Produkty

Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu – jak zaplanować?

Często to najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze! Potwierdzają to właściciele posesji, którzy zdecydowali się wybudować wiatę na śmieci w… ogrodzeniu, i to frontowym! Śmietnik w ogrodzeniu jest praktyczny, a jednocześnie prawie niewidoczny i można dopasować go do aranżacji przestrzeni przydomowej. Gdzie i jak zaplanować taką wiatę? Co na ten temat mówi prawo?

Śmietnik w ogrodzeniu: przepisy prawa

Przepisy polskiego prawa regulują nie tylko zasady segregacji i wywozu śmieci, ale też lokalizację wiat śmietnikowych!

Dotyczy to każdego rodzaju zabudowy – zarówno osiedli z blokami wielorodzinnymi, jak i posesji z domami jednorodzinnym. Wiata śmietnikowa w ogrodzeniu lub wolno stojąca jest elementem małej architektury wtedy, gdy jest wyposażona w zadaszenie, a w praktyce niewiele osób świadomie rezygnuje z tego rozwiązania!

Zgodnie z regulacjami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wiata śmietnikowa:

  • nie może być położona bliżej niż w odległości 10 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych, na posesji z zabudową jednorodzinną ta odległość wynosi 3 m;
  • nie może być zlokalizowana bliżej niż 3 m od granicy sąsiadującej działki, a w przypadku posesji jednorodzinnej – 2 m;
  • może być zlokalizowana na granicy sąsiadujących działek, ale tylko wtedy, gdy sąsiedzi zdecydują się na jej wspólne zadaszenie,
  • musi mieć utwardzony dojazd i dojście,
  • nie wymaga pozwolenia na budowę, natomiast należy ją zgłosić w urzędzie.

Śmietnik w ogrodzeniu: wymiary wiaty

Przepisy prawa budowlanego nie regulują w żaden sposób potrzebnych wymiarów wiaty śmietnikowej – trzeba więc zdać się na zdrowy rozsądek!

Warto zaplanować tyle miejsca, ile potrzeba, aby zmieścić wszystkie kontenery na odpady, mieć do nich wygodny dostęp oraz móc nimi swobodnie manewrować – to ważne również z punktu widzenia firmy wywożącej odpady, bo pozwala szybko i sprawnie wykonać pracę. Z kolei wielkość i liczba kontenerów jest uzależniona przede wszystkim od tego, ile śmieci produkuje gospodarstwo domowe w skali tygodnia.

Szacuje się, że czteroosobowa rodzina wytwarza ok. 120 l śmieci w tygodniu.

Śmietnik w ogrodzeniu: projekt wiaty

Decyzję o budowie wiaty śmietnikowej w linii ogrodzenia najlepiej jest podjąć już na etapie projektowania zagospodarowania przestrzeni, albo najpóźniej podczas planowania budowy ogrodzenia. Co trzeba wziąć pod uwagę i jak się do tego zabrać?

Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu

Często myśląc o wiacie śmietnikowej, najchętniej „wyrzucilibyśmy” ją na tyły posesji, jak najdawniej od domu i ogrodu, ale nie jest to praktyczne rozwiązanie. Śmietnik w ogrodzeniu frontowym cieszy się taką popularnością, bo jest wygodny zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas wywozu odpadów. Gdzie go ulokować?

  • W rogu ogrodzenia – czyli możliwie jak najdalej od furtki, bramy i wjazdu, jeśli tylko pozwalają na to warunki techniczne oraz jest to zgodne z przepisami prawa, czyli zachowane są właściwe odległości od budynku i sąsiedniej działki.
  • Tuż obok furtki – jeśli posesja jest wąska i tylko taka lokalizacja wchodzi w grę. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie kolidował w żaden sposób z furtką i był stylowo „ukryty” – zabudowany i zamaskowany roślinnością.
  • „Wypchnięty” przed ogrodzenie – taki efekt da się uzyskać, cofając całość ogrodzenia w głąb posesji. W tym wypadku wiata śmietnikowa wystaje poza ogrodzenie – jest nieco od niego oddzielona, a dostęp do niej – ułatwiony.

Wygląd wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu

Śmietnik w ogrodzeniu będzie się najlepiej prezentował wtedy, gdy zbuduje się go z tych samych materiałów, co ogrodzenie. Całość stworzy w takim wypadku w pełni spójną, miłą dla oka kompozycję. Śmietnik w ogrodzeniu wtopi się w otoczenie i będzie niemal niezauważalny zarówno dla domowników, jak i dla gości.

Jeśli stawiamy na ogrodzenie nowoczesne – z płaskich i szerokich profili, które nie tworzą prześwitów lub te otwory w ogrodzeniu są niewielkie – wtedy dokładnie tych samych przęseł warto użyć do budowy konstrukcji wiaty śmietnikowej.

Natomiast jeśli ogrodzenie jest bardziej ażurowe, ale uzupełnione podmurówką, wtedy warto zdecydować się na jednakowe materiały i wykorzystać je do wymurowania wiaty.

Zadaszenie, podłoga i droga do śmietnika w ogrodzeniu

Zadaszenie wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu nie jest niezbędne, natomiast jest to praktycznie rozwiązanie i zdecydowanie nie warto z niego rezygnować. Deszcz i śnieg utrudniają korzystanie z wiaty, a słońce przyspiesza rozkład śmieci i wzmacnia nieprzyjemny zapach. Ponadto zadaszenie dodatkowo ukrywa wiatę!

Podłoga w śmietniku w ogrodzeniu nie musi być osobno zbudowana. Może to być po prostu kostka brukowa, którą wyłożony jest podjazd. Warto zadbać o to, aby znalazła się tej samej linii, co cała nawierzchnia (aby nie utrudniała wyjazdu z kontenerami z wiaty) oraz była łatwa w czyszczeniu.

Droga do śmietnika w ogrodzeniu (dojazd i dojście) musi być utwardzona i jest to uregulowane ww. przepisami prawa.

Furtka do wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie śmietnika w ogrodzeniu w dwie niezależne furtki – koniecznie zamykane na klucz. Pierwsza (od wewnątrz) służyć będzie domownikom, a druga (czyli de facto furtka ogrodzenia – oczywiście nie ta wejściowa) – firmie wywożącej śmieci. Zwłaszcza tę „zewnętrzną” furtkę należy wyposażyć zamek, aby uchronić się przed ewentualnym „podrzucaniem” śmieci przez osoby trzecie.

Aranżacja śmietnika w ogrodzeniu i codzienne użytkowanie

Decydując się na budowę wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu i to z dokładnie tych samych materiałów, co okalający posesję płot, wstępna aranżacja jest zapewniona. Mimo to warto pomyśleć o dodatkowych „elementach maskujących” (zwłaszcza jeśli w wiacie śmietnikowej znajdują się jakieś otwory). Najprostszym rozwiązaniem jest… obsadzenie śmietnika roślinnością – rdestówką, powojnikiem, winoroślą.

Należy też pamiętać o kilku zasadach korzystania z wiaty śmietnikowej!

  • Raz na czas (minimum 2-3 razy do roku) należy zdezynfekować śmietnik i kontenery na odpady. Wystarczy kupić specjalistyczny preparat lub zamówić taką usługę w profesjonalnej firmie.
  • Kontenery na śmieci powinny być zawsze zamknięte. Nie należy zostawiać obok wiaty lub kontenerów worków z odpadami (zwłaszcza organicznymi), które mogłyby być zagrożeniem dla zwierząt.
  • Warto zainwestować w kompostownik – zlokalizowany na tyłach posesji nie będzie w żaden sposób przeszkadzał domownikom, a pozwoli przemienić część odpadów w nawóz do ogródka.