Produkty

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe?

Trwałość i stabilność ogrodzenia zależą nie tylko od materiału, z którego powstaje, ale w dużej mierze także od prawidłowego montażu elementów nośnych, czyli od wypoziomowania słupków. A jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe? Serwujemy garść wskazówek, które ułatwią samodzielny montaż płotu, aby świetnie wyglądał i był odporny na wybryki pogody!

Dlaczego warto wiedzieć, jak wypoziomować słupki ogrodzenia?

Nowoczesne ogrodzenia panelowe lub modułowe składają się już z prefabrykowanych elementów, które wystarczy ze sobą połączyć. Są również lekkie, sztywne i stabilne, więc nie muszą koniecznie opierać się na podmurówce. Montuje się je nad gruntem i można to zrobić samodzielnie, obniżając koszt inwestycji. Ale podstawowe doświadczenie w zakresie prac budowlanych jest niezbędne – a to właśnie m.in. wiedza, jak wypoziomować słupki ogrodzenia.

Na słupkach ogrodzeniowych opiera się ciężar ogrodzenia, zatem od nich zależy stabilność konstrukcji – od ich prawidłowego i odpowiednio głębokiego osadzenia oraz idealnego wypoziomowania i zabezpieczenia. Poziomowanie słupków ogrodzeniowych jest natomiast tylko jednym z kilku etapów prac montażowych, więc przejdźmy w skrócie przez każdy z nich!

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na równym terenie i je wypoziomować?

Poprawny montaż słupków ogrodzeniowych zakłada:

  • prawidłowe zaplanowanie ich lokalizacji,
  • przygotowanie odpowiednich otworów w glebie,
  • wypoziomowanie słupków ogrodzeniowych,
  • ewentualną korektę położenia i zalanie betonem.

Jak się do tego zabrać?

1. Wytyczyć linię ogrodzenia i zaplanować lokalizację słupków

Jeszcze zanim zamówimy części ogrodzenia i słupki montażowe, musimy ustalić ich potrzebną liczbę. Dlatego należy wytyczyć linię przyszłego ogrodzenia (np. za pomocą patyków lub kamieni i sznurka), zmierzyć ją oraz podzielić tę wartość przez szerokość wybranych przęseł (z uwzględnieniem miejsca na furtkę i bramę wjazdową).

Jedno przęsło ogrodzenia mocujemy do dwóch słupków, a jego szerokość wynosi zwykle 200 lub 250 cm i w takiej odległości od siebie osadzamy słupki.

Wyznaczanie lokalizacji zaczynamy od słupków początkowego i końcowego oraz słupków narożnych. Dalej już oznaczamy punkty na pozostałe słupki, biorąc pod uwagę szerokość paneli i słupków. Może się zdarzyć, że w którymś miejscu panel trzeba będzie dociąć, a słupki zamontować bliżej siebie, więc warto to wiedzieć przed złożeniem zamówienia i skorzystać z możliwości przygotowania przęseł „na wymiar”.

2. Wykopać dołki pod słupki ogrodzeniowe

W wyznaczonych uprzednio punktach przygotowujemy dołki w gruncie. Najlepiej w tym celu skorzystać z wiertnicy glebowej(można ją np. wypożyczyć), choć z zadaniem poradzi sobie też łopata. Głębokość dołków trzeba dostosować do ciężaru i wysokości ogrodzenia oraz specyfiki terenu – najbezpieczniej sięgnąć do strefy przemarzania gruntu, czyli do 80-140 cm (w zależności od regionu).

Szerokość otworów trzeba z kolei dopasować do średnicy słupków. Od krawędzi słupa do ścianki dołu powinniśmy zostawić około 10-15 cm przestrzeni do zalania betonem. Warto też poradzić się w tej kwestii sprzedawcy lub producenta ogrodzenia.

3. Wypoziomować słupki ogrodzeniowe

Gdy doły są gotowe, umieszczamy słupki ogrodzeniowe dokładnie pośrodku nich, czyli odległość do ścianek otworu z obu stron słupka powinna być tak sama.

Przechodzimy do sedna sprawy, czyli poziomowania słupków. Do tego potrzebujemy poziomicy (np. wodnej lub magnetycznej). Przykładamy poziomicę do słupka i manewrujemy nim tak, aby uzyskać kąt równy 90° pomiędzy słupkiem a gruntem. Kolejno tymczasowo obkładamy wypoziomowany słupek np. kamieniami. W przypadku dość długiego ogrodzenia do pionowego stawiania słupków przydadzą się również specjalne podpórki do podtrzymywania konstrukcji.

4. Sprawdzić wypoziomowanie i zabetonować słupki

Gdy wszystkie słupki ogrodzeniowe są rozlokowane i wypoziomowane, zalewamy je betonem (gotową mieszanką lub przygotowaną wylewką). Przed zalaniem dołku betonem najlepiej sprawdzić raz jeszcze, czy słupek jest wypoziomowany. Tuż po zabetonowaniu, przez kilka minut, mamy również szansę nieco skorygować położenie słupka, a każdy milimetr jest ważny! Gdy beton się zwiąże, będzie to już niemożliwe. Warto też zadbać o estetyczne wygładzenie powierzchni betonu.

Osadzone w gruncie i ustabilizowane betonem słupki (gdy ten wyschnie i się zwiąże) są gotowe do montażu ogrodzenia – panele ogrodzeniowe bądź przęsła płotu modułowego spinamy ze słupkami za pomocą obejm montażowych.

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Na pochyłym terenie osadzanie oraz poziomowanie słupków są już trudniejsze. Choć poszczególne etapy prac przebiegają podobnie i w taki sam sposób poziomujemy oraz betonujemy słupki, to znacznie ważniejsze są same przygotowania. W takim wypadku zazwyczaj wykorzystuje się schodkowy montaż ogrodzenia każdy kolejny słupek (i przęsło) obniża się o stałą wysokość, którą to wyznacza nachylenie terenu. Zdecydowanie warto zaangażować do tego przedsięwzięcia fachowców!

Jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe na podmurówce?

Powyżej omówiliśmy montaż ogrodzenia nad podłożem – bez budowy podmurówki. Większość ogrodzeń panelowych czy modułowych jej nie potrzebuje (wystarczą same stopy fundamentowe pod słupkami), ale podmurówka ma wiele zalet, np. jest barierą dla zwierząt i roślinności oraz dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Podmurówkę buduje się na różne sposoby, a dwa najpopularniejsze to wylewka oraz prefabrykowane elementy. Razem z metodą zmienia się także sposób osadzania oraz poziomowania słupków ogrodzeniowych.

  • Podmurówka prefabrykowana i słupki stalowe. Zwykle słupki osadza się w gruncie i betonuje, a dopiero na nie zakłada betonowe łączniki, pomiędzy którymi montuje się prefabrykowane części murków.
  • Podmurówka prefabrykowana i słupki betonowe. Zamiast klasycznych słupków stalowych do montażu przęseł używa się także słupków betonowych, czyli ogrodzenie łączy się bezpośrednio z podmurówką za pomocą łączników.
  • Wylewka betonowa i słupki stalowe. Jeśli decydujemy się na wylewkę, to słupki stalowe możemy też przytwierdzić bezpośrednio do murków. Specjalne kotwy czy łączniki niejako wymuszą poprawne wypoziomowanie słupków.

Konkretny sposób montażu słupków ogrodzeniowych może także zależeć od systemu czy modelu ogrodzenia – dobry fachowiec poradzi sobie z każdym, a jeśli zamierzamy tę pracę wykonać samodzielnie, warto poprosić o wskazówki producenta czy sprzedawcę ogrodzenia. Specjaliści Polargos służą pomocą!

FAQ:

Jak wyznaczyć poziom ogrodzenia?

Na równym terenie, aby wyznaczyć poziom ogrodzenia, należy przygotować właściwą liczbę słupków o tej samej wysokości i dołków o tej samej głębokości, a każdy słupek przez zalaniem betonem dokładnie ustawić pod kątem 90° za pomocą poziomicy. Na terenie nierównym stosuje się montaż schodkowy (obniżanie słupków i przęseł). 

W jakiej odległości od siebie zamontować słupki ogrodzeniowe?

Każde przęsło powinno zostać zamontowane na dwóch słupkach, czyli tę odległość pomiędzy słupkami wyznacza szerokość przęseł (zwykle jest to 200 lub 250 cm).

Jak przygotować otwory pod słupki ogrodzeniowe?

Najlepiej użyć wiertnicy glebowej i dokopać się aż do linii przemarzania gruntu, czyli do 80 lub 140 cm. O właściwą głębokość dołków warto również zapytać specjalistów. Szerokość dołu zależy już od średnicy słupka – po obu stronach należy zostawić około 10-15 cm.