Produkty
W jakiej odległości sadzić tuje od płotu sąsiada?
W jakiej odległości od płotu sąsiada można sadzić tuje?
W przypadku sadzenia żywopłotu w bezpośrednim sąsiedztwie ogrodzenia i granicy działki najlepiej poprosić o poradę sprzedawcę sadzonek ze szkółki roślin. Taki specjalista ma ogromną wiedzę o hodowanych roślinach i doświadczenie w ich pielęgnacji. Wie, jak konkretnie dana roślina wzrasta, i doradzi, w jakiej odległości tuje najlepiej sadzić – zarówno od ogrodzenia, jak i od siebie – aby nie tylko uzyskać fantastyczny efekt, ale też ograniczyć częstotliwość przycinania gałęzi.
Odległości, których zachowania wymaga sadzenie drzew i krzewów, zależą też od ich rodzaju, ale nawet w obrębie tego samego gatunku rośliny mogą wzrastać w różny, specyficzny tylko dla siebie sposób, dlatego pomoc fachowca jest nieoceniona!
Standardowo za takie bezpieczne minimum w kwestii odległości sadzenia tui od ogrodzenia uznaje się 50 cm. Dlaczego tyle? Czy ta wartość zmienia się, jeśli mamy do czynienia nie z płotem, a z granicą działki? Jak gęsto sadzić tuje, by uzyskać zwarty, chroniący prywatność żywopłot? Już wyjaśniamy!
Dlaczego nie można sadzić tui bezpośrednio przy ogrodzeniu?
Sadzenie tui w pewnej odległości od ogrodzenia sąsiada (przynajmniej 50 cm) spełnia dwie funkcje – estetyczną i praktyczną.
Z jednej strony małe sadzonki tui wzrastają w szybkim tempie. Jeśli posadzimy je zbyt blisko płotu, to po upływie kilku lat będzie już brakować im miejsca. Ogrodzenie zacznie stanowić barierę dla naturalnego rozrostu krzewów – ich gałęzie mogą ulegać deformacji, zwłaszcza jeśli przęsła są w całości wypełnione materiałem.
Z drugiej strony – ponad ogrodzeniem lub poprzez prześwity w ażurowych przęsłach – gałęzie tui zaczną także „przedostawać” się na teren sąsiedniej działki. I pojawią się co najmniej dwa problemy:
- przycinanie gałęzi tui stanie się niewygodne, bo ogrodzenie może utrudniać pracę lub uniemożliwiać jej wykonanie i wtedy trzeba będzie robić to już na terenie sąsiedniej działki, czyli np. poprosić o zgodę jej właściciela,
- tuje rozrastające się na sąsiedniej działce mogą przeszkadzać jej właścicielowi, np. zacieniać posadzone przy granicy działki rośliny albo też utrudniać koszenie trawy, i gałęzie trzeba będzie podcinać regularnie.
W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?
Ogrodzenie posesji np. płotem metalowym nie jest prawnym obowiązkiem właścicieli posesji prywatnych, choć jest to rozwiązanie praktyczne i zapewnia bezpieczeństwo. Natomiast w ramach ogrodzenia równie dobrze możemy posadzić gęsty szpaler z tui. Polskie prawo nie reguluje takich kwestii jak odległość sadzenia drzew i krzewów względem granic działki, natomiast warto trzymać się zasad Kodeksu cywilnego oraz Prawa budowlanego, zwłaszcza tych dotyczących ogrodzeń.
Takie ogrodzenie z tui powinno w całości znaleźć się w granicy działki, nie „wychodzić” na linię rozgraniczającą działki ani poza nią. I zarówno szybko, jak i wolno rosnące krzewy warto posadzić w pewnej odległości od granicy (np. 1 m). Należy też je regularnie przycinać, najlepiej do wysokości 2,2 m (taką wysokość może mieć płot bez konieczności zgłaszania go urzędnikom).
Kodeks cywilny wskazuje, że wszystko, co znajduje się na granicy działek – np. drzewa, krzewy czy ogrodzenie, uznaje się za własność wspólną. Można też więc porozumieć się z sąsiadem i zasadzić wspólny żywopłot z tui, który rozgraniczy obie działki, oraz podzielić się kosztami i pracą.
W jakiej odległości sadzić tuje na zwarty żywopłot?
Odległość sadzenia tui od ogrodzenia czy granicy działki to jedno, ale trzeba również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy nimi, aby całość pięknie się uformowała i zamieniła w gęstą zieloną kurtynę skrywającą posesję. W tej kwestii wiele zależy od odmiany rośliny – z gatunku żywotników dwie najpopularniejsze to tuja szmaragd i tuja brabant.
Tuje szmaragd sadzi się w odległości 50-80 cm od siebie, zawsze natomiast warto zapytać specjalistę i zrobić zakupy w sprawdzonej szkółce. Odmiana szmaragd to krzew szybko rosnący, a dopiero po kilku latach wzrost staje się mniej intensywny. Wyróżnia ją stożkowy kształt – szerokie dolne gałęzie łączą się, natomiast od góry mogą pojawiać się nieduże prześwity, a przez to trudniej uzyskać zwarty żywopłot.
Z kolei w przypadku sadzenia tui brabant odległość roślin można zmniejszyć do 50 cm – gdy roślina już się rozrośnie, utworzy gęsty i masywny żywopłot, a jej rozłożyste gałęzie zasłonią w całości posesję. Ta odmiana tui pięknie się prezentuje również w formie szpaleru, który – jeśli będzie regularnie przycinany – przemieni się w piękną, równą i estetyczną ozdobę ogrodu i przestrzeni przydomowej.
O czym pamiętać podczas obsadzania ogrodzenia tujami?
Sadzić tuje i uprawiać je może każdy, nawet jeśli nie jest fachowym ogrodnikiem. Na pewno warto uzyskać sprawdzone, praktyczne wskazówki w szkółce roślin. A poniżej kilka podstawowych kwestii!
- Tuje sadzi się od wczesnej wiosny do późnej jesieni, natomiast najpóźniej kilka tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Rośliny muszą zdążyć dobrze się ukorzenić, aby uzyskać pełną odporność na mróz.
- Tuje lubią glebę żyzną i przepuszczalną. Warto sadzić je w specjalnym podłożu dla iglaków, zmieszać z ziemią odrobinę odkwaszonego torfu lub wykorzystać przekompostowaną ziemię ogrodową.
- Przed posadzeniem tui, gdy jeszcze tkwią w donicach, należy je zanurzyć na 10 minut w wodzie, aby nawodnić bryłę korzeniową. Świeżo posadzone tuje trzeba podlewać obficie i dość często.
- Pod tuję należy wykopać dołek przynajmniej dwa razy głębszy niż wysokość jej bryły korzeniowej i wyłożyć przygotowaną ziemią. Powinno się też usunąć trawę w promieniu ok. 50 cm, a podłoże wyłożyć korą sosnową.
Tuje nie są roślinami wymagającymi szczególnej pielęgnacji, a po kilku latach są już na tyle duże, że tworzą szczelny żywopłot lub gęsty szpaler. Doskonale nadają się do obsadzenia zarówno ogrodzenia nowoczesnego, jak i ogrodzenia klasycznego, a także paneli ogrodzeniowych. Dzięki tujom posadzonym tuż przy ogrodzeniu skutecznie chronimy prywatność, zapewniamy sobie swobodę i brak skrępowania!
FAQ:
W jakiej odległości od płotu sadzić tuje?
Za bezpieczną odległość sadzenia tui od płotu przyjmuje się minimum 50 cm, tak aby gałęzie nie przedostawały się na sąsiednią działkę.
W jakiej odległości sadzić tuje od granicy działki?
Gałęzie tui nie powinny rozrastać się ani na samą granicę działki, ani poza nią, chyba że tę kwestię uzgodnimy wcześniej z sąsiadem. Takim minimum jest ok. 50 cm.
W jakiej odległości sadzić tuje na zwarty żywopłot?
Aby uzyskać gęsty żywopłot, posadzić tuje należy w odległości ok. 50-80 cm od siebie w przypadku tui szmaragd i 50 cm w przypadku tui brabant.