Produkty

Rodzaje ogrodzeń działki – poznaj najpopularniejsze rozwiązania!

Rodzaje ogrodzeń posesji wyróżnia się pod względem kilku aspektów. Są nimi np. materiał, wypełnienie przęseł, styl i technika montażu, a podział ten jest płynny: dany model ogrodzenia można zaliczyć do paru kategorii. Przeczytaj, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ogrodzeń, jakie mają zalety i wady, i wybierz model dopasowany do swoich oczekiwań!

Materiał, czyli ogrodzenia metalowe, drewniane, betonowe I gabionowe

  • Ogrodzenia metalowe. Tworzone zwykle ze stali, solidne i trwałe. Jeśli są dobrze zabezpieczone: ocynkowane i pomalowane proszkowo, nie korodują – i zachowują estetyczny wygląd na dekady. Projektowane w stylu nowoczesnym (minimalistyczne) i klasycznym (ozdobne). W tej kategorii wyróżnia się m.in. popularne ogrodzenia modułowe, ogrodzenie panelowe (ze stalowych drutów), ogrodzenia kute i siatkę metalową, stosowaną jako ogrodzenia tymczasowe.
  • Ogrodzenia betonowe. Ogrodzenie posesji może też przyjąć formę murku z betonu: otynkowanego i pomalowanego bądź wykończonego materiałem (np. imitacją cegły klinkierowej lub naturalnego kamienia). Są solidne i trwałe, w pełni ukrywają posesję, co może być zaletą lub wadą. Ogrodzenie betonowe też często łączy się z przęsłami metalowymi – w postaci podmurówki i masywnych słupków. Ten rodzaj ogrodzenia ma setki wariantów stylistycznych!
  • Ogrodzenia drewniane. Istnieją różne rodzaje ogrodzeń drewnianych i tak jak w przypadku ogrodzeń metalowych (do których wrócimy) można wymienić ogrodzenia ażurowe, wypełnione, poziome i pionowe, w zależności od sposobu ułożenia drewnianych sztachet. Drewno jest piękne i niepowtarzalne, jednak aby nie traciło właściwości i estetyki, trzeba o nie umiejętnie i regularnie dbać. To jedno z tradycyjnych ogrodzeń, które pasuje np. do drewnianej elewacji.
  • Ogrodzenia gabionowe. Ogrodzenie gabionowe to metalowe kosze, które to montuje się wokół posesji, wypełnione kamieniem naturalnym (np. łupanym piaskowcem, otoczakami, kostką granitową) lub innym materiałem (np. cegłą, kolorowym betonem, tłuczonym szkłem). Pierwotnie gabiony zabezpieczały skarpy, a dziś to rodzaj ogrodzenia nowoczesnego, prostego i surowego. Nieco rzadziej zamiast gabionów stosuje się ogrodzenia murowane tradycyjnie.

Rodzaje ogrodzeń metalowych: konstrukcja, styl I materiał

Metalowe ogrodzenia (stalowe) to najchętniej wybierany rodzaj ogrodzenia posesji, a jednocześnie bardzo pojemna i różnorodna kategoria pod względem m.in. materiału, sposobu wypełnienia przęseł, techniki montażu i stylu.

Ogrodzenia modułowe, panele ogrodzeniowe, siatka

Choć głównym materiałem do budowy ogrodzeń metalowych jest stal, to przybiera różne formy i w tym wypadku wyróżniamy zwykle cztery rodzaje ogrodzenia.

  • Ogrodzenia modułowe i palisadowe. Przęsła wypełniają stalowe profile lub pręty, płaskie i szerokie lub wąskie, o przekroju okrągłym bądź prostokątnym. Przęsła są dostępne w formie gotowych paneli, które montuje się do słupków. To bogactwo nowoczesnych i tradycyjnych ogrodzeń – metalowe przęsła mogą być minimalistyczne lub bogato zdobione, ażurowe i wypełnione.
  • Ogrodzenia kute. Tworzy się je ręcznie, w ramach kowalstwa artystycznego, metodą wykuwania w metalu. Są zwykle masywne i ciężkie oraz precyzyjnie i finezyjnie zdobione metalowymi ornamentami, w tym też grotami. Dużą zaletą jest niepowtarzalność, zaś wadą wysoka cena i długi czas oczekiwania.
  • Ogrodzenia panelowe. To ekonomiczny rodzaj ogrodzenia posesji, którego cechą jest uniwersalny, estetyczny wygląd. Panele ogrodzeniowe tworzy się z grubych stalowych drutów, które łączy się w rodzaj siatki. Istnieją dwa rodzaje ogrodzeń panelowych: 2D i 3D (z tzw. przetłoczeniami). Montaż ogrodzenia panelowego jest sprawny, prosty i szybki, a cena gotowych paneli – niska.
  • Siatka ogrodzeniowa. Wykorzystywana często jako ogrodzenia tymczasowe posesji lub na jej tyłach, w połączeniu z estetycznym ogrodzeniem frontowym. Tworzona ze zgrzewanych bądź plecionych drutów siatka to najtańszy rodzaj ogrodzenia, który skutecznie wyznacza i zabezpiecza granice działki.

Ogrodzenia stalowe nowoczesne i klasyczne

  • Ogrodzenia nowoczesne to prostota, minimalizm i oszczędność pod względem zdobniczym. Przęsła, furtkę i bramę wypełniają szerokie i płaskie profile bez dekoracji, zamontowane blisko siebie lub w pewnej odległości. To idealna propozycja dla budownictwa nowoczesnego: geometrycznych brył oraz surowych materiałów (np. podjazdu z płyt betonowych).
  • Ogrodzenia klasyczne to rodzaj ogrodzeń tradycyjnych, zdobionych bogato i z rozmachem metaloplastyczną ornamentyką. Profile w przęsłach są zazwyczaj cienkie oraz tworzą spore prześwity, a zakańcza się je grotami i uzupełnia ozdobami (metalowe kule, listki, winogrona, rozety). Ramy przęseł często są też wygięte w łuki. Całość jest bardzo elegancka i reprezentacyjna!

Ogrodzenia metalowe ażurowe i wypełnione

  • Ogrodzenia ażurowe to rodzaj ogrodzeń z prześwitami. Ich sztachety montuje się w pewnej odległości od siebie, mniejszej lub większej, i powstają między nimi luki. Z jednej strony zza ażurowych przęseł sąsiedzi i przechodnie mogą obserwować posesję, ale z drugiej domownicy mają widok na okolicę. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, ale otwory można przykryć np. matami.
  • Ogrodzenia wypełnione to takie, których przęsła wypełnia w całości materiał, czyli sztachety przylegają do siebie. Ten rodzaj ogrodzenia ukrywa posesję przed całym światem, zapewniając pełną prywatność. Odmianą tego rodzaju płotu jest także ogrodzenie żaluzjowe, w którym sztachety zachodzą na siebie. W całości wypełnione może być też ogrodzenie murowane i betonowe.

Ogrodzenia murowane i montowane na stalowych słupkach

Ze względu na technikę montażu wyróżnia się ogrodzenia murowane i te montowane bezpośrednio nad gruntem, na stalowych słupkach. Ogrodzenie murowane jest na kilka sposobów – można zbudować tylko podmurówkę, czyli niski murek, i to do niej przymocować metalowe słupki, które połączy się z przęsłami, ale można również zadbać o kilka murowanych ścianek, słupków czy filarów i połączyć je z pozostałymi elementami ogrodzenia.

Podmurówkę buduje się z betonu lanego (wylewka) i wykańcza na różne sposoby lub z prefabrykowanych elementów (betonowych bloczków i gotowych murków), które są dostępne w wielu różnych wariantach stylistycznych.

Niektóre rodzaje ogrodzeń posesji są na tyle lekkie i stabilne, że podmurówka nie jest elementem niezbędnym i wystarczy zabetonować w ziemi słupki montażowe, i to do nich zamocować przęsła (to spora część ogrodzeń panelowych i modułowych).

Różne rodzaje ogrodzeń metalowych znajdą Państwo w ofercie Polargos, a nasi specjaliści z przyjemnością doradzą i pomogą wybrać odpowiedni model – zapraszamy do dużych marketów budowlanych (np. OBI, Castorama) i do naszego internetowego sklepu z ogrodzeniami!

FAQ:

Jakie są rodzaje ogrodzeń działki?

Rodzaje ogrodzeń działki można wyróżnić ze względu na materiał i są to: metalowe, drewniane, betonowe, murowane i gabionowe. Metalowe można podzielić na kute, modułowe, panele ogrodzeniowe i siatkę. Względem wypełnienia przęseł mówi się o ogrodzeniach ażurowych i pełnych, a pod kątem stylu o nowoczesnych i klasycznych.

Jakie są najtańsze rodzaje ogrodzeń posesji?

Najtańsze rodzaje ogrodzenia działki to panelowe ogrodzenia i siatka ogrodzeniowa.

Jakie są rodzaje ogrodzeń metalowych?

Pod względem stylu ogrodzenia metalowe dzielimy na nowoczesne (minimalistyczne) i klasyczne (zdobione). Wyróżniamy także ogrodzenia ażurowe (z prześwitami) i w całości wypełnione, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz prywatność. Pod kątem konstrukcji i budowy wyszczególnia się ogrodzenia modułowe, kute (tworzone ręcznie) oraz panele ogrodzeniowe (ze stalowych drutów).