Produkty

Przęsła ogrodzeniowe – jakie wybrać? Najważniejsze rodzaje

Wybór rodzaju ogrodzenia nie jest łatwą decyzją, ale to od niej zależy, czy na posesji będziemy czuć się dobrze, swobodnie i bezpiecznie. Rozważyć trzeba kilka kwestii – materiał, formę i stylistykę, sposób zabezpieczenia, układ profili, rodzaj wypełnienia przęseł. Drewno, metal, beton? Przęsła ogrodzeniowe bogato zdobione, a może te minimalistyczne? Ażurowe czy dające pełne poczucie prywatności? Nasz poradnik pomoże je wybrać!

Przęsła ogrodzeniowe metalowe, drewniane, a może betonowe?

Metal, drewno i beton to trzy najpopularniejsze materiały na solidne ogrodzenie, ale każdy z nich jest inny pod względem „charakteru”, właściwości, trwałości, zasad eksploatacji, dbałości o dobry stan techniczny i estetyczny wygląd.

  • Przęsła ogrodzeniowe drewniane. Nie ma dwóch takich samych przęseł drewnianych, tak jak nie ma dwóch jednakowych drzew – każde ma własny rysunek usłojenia, charakterystyczne nierówności i koloryt, i to jest piękne! To materiał wdzięczny i ponadczasowy, o takim ciepłym, sielskim i przytulnym „charakterze”. Drewno ma też wadę – jest wrażliwe na warunki atmosferyczne. Bez regularnej konserwacji może próchnieć, gnić i butwieć, a zniszczone straci cały swój urok, stanie się słabe i narażone na uszkodzenia mechaniczne.
  • Przęsła ogrodzeniowe metalowe. Tworzone są najczęściej ze stali, która jest podatna na formowanie. Przęsło ogrodzeniowe metalowe może przyjąć więc różną formę, np. bogato zdobioną lub minimalistyczną. Z tego względu ogrodzenie metalowe bardzo łatwo wkomponować w stylistykę aranżacji domu i przestrzeni przydomowej. Dodatkowo jest masywne i trudne do sforsowania, co daje solidne poczucie bezpieczeństwa. Dobrze zabezpieczone (ocynkowane, malowane proszkowo) nie będzie korodować i zachowa nienaganny wygląd!
  • Przęsła ogrodzeniowe betonowe. Wysokie ogrodzenie betonowe świetnie chroni przed postronnymi obserwatorami i genialnie komponuje się z zielenią ogrodu, choć z drugiej strony może zbyt mocno zacieniać roślinki. Przęsłom warto dodać nieco ażurowości za pomocą dekoracyjnych „wycięć”, mogą też przyjmować różne formy, ale możliwości nie są nieograniczone. Trzeba także liczyć się z dość kłopotliwym montażem. Jest to natomiast ogrodzenie trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Przęsła ogrodzeniowe nowoczesne czy nawiązujące do tradycji?

Duża różnorodność stylistyczna to cecha kategorii ogrodzeń metalowych – drewno i beton nie są tak bardzo podatne na kształtowanie i zdobienie. Przęsła ogrodzeniowe metalowe to tysiące modeli o zupełnie odmiennym wzornictwie, lecz pod względem stylistyki wyróżnia się głównie przęsła klasyczne i nowoczesne.

  • Przęsła ogrodzeniowe nowoczesne. Ogrodzenie metalowe w tej stylistyce projektuje się na podstawie aktualnych trendów aranżacyjnych, wśród których króluje minimalizm – prostota, surowość, geometryczność, stonowane kolory i silne kontrasty oraz dekoracyjna powściągliwość. Przęsła metalowe tworzy się z płaskich i szerokich profili stalowych, montowanych na różne sposoby oraz całkiem pozbawionych zdobień lub dekorowanych wkładkami z perforowanej blachy. Z naszej oferty Polargos to m.in. kolekcje Imperial, Mistral, Portland.
  • Przęsła ogrodzeniowe klasyczne. Swoją formą nawiązują do tradycyjnego budownictwa (m.in. staropolskich pałacyków i dworków) i metaloplastyki. Ich profile są cieńsze, a górne ramy często wygięte w łuki i fale. Przęsła metalowe w tym stylu są bogato zdobione metalową ornamentyką (np. grotami). Profile w przęsłach są zwykle przerzedzone, powstają więc spore prześwity, czyli są to ogrodzenia raczej ażurowe. Poszczególne modele ogrodzeń uwzględniają inne wzornictwo, mają swój charakter! Przykłady? Kolekcje Alicja 2, Polis, Brema.

Przęsła ogrodzeniowe pionowe czy poziome?

Sposób ułożenia profili w przęsłach również ma spore znaczenie! To, czy wybierzemy przęsła pionowe (wertykalne), czy poziome (horyzontalne) może wpływać nawet na sposób postrzegania całej posesji! W ten sposób mamy też szansę stworzyć zamkniętą, spójną kompozycję, dopasowując przęsła np. do balustrad i dominujących linii budynku.

  • Przęsła ogrodzeniowe pionowe. Sztachety przęseł są mocowane w pionie – prostopadle do linii gruntu. To dość uniwersalne ogrodzenie, które bardzo dobrze współgra z wysokimi, wielopiętrowymi bryłami i spadzistymi dachami. Ogrodzenia optycznie dodają budynkom wysokości, ciekawie je eksponują.
  • Przęsła ogrodzeniowe poziome. Profile przęseł są zamontowane poziomo – równolegle do podłoża. Cieszą się dużą popularnością np. wśród właścicieli domów nowoczesnych o prostych, niskich, geometrycznych bryłach, pokrytych płaskimi dachami. Optycznie obniżają budynki, a posesji dodają szerokości.

Przęsła ogrodzeniowe ażurowe czy pełne?

Wybór pomiędzy ogrodzeniem ażurowym i wypełnionym wychodzi już poza estetykę i styl, jest też decyzją praktyczną, która powinna wynikać z indywidualnych potrzeb oraz preferencji kupującego.

  • Przęsła ogrodzeniowe ażurowe. To ogrodzenia z prześwitami – pomiędzy sztachetami pozostawia się nieco przestrzeni, choć oczywiście w zależności od modelu montuje się je z rzadka bądź w większym zagęszczeniu. Bardzo dobrze współgrają z wysoką podmurówką. Prześwity z jednej strony zapewniają widok na okolicę i dodają ogrodzeniu lekkości, ale z drugiej „wpuszczają” na posesję wzrok osób trzecich – sąsiadów czy przechodniów.
  • Przęsła ogrodzeniowe pełne. Sztachety ogrodzenia montuje się tuż obok siebie – albo się stykają, albo są pomiędzy nimi minimalne przerwy. Tego typu ogrodzenie (metalowe, drewniane) zapewnia poczucie prywatności. Dom i cała posesja „chowają się” za nim, a żaden postronny obserwator nie ma wglądu w to, co dzieje się za płotem. Do tej kategorii należy także ogrodzenie żaluzjowe (np. kolekcja Imperial od Polargos), nazywane „kurtyną” dla domu!

Ile kosztują metalowe przęsła ogrodzeniowe?

Cennik przęseł ogrodzeniowych jest wyjątkowo rozbieżny. Jedno przęsło może kosztować od kilkudziesięciu złotych do ponad tysiąca!

Na najniższej półce cenowej plasują się przęsła ogrodzeniowe panelowe – tworzone ze stalowych drutów, które zgrzewa się w pionie i poziomie, a czasem zdobi się przetłoczeniami (ogrodzenie panelowe 3D). Natomiast w kategorii premium znajdziemy przęsła ogrodzeniowe kute ze stali oraz ogrodzenia indywidualnie projektowane i takie, które wyróżniają się designem czy funkcjonalnością.

Na cenę ogrodzenia wpływa także sposób jego zabezpieczenia. Przęsła ogrodzeniowe metalowe ocynkowane i pomalowane proszkowo są droższe, ale odporne na działanie czynników atmosferycznych i skutecznie chronione przed korozją (nie wymagają żadnych okresowych prac konserwacyjnych).