poziomu prywatności. Gdy jednak posadzimy przy nich rzędy dorodnych tui lub bujny żywopłot, mówimy już zupełnie o czymś innym. Lekkie ogrodzenie będzie pełnić funkcję ozdobną, a roślinność zapewni niezbędną swobodę we własnym ogrodzie i domu.