Produkty

Ogrodzenie z podmurówką – zalety i wady rozwiązania

Zbudować ogrodzenie z podmurówką czy bez niej – to częsty dylemat! Bo choć duża część nowoczesnych, lekkich i stabilnych ogrodzeń bez takiego dodatkowego wsparcia może się „obejść”, podmurówka pełni także inne funkcje, np. ozdobną. Jakie są zalety i wady ogrodzenia z podmurówką? I kiedy należy lub warto na podmurówkę się zdecydować? Wyjaśniamy!

Kiedy podmurówka ogrodzeniowa jest niezbędna?

Najważniejsza i główna funkcja podmurówki to stabilizacja i wzmocnienie konstrukcji ogrodzenia. Standardowo podmurówkę wznosi się na fundamencie i w ten sposób płot spaja się z gruntem. Jego ciężar oraz działające na niego siły zostają przeniesione i równomiernie rozłożone na podłożu. Jeśli zastosowanie tej dodatkowej stabilizacji jest konieczne, wówczas zazwyczaj wykonuje się wylewkę betonową, której fundament musi sięgać dość głęboko, bo aż poniżej strefy przemarzania gruntu. Podmurówka betonowa musi mieć też właściwą wysokość.

Standardowo zastosowanie podmurówki betonowej w postaci wylewki jest niezbędne w dwóch przypadkach:

  • gdy ogrodzenie jest bardzo ciężkie, masywne i wysokie (m.in. kute ze stali, ogrodzenie modułowe wypełnione materiałem, ogrodzenie panelowe do celów specjalistycznych, np. ogrodzenie przemysłowe lub ogrodzenie boiska),
  • gdy grunt pod ogrodzenie jest niestabilny i niejednorodny (działka jest mocno pofałdowana, przebiega przez skarpę) lub jeśli badania geologiczne wykazały, że takie wzmocnienie jest konieczne, aby zapobiec np. osuwiskom.

Kiedy można zrezygnować z podmurówki betonowej?

W pozostałych przypadkach – gdy ogrodzenie jest lekkie, sztywne i stabilne (takie są w większości ogrodzenia dostępne obecnie w sprzedaży), a grunt równy ogrodzenie można posadowić tuż nad ziemią, łącząc je ze słupkami. Wtedy należy przygotować wyłącznie stopy fundamentowe pod słupkami ogrodzeniowymi. W praktyce podmurówka pełni różne funkcje, a konieczność jej budowy wynika także z rodzaju ogrodzenia – prześledźmy trzy najpopularniejsze warianty.

Ogrodzenie panelowe z podmurówką

Ogrodzenia panelowe tworzy się z drutu stalowego zgrzewanego w pionie i poziomie – przęsło jest lekkie, więc w teorii podmurówka nie jest potrzebna. Praktyka jednak pokazuje, że wiele zależy od wymiarów paneli ogrodzeniowych.

Istnieje kilka zastosowań ogrodzeń panelowych. Te montowane na posesji prywatnej (ogrodzenie panelowe do 2,2 m wysokości, bez wzmocnień) faktycznie mogą „obejść” się bez podmurówki. Jednak ogrodzenia panelowe dla zakładów produkcyjnych lub innych obiektów przemysłowych, dla obiektów użyteczności publicznej bądź terenów rekreacyjnych (np. boiska sportowe) zazwyczaj są już znacznie wyższe, dodatkowo stabilizowane i wyposażone w zabezpieczenia (np. drut kolczasty, monitoring). Zatem w przypadku kilkumetrowych ogrodzeń panelowych podmurówka jest albo potrzebna, albo wskazana, aby ustabilizować płot i dodatkowo ochronić teren.

Natomiast na posesji prywatnej ogrodzenie panelowe z podmurówką nabiera nowego charakteru – a w celach dekoracyjnych zastosowanie ma zwłaszcza podmurówka prefabrykowana. Gotowe murki montuje się sprawnie i szybko.

Ogrodzenie palisadowe z podmurówką

W przypadku ogrodzenia palisadowego czy modułowego sprawa z podmurówką ma się podobnie jak w kwestii ogrodzenia panelowego. Mamy ogrodzenia nowoczesne i ogrodzenia klasyczne tworzone z cienkich i lekkich profili. Waga ogrodzenia jest niska, a przygotowanie wylewki betonowej nie jest konieczne. Wystarczą fundamenty pod słupkami (lub podmurówka ogrodzeniowa z prefabrykatów w celach dekoracyjnych).

Jednak wśród nowoczesnych propozycji wyróżniamy też ogrodzenia wypełnione w całości materiałem, np. ogrodzenia żaluzjowe. Są już cięższe i zawsze warto zapytać producenta lub sprzedawcę płotu, czy taka konstrukcja bez ławy fundamentowej będzie trwała i bezpieczna.

I w tym wypadku podmurówka może również pełnić funkcję dekoracyjną – zamiast standardowych fundamentów warto zdecydować się na prefabrykaty (murki, łączniki betonowe, betonowe słupki i filary). Te dostępne są w różnych wariantach i imitują popularne materiały wykończeniowe (np. kamień naturalny, cegłę klinkierową), więc można je dopasować do aranżacji domu czy własnych upodobań.

Ogrodzenie z siatki z podmurówką

Siatka ogrodzeniowa to tańsza alternatywa dla ogrodzenia panelowego. Wykorzystuje się ją często na tyłach posesji oraz do zabezpieczenia terenów rolniczych, leśnych czy hodowlanych. Z jednej strony jest bardzo lekka, więc znów fundament punktowy pod słupkami wystarczy, by zapewnić jej stabilność. Z drugiej strony często ogrodzenie z siatki z podmurówką ma zabezpieczać teren przed podkopami zwierząt – i fundament wylewany w podłożu jest w tym celu niezbędny.

Jakie zalety ma ogrodzenie z podmurówką?

  • Stabilizacja ogrodzenia. Niezależnie od wymiarów paneli ogrodzeniowych czy ciężaru ogrodzenia metalowego dodatkowa stabilizacja płotu podmurówką jest korzystnym rozwiązaniem. Coraz częściej już ekstremalne wybryki pogody dają się we znaki i warto się zabezpieczyć. Silny wiatr i wielodniowe opady z pewnością mniej zagrażają ogrodzeniu, które jest solidnie spojone z gruntem.
  • Ochrona przed podkopami zwierząt. Dotyczy to zarówno prywatnych, jak i rolniczych czy przemysłowych terenów oraz zwierząt zarówno domowych, jak i dzikich. Głęboki na kilkadziesiąt centymetrów fundament ogrodzenia to bariera, która zapobiega podkopom zwierząt. Dodatkowo chroni posesję także przed rozrastaniem się na niej ekspansywnej i niechcianej roślinności.
  • Dodatkowe walory dekoracyjne. Podmurówkę z wylewki możemy niemal w dowolny sposób wykończyć (np. pomalować, pokryć ozdobnymi płytkami), a podmurówka prefabrykowana jest dostępna w dziesiątkach stylistyk. Budując podmurówkę, możemy za jej pomocą wyeksponować walory ogrodzenia lub ciekawie wkomponować je w aranżację budynku czy przestrzeni przydomowej.
  • Ochrona prywatności i dodatkowe zabezpieczenie. Taka podmurówka, która składa się z wysokich murków i szerokich słupków, skutecznie zmniejsza prześwity w ogrodzeniu, zapewniając więcej prywatności. Co więcej, zwykle też ogrodzenie przytwierdzone do podmurówki znacznie trudniej zdemontować, a to redukuje ryzyko kradzieży metalowych elementów, które są sporo warte.

Jakie wady ma podmurówka pod ogrodzenie?

Ogrodzenie z podmurówką ma też kilka poważnych wad – przede wszystkim jest to dodatkowy koszt materiałów i robocizny i znacznie dłuższy czas montażu ogrodzenia. W przypadku wylewki betonowej często potrzeba też zaawansowanych prac w gruncie (odwiertów, wykopów), które dewastują posesję.

W Polargos tworzymy różne typy ogrodzenia – od siatki, przez ogrodzenia panelowe, po klasyczne i nowoczesne modułowe płoty. Jeśli mają Państwo dylemat związany z budową podmurówki, z chęcią doradzimy – zachęcamy do kontaktu.

FAQ:

Ogrodzenie z podmurówką – czy to konieczne?

Wykonanie podmurówki (wylewki betonowej) jest niezbędne, gdy płot jest wysoki i ciężki lub jeśli grunt jest niejednorodny czy niestabilny. W pozostałych przypadkach wystarczy fundament punktowy pod słupki ogrodzeniowe, a w celach dekoracyjnych można również zamontować podmurówkę prefabrykowaną. 

Jakie korzyści przemawiają za wykonaniem podmurówki?

Podmurówki betonowe stabilizują ogrodzenie, a to bez względu na jego ciężar jest korzystne. Podmurówka dodatkowo zapobiega podkopom zwierząt i ekspansji roślin, dodaje też walorów estetycznych, a jeśli jest wysoka i uzupełniona o betonowe słupki, to także zwiększa prywatność.

Ile kosztuje ogrodzenie z podmurówką?

Cena ogrodzenia z podmurówką zależy od wielu zmiennych, zwłaszcza modelu płotu. Trzeba zsumować koszt wszystkich materiałów w przeliczeniu na długość ogrodzenia. Łatwo możemy obliczyć, ile kosztuje kompletne ogrodzenie panelowe z podmurówką cena takiego rozwiązania to od 130 zł za jedno przęsło z gotowym murkiem.