Produkty

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Często skomplikowanej rzeźby terenu nie sposób jest uniknąć – kiedy upatrzona posesja, na której pragniesz postawić dom marzeń, ma naturalnie duże pochylenie terenu. Niekiedy jej powierzchnię da się wyrównać tylko do pewnego stopnia, a i tak dalej przypomina skarpę. W takich warunkach jednak jak najbardziej można zamieścić na niej panelowe ogrodzenie. Należy pamiętać tylko o kilku kwestiach, aby zamontowane ogrodzenie służyło i cieszyło swoim atrakcyjnym wyglądem przez długie lata.

Ogrodzenie panelowe – co to jest?

Ze względu na swoją dużą funkcjonalność oraz ekonomiczność, od lat niezmiennie zyskuje swoich zwolenników. Pojawia się bardzo często na posesjach domków jednorodzinnych, ale i wielu strzeżonych osiedli, placów zabaw czy budynków publicznych. Przy jego wyborze, dobrze jest zwrócić uwagę, czy zbudowano je ze sztywnego i grubego drutu. Wysokiej klasy materiał zapewni duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy odporność na ciężkie warunki atmosferyczne.

Ogrodzenie panelowe jest estetyczne – to unowocześniona wersja klasycznej siatki ogrodzeniowej, która ma oczka w kształcie podłużnych prostokątów lub regularnych kwadratów. Można w nie wmontować taśmę ogrodzeniową, aby zniwelować hałas, wiatr czy nadać większą prywatność posesji.

Jak przygotować się do montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że montaż ogrodzenia zawsze musi być poprzedzony odpowiednim procesem przygotowawczym, takim jak ułożenie planu działania i wykonaniem niezbędnych pomiarów. Jednak w przypadku prac na nierównym terenie szczególną uwagę zwróć na poniższe kwestie, aby przez długie lata cieszyć się z bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji.

Naturalne ukształtowanie terenu

Pierwszą z nich jest oczywiście ocena stopnia nachylenia terenu. To właśnie ten czynnik podpowie, jaki rodzaj montażu ogrodzenia panelowego będzie wskazany w danej sytuacji. Istnieje bowiem granica 24° pochylenia terenu względem podłoża. Poniżej tej wartości wykonuje się klasyczny montaż równoległy, czyli w pełni zgodny z linią areny. Z kolei powyżej stosuje się montaż kaskadowy, znany również pod nazwą montaż schodkowy.

Ocena typu i specyfikacji gleby

Każda działka jest inna – jedna bardziej żyzna, druga gliniasta i mało zwarta. Rodzaj gruntu ma tu ogromne znaczenie. Jeśli fachowcy stwierdzą, że jest on podatny na osunięcia lub zbyt nasączony wodą, najlepiej wykonać profesjonalne badania geologiczne i odwiert geotechniczny. Niekiedy działka wymaga oczyszczenia ze śmieci czy kamieni, co także zrób przed rozpoczęciem działań. Warto pomyśleć o pomocy specjalnej ekipy, wyposażonej w odpowiednie narzędzia.

Co ważne, montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie nigdy nie może odbywać się na niezagęszczonym gruncie. Chodzi o to, że świeżo rozkopana lub naniesiona ziemia, która jeszcze nie zdążyła dobrze się osiąść i utwardzić, zawsze bardzo negatywnie wpływa na stabilność ogrodzenia. Do tego dochodzi w tym przypadku kwestia pracy na pochyłym, nierównym terenie. Dlatego zwróć szczególną uwagę na wszystkie detale dotyczące gleby i jej stanu.

Drenaż głębinowy

To on przeznaczony jest do zadań specjalnych. Podłoże wymaga takiego zabiegu, jeśli chcesz postawić ogrodzenie na skarpie w linii przecinającej ją w poprzek. Drenaż polega na usunięciu z gleby nadmiernych ilości wody poprzez wykopanie jej górnej powierzchni. Następnie uzupełnia się otwór warstwą żwiru bądź innymi materiałami higroskopijnymi. Później zakopuje się taką przestrzeń i dzięki temu woda wnika głębiej.

Warto zainwestować w fachowe usługi związane z drenażem, ponieważ zrobienie go we własnym zakresie jest często niemożliwe – z powodu braku narzędzi oraz wiedzy w tym temacie.

Jak zamontować ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie?

Mimo że stanowi to duże wyzwanie i często pomoc fachowców jest niezbędna, jesteśmy pewni, że po odpowiednim przygotowaniu oraz konsultacjach, misja ta zakończy się pełnym sukcesem. Montaż ogrodzenia panelowego składa się z trzech podstawowych kroków.

1. Wybór rodzaju montażu ogrodzenia

Na nierównym terenie, czyli w sytuacji, kiedy kąt nachylenia jest powyżej 24°, stosuje się montaż schodkowy, inaczej montaż kaskadowy. Polega on na stopniowym obniżaniu segmentów płotu o taką sama wysokość. Dzięki temu ogrodzenie panelowe przyjmuje kształt schodów, a górna linia przęseł ogrodzenia stopniowo zmienia swoją strzelistość. W tego typu pracach niekiedy konieczne jest stosowanie podmurówki betonowej – pomaga ona jeszcze lepiej dopasować całą konstrukcję do ukształtowania terenu i przetrwać ekstremalne warunki pogodowe.

2. Montaż słupków

Na początku wyznacz dokładnie miejsca, w których wykopane zostaną otwory. Ich głębokość będzie zależała od specyfiki terenu i modelu produktów. Przyjmuje się jednak, że optymalna wartość wynosi od 50 cm do 150 cm. Należy rozmieścić je w odległościach odpowiadających szerokości poszczególnych elementów ogrodzenia panelowego. Następnie słupki zalewa się betonem i czeka, aż ten się zwiąże.

3. Montaż paneli ogrodzeniowych

Przęsła przytwierdza się do słupków z pomocą specjalnych obejm bądź spinek, ale dopiero w momencie, kiedy beton w pełni stwardnieje. Na tym etapie na pewno przydadzą się narzędzia, takie jak klucze, wkrętarki i śruby nieulegające korozji.

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie rozpoczyna się od bramy wjazdowej lub furtki, aby później przejść do centralnych części. Weź także pod uwagę, że obejmy mają swoje rodzaje. Są to:

  • startowe (początkowe) – przeznaczone do newralgicznych miejsc, typu bramki i bramy posesyjne,
  • pośrednie – potrafią one połączyć dwa sąsiadujące elementy w linii prostej,
  • narożne – stosowane w rogach działki.

FAQ:

Jak przygotować się do montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie?

Zacznij od dokładnych pomiarów terenu i ustalenia planu. To dobry czas, aby znaleźć ekipę, która pomoże w całym procesie. Później należy zająć się oceną stopnia nachylenia terenu, bo to od niego zależy wybór rodzaju montażu paneli i podbudówki. Kolejnym krokiem będzie oczyszczenie gruntu ze śmieci i – w zależności od potrzeby – wykonanie drenażu.

Jak zamontować ogrodzenie na stromej skarpie?

W przypadku montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie wystarczą 3 kroki. Pierwszy to wybór jego rodzaju instalacji. Drugim jest wykopanie dołków, ustawienie słupków i zalanie otworów betonem. Gdy ten się zwiąże, można przystąpić do spajania ze sobą panelów z wykorzystaniem obejm startowych, pośrednich i narożnych wraz z użyciem narzędzi.

Czym różni się montaż równoległy od montażu metodą kaskadową?

Montaż równoległy stosuje się do granicy 24° nachylenia poziomu terenu. Powyżej tej wartości korzysta się z montażu schodkowego. Następuje gradacyjne obniżanie się paneli, przez co górna linia ogrodzenia wygląda jak kaskada. Często, przy znaczących odchyłach, wykorzystuje się betonową podmurówkę, która jeszcze bardziej umocuje konstrukcję w ziemi.