Produkty

Podmurówka pod ogrodzenie – plusy i minusy

Podmurówka pod ogrodzenie w większości przypadków nie jest absolutnie konieczna, a przęsła można zamontować tuż nad gruntem, bez obaw o stabilność ogrodzenia, oszczędzając sobie dodatkowych kosztów i pracy. Mimo to dobrze rozważyć jej obecność – będzie dodatkowo zabezpieczać posesję, zwiększać prywatność, a jednocześnie podkreślać walory wizualne ogrodzenia, domu i ogrodu. Co jeszcze? Z lektury artykułu dowiesz się, jakie są zalety i wady podmurówki pod ogrodzenie, z czego ją zbudować oraz czy warto kupić gotową podmurówkę.

Kiedy podmurówka pod ogrodzenie jest konieczna?

  • Gdy montowane ogrodzenie jest wyjątkowo ciężkie (np. z ogrodzenie kute) – w takim wypadku podmurówka ustabilizuje ogrodzenie, przełoży jego obciążenia na grunt, aby cała konstrukcja była solidna i trwała.
  • Gdy ogrodzenie wznoszone jest na gruncie niestabilnym, nierównym, pochyłym. W takiej sytuacji podmurówka odgrywa rolę stabilizującą, ale jednocześnie pozwala „zniwelować” nierówności terenu poprzez kaskadowy sposób montażu ogrodzenia.

Aby jednak podmurówka faktycznie pełniła funkcję stabilizującą, musi być solidnie, profesjonalnie wykonana, posiadać odpowiednio głębokie fundamenty, mieć właściwą wysokość. Warto więc najpierw skonsultować problem ze specjalistami – producentem lub sprzedawcą ogrodzenia, a do pracy zaangażować doświadczonych fachowców.

Jakie są zalety podmurówki pod ogrodzenie?

  • Stabilizacja ogrodzenia, czyli wzmocnienie konstrukcji, przeniesienie ciężaru ogrodzenia na grunt i jego odpowiednie rozłożenie.
  • Walory estetyczne – podmurówka może zostać wykonana z różnych materiałów, w kolorystyce i stylistyce, które będą podkreślać estetykę ogrodzenia, komponować się z budynkiem (elewacją) lub z wyposażeniem ogrodu (np. skalniakami).
  • Zwiększenie wysokości ogrodzenia, czyli lepsza ochrona prywatności. Podmurówka pod ogrodzenie, zwłaszcza w połączeniu z murowanymi słupkami, zmniejsza prześwity w ogrodzeniu, skrywa przestrzeń przydomową.
  • Zabezpieczenie przed zwierzętami, zarówno domowymi, jak i dzikimi. Tylko podmurówka pod ogrodzenie może zapobiec podkopom zwierząt, a zatem też spustoszeniom, jakie mogą wyrządzić w ogrodzie.
  • Solidna bariera dla dzikiej roślinności – tylko dzięki podmurówce pod ogrodzenie roślinność z sąsiednich działek nie będzie przedostawać się na teren wyznaczonej posesji, więc utrzymanie schludnego ogrodu będzie znacznie łatwiejsze.
  • Zabezpieczenie przed kradzieżą elementów ogrodzenia – solidne stalowe elementy ogrodzenia są przecież sporo warte. Podmurówka utrudni ich demontaż przez osoby trzecie, dbając o Twoje mienie!

Jakie są wady podmurówki pod ogrodzenie?

  • Konieczność intensywnych prac w gruncie – decydując się na podmurówkę pod ogrodzenie (w całości opartą na ławach fundamentowych), musisz liczyć się z rozkopaną posesją, konieczne jest utworzenie odpowiednich otworów i rowów).
  • Dodatkowy koszt i praca – budowa podmurówki pod ogrodzenie przedłuży czas trwania prac montażowych ogrodzenia. Jeśli jest to podmurówka betonowa, wylewana na miejscu, to może to być nawet kilka dni (przed montażem ogrodzenia beton musi się dobrze związać). Oczywiście musisz przygotować się też na dodatkowy koszt – za materiały i robociznę!

Z czego podmurówka pod ogrodzenie może zostać wykonana?

Standardowo wykorzystuje się dwa rodzaje podmurówki pod ogrodzenie: wylewkę betonową i prefabrykaty. Wiele zależy od funkcji, jaką podmurówka ma pełnić oraz od czasu i budżetu, jaki zakładasz na jej wniesienie.

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie

Gdy podmurówka pod ogrodzenie jest konieczna, aby je ustabilizować (ciężkie przęsła lub nierówny, niejednorodny grunt), warto zdecydować się na podmurówkę betonową, w całości wylewaną na miejscu, odpowiednio osadzoną w gruncie.

Tego typu pracę możesz zorganizować samodzielnie, jednak zdecydowanie warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy prawdopodobnie wykonają ją szybciej, sprawniej, a Ty oszczędzisz sobie nerwów i frustracji.

Sposób budowy betonowej podmurówki zależny jest od rodzaju ogrodzenia i sposobu jego montażu.

Najczęściej osobno należy wykonać stopy fundamentowe pod słupki i dopiero przejść do przygotowania murków, czyli szalunku, wylewania i zbrojenia betonu.

Wykończenie podmurówki betonowej pod ogrodzenie

Nawet klasyczna betonowa podmurówka pod ogrodzenie może być stylowa i wyjątkowo estetyczna. Część podmurówki ponad ziemią można wymurować. Jeśli całość zostanie wykonana z betonu, to podmurówkę można otynkować i pomalować na wybrany kolor.

Na betonowej podmurówce pod ogrodzenie świetnie wyglądają różnego rodzaju dekoracyjne budowlane materiały wykończeniowe. Możesz pokryć ją płytkami klinkierowymi, kamieniem elewacyjnym czy imitacją innego, dowolnego materiału. Dobrze jeśli stylistyka podmurówki łączy się z aspektami wizualnymi budynku lub ogrodu, ale musi też pasować do ogrodzenia – uzupełniać je lub intrygująco kontrastować.

Gotowa podmurówka pod ogrodzenie

Jeśli ten element ogrodzenia ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną i być barierą dla zwierząt oraz roślinności, warto zdecydować się na gotową podmurówkę pod ogrodzenie, zbudowaną z prefabrykatów. Te są dostępne w sprzedaży w wielu wariantach wymiarowych, materiałowych, stylistycznych i kolorystycznych. Niewielkim nakładem czasu i pracy możesz wybrać podmurówkę, która w pełni trafi w Twój gust i pięknie skomponuje się z ogrodzeniem, domem, ogrodem, całym otoczeniem.

Gotowa podmurówka pod ogrodzenia to murki o konkretnej długości i dopasowane słupki, które wystarczy odpowiednio ze sobą połączyć. Ten rodzaj podmurówki wymaga zwykle fundamentów jedynie pod słupkami, bo murki opierają się właśnie na nich i wystarczy je spiąć za pomocą specjalnych elementów montażowych.

Z prefabrykowaną podmurówką pod ogrodzenie z pewnością perfekcyjnie poradzisz sobie we własnym zakresie!

Jak wysoka powinna być podmurówka pod ogrodzenie?

Wymiary podmurówki należy zawsze dobrać ze względu na rodzaj i wagę ogrodzenia, ale ważne są też własne upodobania (zwłaszcza gdy podmurówka nie musi stabilizować przęseł ogrodzenia).

Im cięższe ogrodzenie, im bardziej niestabilny grunt, tym wysokość podmurówki musi być wyższa, bo jej fundamenty muszą sięgać głębiej (poniżej poziomu przemarzania gruntu).

Ile kosztuje podmurówka pod ogrodzenie?

Cennik elementów prefabrykowanych podmurówki jest nieco rozbieżny, wszystko zależy od materiałów i wymiarów murków oraz słupków. Zwykle prefabrykowane murki i słupki kosztują kilkadziesiąt złotych za jeden element.

W przypadku wylewki betonowej wiele zależy od jakości kupowanego betonu i czasu do pełnego jego wyschnięcia, należy też doliczyć koszt innych potrzebnych elementów (szalunki, zbrojenia itp.). Dodatkowym wydatkiem jest też koszt pracy fachowców. Całość warto od razu wycenić w konkretnej firmie, która może też pomóc dobrać optymalne materiały.