Produkty

Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej?

Odpowiedni wybór i montaż napędu do bramy przesuwnej przekłada się na codzienną oszczędność czasu i wygodę korzystania z posesji. Jak się za to zabrać? Spróbować własnych sił? Czy wezwać fachowców? Ile kosztuje ta usługa? Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej, krok po kroku? Na te i inne ważne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku!

Montaż napędu do bramy przesuwnej: samodzielnie czy pomoc fachowca?

Samodzielny montaż napędu do bramy przesuwnej to oszczędność środków, lecz nie zawsze jest to wykonalne i korzystne rozwiązanie. Najpierw warto sprawdzić, czy sam producent przewiduje taką możliwość – wielu wytwórców zastrzega, że instalację powinien wykonać specjalista z kwalifikacjami, w przeciwnym razie kupujący utraci ochronę gwarancyjną. A również prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznej pod automatykę powinien zrealizować doświadczony elektryk z aktualnymi uprawnieniami.

Część napędów wyróżnia jednak prostota i szybkość montażu, w tym m.in. fabryczne zaprogramowanie. Do urządzeń dołączona jest instrukcja, pomocne są również filmy instruktażowe udostępniane w sieci. Nadal natomiast do prawidłowej instalacji sprzętu potrzeba wiedzy i doświadczenia. Dobrze też, jeżeli brama wjazdowa przesuwna spełnia wszystkie wytyczne producenta napędu: gdy nie trzeba jej w żaden sposób dostosowywać. Warto również pamiętać, że skorzystanie z pomocy firmy montażowej czy fachowca to oszczędność czasu, energii i stresu i pewność, że zestaw będzie działał prawidłowo.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej?

Cena usługi montażu napędu bramy przesuwnej to zwykle 500-900 złotych – może jednak wzrosnąć proporcjonalnie do zakresu prac i poziomu ich trudności.

Koszt zwiększy z pewnością wykonanie bądź przerobienie instalacji elektrycznej oraz doprowadzenie dodatkowego, oddzielnego okablowania do akcesoriów. Wówczas do budżetu trzeba wliczyć również koszt materiałów, a to nie tylko przewód zasilający, bo praca elektryka często wiąże się z koniecznością rozkopania podjazdu.

Spore znaczenie ma także samo urządzenie – sposób montażu, liczba funkcji do zaprogramowania czy połączenie z systemem smart home. Im więcej to wymaga czasu czy pracy, tym wyższy może być koszt usługi, dlatego najlepiej uzyskać informację bezpośrednio od specjalistów w naszym regionie.

Gdy brama przesuwna dopiero będzie montowana na posesji, warto zdecydować się na kompleksową usługę specjalistycznej firmy czy też fachowca. Montaż bramy przesuwnej i jej automatyki w jednym czasie zazwyczaj kosztuje sporo mniej niż zlecenie wykonania obu prac oddzielnie.

Jak przebiega montaż napędu do bramy przesuwnej – krok po kroku?

Schemat montażu napędu do bramy przesuwnej najczęściej jest podobny dla każdego sprzętu i składa się z kilku etapów. Jednak już szczegóły procesu instalacji mogą się różnić w zależności od modelu, dlatego należy sięgnąć do instrukcji – i kurczowo się jej trzymać.

Przygotowania do montażu napędu bramy przesuwnej

Z reguły wszystkie bramy przesuwne da się zautomatyzować, jeśli tylko pozwala na to ich stan techniczny – należy jednak wybrać model odpowiedni do wymiarów, wagi i planowanej częstotliwości użytkowania bramy wjazdowej. Istotne są warunki na działce – nierówny, pochyły teren może sprawić, że siłowniki elektryczne będą potrzebować większej mocy bądź szybciej się zużywać.

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy również upewnić się, że manualne zamykanie i otwieranie bramy przebiega lekko, bez zacinania się i użycia nadmiernej siły, a ograniczniki są poprawnie zamontowane. Sprawdzenia wymaga też instalacja elektryczna: musi odpowiadać wytycznym producenta napędu.

Aby prawidłowo zamontować napęd bramy przesuwnej, należy również zapoznać się z mechanizmem działania automatyki. Na zestaw składają się siłowniki elektryczne i elementy sterujące, dodatkowo warto też zamontować fotokomórki i lampę. Siłownik jest zbudowany z motoreduktora i modułu sterującego i wyposażony w koło zębate. Koło obraca się i zazębia z elementami listwy zębatej, którą mocujemy wzdłuż dolnej krawędzi bramy. Centrala do sterowania tym mechanizmem jest połączona z anteną, a zautomatyzowaną bramę przesuwną obsługujemy za pomocą sparowanego pilota.

Przygotowanie miejsca dla napędu do bramy przesuwnej

W polu działania bramy należy wybrać i przygotować właściwe miejsce dla automatu. Brama wjazdowa przesuwna występuje w wariancie szynowym lub samonośnym, lecz niezależnie od tego siłownik montuje się ponad podłożem (zwykle ok. 2 cm) i potrzebna może okazać się betonowa nadlewka lub stalowa konstrukcja. Do przygotowanego podłoża przytwierdzamy wkręty mocujące napęd.

W przypadku bramy szynowej napęd zwykle mocuje się jak najbliżej słupka, jednak już bramy samonośne wymagają innych warunków – koło zębate siłownika powinno znaleźć się między wózkami bramy.

Mocowanie napędu i listew

Przygotowany napęd należy przytwierdzić do podłoża – schemat wyznacza instrukcja. Często producenci dołączają do zestawu także specjalny wzornik, dzięki któremu precyzyjnie wywiercimy potrzebne otwory. Pozostaje zamontować napęd na wkrętach, po zdjęciu jego osłony. Ważne jest zachowanie wyznaczonej wysokości i idealnie pionowej pozycji.

Montażu wymagają również listwy – należy kierować się instrukcją. Listwy zębatej nie należy nigdy mocować na prowadnicy bramy. Ważne jest również to, by między listwą zębatą a kołem zębatym siłownika zachować 1-2 mm luzu.

Kolejno przechodzimy do sprawdzenia mocowania poszczególnych części i działania bramy. Jest to czas na ewentualne skorygowanie pozycji listew i dokręcenie nakrętek automatu. Należy zweryfikować, czy brama przesuwa się płynnie i czy koło przez cały ten czas jest w ruchu.

Podłączenie instalacji i montaż akcesoriów

Po wyłączeniu zasilania podłączamy napęd – schemat połączenia przewodów zależy od budowy modułu elektronicznego urządzenia i jest wyznaczony w instrukcji. Sam napęd wymaga tylko przewodu zasilającego, natomiast oddzielne okablowanie potrzebne jest dla fotokomórek i lampy ostrzegawczej. Automat bramy przesuwnej można też wyposażyć w przełącznik kluczykowy i połączyć z domofonem – również i takie rozwiązania powinny zostać opisane w instrukcji.

Uruchomienie i programowanie automatyki

Jeżeli napęd nie został fabrycznie zaprogramowany, należy „nauczyć” go poprawnej pracy, czyli wykonać pełny proces automatycznego otwierania i zamykania bramy, podczas którego sprzęt „zapamięta” potrzebne dane m.in. położenie ograniczników, zakres otwarcia i moment obrotowy. Dzięki temu urządzenie będzie w stanie wykryć podczas pracy ewentualnie nieprawidłowości.

Gdy wszystko działa, jak powinno, można już zamontować osłonę napędu oraz sprawdzić jej szczelność. Kolejny krok to programowanie przycisków na pilocie i aktywowanie funkcji dodatkowych sprzętu, np. trybu furtki.

Opisany proces montażu napędu bramy przesuwnej jest wyłącznie schematyczny i uwzględnia najważniejsze czynności, gdyż każde urządzenie jest inne. W naszych bramach Polargos stosujemy łatwe w montażu napędy m.in. Sommer i Somfy – w przypadku wyboru takiego rozwiązania z przyjemnością pomożemy przygotować się do jego instalacji. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

Jak dobrać odpowiedni napęd do przesuwnej bramy?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne automatyki – moc urządzenia musi odpowiadać wadze i wymiarom bramy, należy także spełnić warunki montażowe (np. parametry instalacji elektrycznej) podane przez producenta. Ważne są funkcje urządzenia i możliwości programowania dopasowane do potrzeb.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej?

Cena usługi montażu napędu bramy przesuwnej to średnio 500-900 złotych, jednak może wzrosnąć proporcjonalnie do zakresu prac (np. przygotowanie elektryki).

Czy montaż napędu bramy przesuwnej można wykonać samemu?

Tak, jeśli tylko producent przewiduje samodzielny montaż automatu, wykonawca zaś ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Prace z instalację elektryczną należy jednak zlecić specjaliście z uprawnieniami. Montaż napędu do bramy przesuwnej – krok po kroku – opisuje instrukcja dołączona do urządzenia.