Produkty

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada?

Obsadzenie tujami ogrodzenia to doskonały pomysł na wiecznie zielony żywopłot, który ukryje posesję przed wzrokiem sąsiadów! Tuje wzrastają szybko i nie są wymagające w pielęgnacji. Odwdzięczają się z naddatkiem – podkreślając estetykę ogrodzenia. Ale jak się do tego zabrać? W jakiej odległości sadzić tuje – od płotu sąsiada i od siebie? Podpowiadamy!

W jakiej odległości od płotu sąsiada można sadzić tuje?

W przypadku sadzenia żywopłotu w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia i granicy działki najlepiej poprosić o poradę sprzedawcę sadzonek ze szkółki roślin. Taki specjalista ma ogromną wiedzę o hodowanych roślinach i doświadczenie w ich pielęgnacji. Wie, jak konkretnie dana roślina wzrasta, i doradzi, w jakiej odległości tuje najlepiej sadzić – zarówno od ogrodzenia, jak i od siebie – aby nie tylko uzyskać fantastyczny efekt, ale też ograniczyć częstotliwość przycinania gałęzi.

Odległości, których zachowania wymaga sadzenie drzew i krzewów, zależą też od ich rodzaju, ale nawet w obrębie tego samego gatunku rośliny mogą wzrastać w różny, specyficzny tylko dla siebie sposób, dlatego pomoc fachowca jest nieoceniona!

Standardowo za takie bezpieczne minimum w kwestii odległości sadzenia tui od ogrodzenia uznaje się 50 cm. Dlaczego tyle? Czy ta wartość zmienia się, jeśli mamy do czynienia nie z płotem, a z granicą działki? Jak gęsto sadzić tuje, by uzyskać zwarty, chroniący prywatność żywopłot? Już wyjaśniamy!

Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu?

Sadzenie tui w pewnej odległości od ogrodzenia sąsiada (przynajmniej 50 cm) spełnia dwie funkcje – estetyczną i praktyczną.

Z jednej strony małe sadzonki tui wzrastają w szybkim tempie. Jeśli posadzimy je zbyt blisko płotu, to po upływie kilku lat będzie już brakować im miejsca. Ogrodzenie zacznie stanowić barierę dla naturalnego rozrostu krzewów – ich gałęzie mogą ulegać deformacji, zwłaszcza jeśli przęsła są w całości wypełnione materiałem.

Z drugiej strony – ponad ogrodzeniem lub poprzez prześwity w ażurowych przęsłach – gałęzie tui zaczną także „przedostawać” się na teren sąsiedniej działki. I pojawią się co najmniej dwa problemy:

  • przycinanie gałęzi tui stanie się niewygodne, bo ogrodzenie może utrudniać pracę lub uniemożliwiać jej wykonanie i wtedy trzeba będzie robić to już na terenie sąsiedniej działki, czyli np. poprosić o zgodę jej właściciela,
  • tuje rozrastające się na sąsiedniej działce mogą przeszkadzać jej właścicielowi, np. zacieniać posadzone przy granicy działki rośliny albo też utrudniać koszenie trawy, i gałęzie trzeba będzie podcinać regularnie.

W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?

Ogrodzenie posesji np. płotem metalowym nie jest prawnym obowiązkiem właścicieli posesji prywatnych, choć jest to rozwiązanie praktyczne i zapewnia bezpieczeństwo. Natomiast w ramach ogrodzenia równie dobrze możemy posadzić gęsty szpaler z tui. Polskie prawo nie reguluje takich kwestii jak odległość sadzenia drzew i krzewów względem granic działki, natomiast warto trzymać się zasad Kodeksu cywilnego oraz Prawa budowlanego, zwłaszcza tych dotyczących ogrodzeń.

Takie ogrodzenie z tui powinno w całości znaleźć się w granicy działki, nie „wychodzić” na linię rozgraniczającą działki ani poza nią. I zarówno szybko, jak i wolno rosnące krzewy warto posadzić w pewnej odległości od granicy (np. 1 m). Należy też je regularnie przycinać, najlepiej do wysokości 2,2 m (taką wysokość może mieć płot bez konieczności zgłaszania go urzędnikom).

Kodeks cywilny wskazuje, że wszystko, co znajduje się na granicy działek – np. drzewa, krzewy czy ogrodzenie, uznaje się za własność wspólną. Można też więc porozumieć się z sąsiadem i zasadzić wspólny żywopłot z tui, który rozgraniczy obie działki, oraz podzielić się kosztami i pracą.

W jakiej odległości sadzić tuje na zwarty żywopłot?

Odległość sadzenia tui od ogrodzenia czy granicy działki to jedno, ale trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy nimi, aby całość pięknie się uformowała i zamieniła w gęstą zieloną kurtynę skrywającą posesję. W tej kwestii wiele zależy od odmiany rośliny – z gatunku żywotników dwie najpopularniejsze to tuja szmaragd i tuja brabant.

Tuje szmaragd sadzi się w odległości 50-80 cm od siebie, zawsze natomiast warto zapytać specjalistę i zrobić zakupy w sprawdzonej szkółce. Odmiana szmaragd to krzew szybko rosnący, a dopiero po kilku latach wzrost staje się mniej intensywny. Wyróżnia ją stożkowy kształt – szerokie dolne gałęzie łączą się, natomiast od góry mogą pojawiać się nieduże prześwity, a przez to trudniej uzyskać zwarty żywopłot.

Z kolei w przypadku sadzenia tui brabant odległość roślin można zmniejszyć do 50 cm – gdy roślina już się rozrośnie, utworzy gęsty i masywny żywopłot, a jej rozłożyste gałęzie zasłonią w całości posesję. Ta odmiana tui pięknie się prezentuje również w formie szpaleru, który – jeśli będzie regularnie przycinany – przemieni się w piękną, równą i estetyczną ozdobę ogrodu i przestrzeni przydomowej.

O czym pamiętać podczas obsadzania ogrodzenia tujami?

Sadzić tuje i uprawiać je może każdy, nawet jeśli nie jest fachowym ogrodnikiem. Na pewno warto uzyskać sprawdzone, praktyczne wskazówki w szkółce roślin. A poniżej kilka podstawowych kwestii!

  • Tuje sadzi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni, natomiast najpóźniej kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny muszą zdążyć dobrze się ukorzenić, aby uzyskać pełną odporność na mróz.
  • Tuje lubią glebę żyzną i przepuszczalną. Warto sadzić je w specjalnym podłożu dla iglaków, zmieszać z ziemią odrobinę odkwaszonego torfu lub wykorzystać przekompostowaną ziemię ogrodową.
  • Przed posadzeniem tui, gdy jeszcze tkwią w donicach, należy je zanurzyć na 10 minut w wodzie, aby nawodnić bryłę korzeniową. Świeżo posadzone tuje trzeba podlewać obficie i dość często.
  • Pod tuję należy wykopać dołek przynajmniej dwa razy głębszy niż wysokość jej bryły korzeniowej i wyłożyć przygotowaną ziemią. Powinno się też usunąć trawę w promieniu ok. 50 cm, a podłoże wyłożyć korą sosnową.

Tuje nie są roślinami wymagającymi szczególnej pielęgnacji, a po kilku latach są już na tyle duże, że tworzą szczelny żywopłot lub gęsty szpaler. Doskonale nadają się do obsadzenia zarówno ogrodzenia nowoczesnego, jak i ogrodzenia klasycznego, a także paneli ogrodzeniowych. Dzięki tujom posadzonym tuż przy ogrodzeniu skutecznie chronimy prywatność, zapewniamy sobie swobodę i brak skrępowania!

FAQ:

W jakiej odległości od płotu sadzić tuje?

Za bezpieczną odległość sadzenia tui od płotu przyjmuje się minimum 50 cm, tak aby gałęzie nie przedostawały się na sąsiednią działkę.

W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?

Gałęzie tui nie powinny rozrastać się ani na samą granicę działki, ani poza nią, chyba że tę kwestię uzgodnimy wcześniej z sąsiadem. Takim minimum jest ok. 50 cm.

W jakiej odległości sadzić tuje na zwarty żywopłot?

Aby uzyskać gęsty żywopłot, posadzić tuje należy w odległości ok. 50-80 cm od siebie w przypadku tui szmaragd i 50 cm w przypadku tui brabant.