Aktualności

Wywiad z Dyrektorem Personalnym – Marcinem Sobczykiem

Jak wyglądał przebieg Twojej kariery w Polargos?

Pracę w Polargos rozpocząłem w lipcu 2015, na indywidualnym i nowo utworzonym stanowisku Specjalisty ds. komunikacji wewnętrznej. Po krótkim czasie w swoim zakresie obowiązków miałem coraz więcej aspektów związanych z zasobami ludzkimi (rekrutacje, wdrażanie pracowników, ankiety, prowadzenie i organizowanie szkoleń itp.). W październiku 2016 objąłem stanowisko Lidera Rozwoju Kadr, a w styczniu 2017 zostałem zaproszony do Zarządu Spółki przez jej Prezesa i Właściciela. Wtedy też zaczęła się moja ścisła współpraca w grupie kluczowych osób zarządzających Firmą i pełna odpowiedzialność za obszar personalny Polargos. W Zarządzie byłem przez 5 lat, by w styczniu bieżącego roku z niego wyjść, pozostając jednocześnie w Spółce jako Dyrektor Personalny. Ostatnie miesiące były czasem przemyśleń i w konsekwencji decyzji, by po siedmiu latach pracy w Polargos podjąć nowe wyzwania w innym miejscu.

Czy praca w Polargos była wymagająca? Jakie umiejętności szczególnie Ci się przydały?

Praca w Polargos była niewątpliwie wyzwaniem i „szkołą życia”, w codziennej pracy na pewno pomogły mi umiejętności interpersonalne, komunikatywność, opanowanie, nastawienie na wsparcie współpracowników, czy chęć realizowania i zamykania zadań.

Czy praca w Polargos pomogła Ci w rozwoju osobistym? Czy nauczyłeś się czegoś nowego lub zebrałeś doświadczenie?

Tak, na pewno bardzo dużo się nauczyłem. Dynamika pracy w Polargos nauczyła mnie większej elastyczności w działaniu i szybszego podejmowania decyzji. Zmienne okoliczności firmowe, czy rynkowe rozwijały również umiejętność komunikowania pracownikom trudnych spraw, negatywnych konsekwencji oraz utrzymywania pozytywnego nastawienia pomimo przeciwności. W Polargos nauczyłem się też współpracy z otoczeniem gospodarczym Firmy, tj. z urzędami, kontrahentami, agencjami, kancelariami, szkołami, itd. No i oczywiście rozwinąłem się w obszarze HR, realizując poszczególne obowiązki, zadania, czy projekty, a także uczestnicząc w szkoleniach, czy kursach, na które byłem wysyłany przez Pracodawcę.

Jakie możliwości daje Polargos nowym osobom dołączającym do Firmy?

Polargos jest polską Firmą o zasięgu międzynarodowym i zatrudniającą około 240 osób – posiada więc szeroki przekrój obszarów działalności i miejsc do rozwoju. Od działów – sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, zakupów, logistyki, poprzez magazyny i różne wydziały produkcyjne oraz działy inżynierii i konstrukcji, utrzymania ruchu, kontroli jakości, badań i rozwoju, IT, po – działy administracji, finansów i księgowości, czy reprezentowany przeze mnie dział personalny. Każdy może więc znaleźć miejsce dla siebie. Osoby o bardzo różnych talentach mogą je rozwijać w Polargos poprzez stawianie czoła ciekawym wyzwaniom zgodnym ze swoimi kompetencjami i aspiracjami. I na dodatek – robić to w przyjaznym i otwartym gronie współpracowników. Są też możliwości odbycia dodatkowych szkoleń, nauki języków, a także opcja dołączenia np. do prywatnej opieki medycznej. Spółka posiada kilka marek produktowych i własny sklep internetowy oraz bardzo stawia na innowacyjność, co nie pozwala na nudę.

Jakie było największe wyzwanie, z którym musiałeś się zmierzyć w pracy w Polargos?

Patrząc ogólnie, największym wyzwaniem było pozyskiwanie dla Firmy wartościowych pracowników i rozwijanie tych, którzy już w niej byli, aby Firma mogła realizować swoje cele i rosnąć. I tu mam pewien niedosyt, gdyż owszem, sporo ciekawych ludzi dołączyło do Polargos, jednak równolegle zbyt wielu odeszło i bilans nie jest optymalny. Jeśli natomiast chodzi o wyzwania projektowe, to wspólnie z kierownictwem wdrożyliśmy w Polargos m.in. Program Oceny Pracowniczej, Ankietę Satysfakcji z Pracy, czy narzędzie rozwojowe FRIS określające style myślenia poszczególnych osób w celu ułatwienia komunikacji w Firmie. 

Co najbardziej lubiłeś w swojej pracy?

Najbardziej lubię w pracy wspierać innych, w ich pracy, w rozwoju, itd. Pracę traktuję jako służbę ludziom, również na stanowisku kierowniczym, również w zarządzaniu i również w trudnych decyzjach starałem się było to służeniem. Nie zawsze wychodziło mi to dobrze, ale cel był niezmiennie taki, by pomóc, polepszyć, ułatwić, usprawnić.  

Jakie jest Twoje najlepsze wspomnienie związane z pracą w firmie?

Mam wiele dobrych wspomnień, jednak gdybym miał wybrać jedno które jako pierwsze przyszło mi do głowy i zarazem było wspólnym doświadczeniem dla Pracowników, Zarządu i Właścicieli – to wymieniłbym obchody 25-lecia Polargos w 2019 roku. Piknik, udział rodzin Pracowników, zabawy i zwiedzanie zakładu dla dzieci, nagradzanie osób z najdłuższym stażem pracy w Firmie, wspólny posiłek – to wszystko zintegrowało ludzi i było bardzo pozytywnym impulsem w Firmie. Mam nadzieję, że 30-lecie Polargos, które przypada na maj 2024, również będzie godnie uczczone.   

Życie to nie tylko praca. Jak spędzałeś czas po pracy?

O mój czas po pracy dba moja rodzina (śmiech). Razem z żoną mamy czwórkę dzieci, każde z nich potrzebuje uwagi i wspólnego czasu z tatą. Staram im się to zapewniać. Bardzo ważne są dla mnie też wyjścia i wyjazdy tylko z żoną, co mimo napiętego grafiku staramy się regularnie organizować. Mimo, że moja pasja to współpraca z ludźmi, to niezwykle cenne są dla mnie również chwile gdy nie ma innych ludzi wokół. Staram się wtedy wyciszyć, czytam, modlę się, by złapać lepszą perspektywę na otaczającą mnie rzeczywistość.

Czy masz jakieś rady lub wskazówki, którymi chciałbyś się podzielić z Twoim następcą?

Każdy jest inny, ma swój styl i swoje metody pracy, dlatego coś co sprawdzało się u mnie nie musi sprawdzić się u kogoś innego. Może nawet lepiej, by przynajmniej część prac, które realizowałem w Polargos było robionych inaczej, by rzucić na to nowe spojrzenie, dać nowy impuls. Jednocześnie, rzecz jasna, służę pomocą, doświadczeniem, konsultacją zarówno swojemu następcy, jak i innym Pracownikom Polargos, również po moim odejściu, będzie możliwość kontaktu ze mną.  

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy doświadczenie zebrane w Polargos będzie dla Ciebie pomocne w dalszej pracy zawodowej?

Zmieniając pracę zmieniam również branżę i środowisko, jednak nadal będzie to obszar HR, obszar rozwoju ludzi. Będą więc zarówno inne aspekty w mojej pracy i nowe wyzwania, a jednocześnie będzie też część tematów podobnych, analogicznych, czy wręcz tożsamych, które pojawiają się w każdej organizacji. A zatem na pewno doświadczenie zebrane w Polargos będzie dla mnie pomocne w dalszej pracy zawodowej. Jestem bardzo wdzięczny Właścicielom, Zarządowi i Współpracownikom za możliwość wspólnej pracy i zdobycia tego doświadczenia. Jeśli to czytacie – Dziękuję Wam!