Produkty

Tanie ogrodzenie wysokiej jakości – czy to możliwe?

Przywykliśmy do tego, że wysoka jakość i trwałość oraz niska cena nie idą w parze, jednak tak jak od każdej reguły, tak i od tej są wyjątki. Sprawdź nasz pomysł na tanie ogrodzenie: poznaj ekonomiczne i zarazem solidne, ładne i praktyczne propozycje. I dowiedz się, jak obniżyć koszt inwestycji bez rezygnacji z poczucia bezpieczeństwa i wrażeń estetycznych.

Ogrodzenie tanie i ładne, i jeszcze trwałe – czy to możliwe?

Tanie ogrodzenie może ostatecznie okazać się bardzo kosztowne – i po krótkim czasie nadawać się wyłącznie do wymiany. Jednak nie musi. Jeśli niska cena ogrodzenia wynika nie ze słabej jakości materiałów, lecz np. z zastosowania tańszych komponentów lub z uniwersalnego projektu i łatwej realizacji, możemy liczyć na solidność, trwałość i estetykę konstrukcji. Takie zabiegi przekładają się bowiem na obniżony koszt produkcji, a to wpływa finalnie na niższą cenę ogrodzenia.

Jedno przęsło ogrodzenia może kosztować kilkadziesiąt lub kilkaset czy nawet ponad tysiąc złotych. Są między nimi spore różnice: w przypadku tańszych propozycji często trzeba pójść na pewien kompromis w kwestii walorów wizualnych lub też późniejszej dbałości o ogrodzenie, lecz nie oznacza to, że tanie ogrodzenie jest zawsze i w każdym aspekcie wyrobem gorszym od modelu z wyższej półki cenowej.

Aby zastanowić się, na jakim polu można poszukać oszczędności, warto wiedzieć, co w największym stopniu wpływa na cenę ogrodzenia.

Drogie kontra tanie ogrodzenie działki – co wpływa na cenę?

  • Materiał do produkcji ogrodzenia. Ogrodzenie metalowe może być kute, stworzone ze stalowych profili lub z drutu. Płot drewniany powstaje z różnych gatunków drewna. Zarówno typ, jak i klasa surowca i wynikające z nich zalety czy właściwości wpływają na wartość materiału na rynku, a to na cenę wyrobu.
  • Ilość wykorzystanego surowca. Ogrodzenie żaluzjowe, czyli wypełnione w całości, szczelnie materiałem, jest naturalnie droższe od modelu stworzonego z kilku zamocowanych w dużej odległości od siebie sztachet. Więcej materiałów zużytych w produkcji ogrodzenia zawsze przekłada się na wyższą jego cenę.
  • Zabezpieczenie ogrodzenia. Nie tylko rodzaj, jakość i ilość materiału, lecz także sposób jego zabezpieczenia wpływają na cenę ogrodzenia. Aby nadać mu odporność na warunki atmosferyczne, trzeba zastosować dodatkowe procesy – w przypadku metalu to np. kosztowne cynkowanie i malowanie proszkowe.
  • Funkcjonalność: automatyka. Ten aspekt dotyczy głównie bramy i furtki. Wyposażona w napęd brama jest droższa od otwieranej ręcznie. A im lepsza i bardziej funkcjonalna automatyka, np. połączona z systemem smart home lub sterowana za pomocą aplikacji w smartfonie, tym i cena zestawu jest wyższa.
  • Design, czyli projekt ogrodzenia. Tanie ogrodzenie działki jest zazwyczaj uniwersalne, jak panele albo siatka druciana, lub powstaje na podstawie dość prostych odtwórczych projektów. Zaprojektowane przez specjalistów, artystów w dziedzinie wzornictwa, wyszukane i unikatowe, musi kosztować więcej.

Jakie tanie ogrodzenie wybrać?

Jak wspomnieliśmy, przęsło ogrodzenia kosztuje od kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych – średni koszt to 300-600 złotych. Możemy więc mówić o co najmniej trzech półkach cenowych – do najniższej zaliczymy kategorię siatki ogrodzeniowej i paneli ogrodzeniowych, ale też niektóre modele ogrodzeń modułowych i konstrukcji z prefabrykowanych elementów betonowych.

Tanie ogrodzenie panelowe

Panelowe ogrodzenie to konstrukcja powstająca ze sztywnych, grubych drutów stalowych, łączonych w siatkę o podłużnych oczkach. Jest to jedna z najchętniej dziś wybieranych propozycji na tanie ogrodzenie posesji – jedno przęsło kosztuje już od 50 złotych, a funkcjonalna brama przesuwna z automatem około 5000-6000.

Dostępność bram i furtek panelowych sprawia, że z tego rodzaju konstrukcji uczynić możemy ekonomiczne i uniwersalne ogrodzenie frontowe, które spójnie wpisze się w otoczenie, nie zaburzy stylistyki budynku i aranżacji przestrzeni.

Dodatkową zaletą tego rodzaju ogrodzenia jest łatwość montażu – panele spina się ze słupkami za pomocą obejm, co nie wymaga skomplikowanych prac. Dzięki temu przedsięwzięcie można zrealizować samodzielnie i oszczędzić pieniądze, które trzeba by przeznaczyć na wynagrodzenie za pracę fachowców.

Tanie ogrodzenie frontowe w klasycznym stylu

Inny pomysł na tanie ogrodzenie frontowe to ekonomiczne modele modułowe z profili stalowych, w cenie 160-300 złotych za przęsło. Solidna konstrukcja z metalowych sztachet jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i ma estetyczniejszy, ciekawszy wygląd. Jedną z przyczyn niskiej ceny tego typu ogrodzenia jest mniejsza ilość zużytych w produkcji materiałów. W ofercie Polargos w tej ekonomicznej grupie proponujemy wybrane ogrodzenia klasyczne – lekkie modele złożone z kilku sztachet, często wygięte w łuk i subtelnie zdobione ornamentami i grotami. To m.in. dworkowe ogrodzenie Palermo czy bardziej minimalistyczny model Brema.

Na niską cenę takiego ogrodzenia wpływa też brak zabezpieczenia antykorozyjnego – konstrukcja nie jest cynkowana ani malowana proszkowo, a jedynie pokryta farbą podkładową – trzeba ją powlec preparatem zabezpieczającym we własnym zakresie tuż po zakupie i co jakiś czas tę ochronę odnawiać.

Siatka ogrodzeniowa – tanie ogrodzenie działki na tyłach

Najtańszym rodzajem ogrodzenia jest druciana siatka – kosztuje kilka złotych za metr. Doskonale sprawdza się do zabezpieczania boków i tyłów działki. Solidne wykonanie z grubych drutów stalowych, ocynkowanych i powleczonych PVC, przekłada się na dużą trwałość – siatka posłuży przez lata, niewzruszona na czynniki atmosferyczne.

Wiele osób decyduje się na siatkę nie tylko ze względu na to, że inne ogrodzenia są dla nich zbyt kosztowne, lecz dlatego, że po prostu i tak zamierza zasłonić ogrodzenie roślinnością – zasadzić pnące rośliny czy stworzyć zwarty żywopłot.

Tanie ogrodzenie domu a betonowe prefabrykaty

Planując tanie ogrodzenie posesji, warto wziąć na warsztat także prefabrykowane elementy betonowe – przęsła budowane z segmentów oraz gotowe murki do stworzenia podmurówki. Tanie ogrodzenie betonowe kosztuje już od 40 złotych za jeden segment, a do budowy przęsła możemy wykorzystać cztery czy pięć elementów. Odpadają skomplikowane prace budowlane, gdyż segmenty umieszcza się w rowkach słupków, a zatem obniża się też cały koszt wykonania konstrukcji.

Wybierając tanie ogrodzenia metalowe – siatkę, panele czy lekkie przęsła klasyczne – warto też uzupełnić je gotową podmurówką. Murek o długości 250 cm kosztuje około 40-50 złotych i wystarczy umieścić go między łącznikami założonymi na słupki montażowe zabetonowane w gruncie. Odpada przygotowanie fundamentu ciągłego – koszt szalowania, zbrojeń i ogromnej ilości betonu oraz pracy fachowców.

Jak widzisz, nie musisz dysponować dużym budżetem, żeby zadbać o ładne i solidne ogrodzenie. Nasi specjaliści Polargos chętnie Ci doradzą czy pomogą dobrać elementy tak, aby nie przekroczyć założonej kwoty – zapraszamy do kontaktu!

 

FAQ:

  • Jakie kupić tanie ogrodzenie działki?

Warto postawić na tanie, ale solidne i ładne ogrodzenie działki. Od frontu świetnie się sprawdzą ekonomiczne ogrodzenia modułowe (od 160 zł za przęsło) przeznaczone do samodzielnego pomalowania preparatem antykorozyjnym i panele ogrodzeniowe.

  • Jakie ogrodzenie jest najtańsze?

Najtańsze ogrodzenie powstaje z siatki drucianej: kosztuje średnio kilka, kilkanaście złotych za metr bieżący. A na drugim miejscu plasują się panele ze stalowego drutu w cenie od 50 złotych za jedno gotowe do montażu przęsło.

  • Jak obniżyć koszt wykonania ogrodzenia?

Aby obniżyć koszt wykonania ogrodzenia, zdecyduj się na wykorzystanie elementów przeznaczonych do samodzielnego montażu, np. paneli ogrodzeniowych, segmentów betonowych do stworzenia przęseł czy prefabrykowanej podmurówki.