Produkty

Ogrodzenia antracytowe – czym się charakteryzują?

Dobrze dobrane do posesji ogrodzenie współgra stylistycznie z aranżacją budynku i całej przestrzeni wokół niego, stając się klamrą kompozycyjną. A poza materiałem i formą warto zwrócić uwagę na kolorystykę, w jakiej utrzymane jest ogrodzenie. Antracyt na przykład zdominował już modne płoty! Dlaczego i czym charakteryzują się ogrodzenie antracytowe?

Nowoczesne ogrodzenie? Antracyt w dziesiątkach wariantów!

Ogrodzenie antracytowe, czyli w kolorze antracytu, bije rekordy popularności już od kilku lat, jest chętnie wybierane na posesje prywatne i firmowe, a pojawia się również w przestrzeni publicznej, okalając miejskie skwery i parki czy place zabaw. Ale każde ogrodzenie antracytowe jest inne! Antracyt to tylko (i aż!) kolor, a poza barwą mamy jeszcze formę oraz stylistykę ogrodzenia. Okazuje się, że na nasz wybór czekają setki, jeśli nie tysiące modeli, a każdy z nich ma własny „charakter”.

Dlaczego antracyt? Ogrodzenie jednocześnie uniwersalne, wyszukane I praktyczne!

Dzięki modzie na zdecydowane, wyraziste kolory antracyt stał się tak popularny we współczesnym designie. To ciemny i głęboki odcień szarości, który sprawia też wrażenie nieco wypłowiałej, łagodniejszej czerni. Taką barwę ma właśnie antracyt, czyli rodzaj węgla kamiennego. Dla projektantów antracyt stał się idealną alternatywą czerni. Lżejszy czy mniej przytłaczający, jest łatwiejszy do wprowadzenia zarówno jako barwa dominująca, jak i jako kolor uzupełniający, np. dodatków.

Choć czernie i szarości wielu kojarzą się ze smutkiem, zimnem i nudą, to umiejętne wykorzystanie ich odcieni, tak jak właśnie antracytu, nadaje aranżacji elegancję, klasę i wyrafinowanie. Ta barwa pasuje do minimalistycznych aranżacji i do stylu glamour, do jednolitych kompozycji i do śmiałych, kontrastujących połączeń barw.

Antracyt to również kolor eleganckich ubrań, zakładanych na spotkania biznesowe czy oficjalne wydarzenia. To nie przypadek! Antracyt podkreśla profesjonalizm i pewność siebie, kojarzy się z dobrym smakiem. Te same cechy chcemy dziś nadać aranżacjom przestrzeni, stąd antracytowe ogrodzenia, ale i dachy czy elewacje.

Choć zyskał na popularności w ciągu ostatnich lat, antracyt jako odcień szarości jest ponadczasowy i uniwersalny. Pasuje do aranżacji w różnym stylu, a zarazem jest praktyczny – doskonale maskuje mankamenty takie jak zabrudzenia czy niewielkie uszkodzenia powierzchni!

Do czego dopasować ogrodzenie antracytowe?

Ogrodzenie antracytowe – w samej tylko kwestii kolorystyki – dobrze komponuje się z niemal każdą aranżacją przestrzeni. Pasuje więc do budownictwa tradycyjnego, jako np. kontrast dla jasnej, ciepłej kolorystyki elewacji i dekoracyjnych elementów, ale i doskonale wpisuje się w trend minimalizmu – surowych materiałów oraz zdobniczej powściągliwości. Ogrodzenie antracytowe przełamuje rustykalne nuty takie jak drewniana elewacja, a eksponuje beton architektoniczny czy geometryczne bryły budynków.

Antracyt współgra z niemal każdym kolorem. Antracytowe ogrodzenie pasuje do czerwonej dachówki i do okiennic czy parapetów w niestandardowych kolorach. Świetnie się prezentuje w połączeniu z żywymi barwami oraz z pastelami, którego go nieco ocieplają. Ogrodzenie antracytowe rewelacyjnie harmonizuje z wszelaką roślinnością – z ciemną i jasną zielenią iglaków i krzewów oraz z soczystymi barwami dekoracyjnych kwiatów.

Na jakie ogrodzenie antracytowe się zdecydować?

O ile kolor antracytowy pasuje do każdej aranżacji, o tyle nie zawsze jest tak z formą i stylistyką ogrodzenia. W kolorze antracytu tworzy się współcześnie m.in. metalowe ogrodzenia panelowe i modułowe, a to z kolei dziesiątki wariantów! Jak wybrać?

Antracytowe ogrodzenie modułowe

Ogrodzenie o budowie modułowej to gotowe przęsła, furtka i brama, utrzymane w tym samym stylu. Wypełniają je sztachety w formie stalowych profili lub prętów, a ze względu na stylistykę rozróżnia się dwie kategorie.

  • Ogrodzenia klasyczne – charakteryzuje je ażurowa konstrukcja z cienkich profili lub prętów, które często wykańcza się grotami, oraz bogactwo zdobień, m.in. metaloplastycznych dekoracji: geometrycznych lub abstrakcyjnych form czy inspiracji naturą (np. listki, kwiaty, winogrona). Są „lekkie” i eleganckie, a dobrze pasują do tradycyjnego budownictwa np. w typie dworków.
  • Ogrodzenia nowoczesne – tworzy się je z szerokich i płaskich profili, które tworzą małe lub duże prześwity albo są zamontowane tuż obok siebie czy też na siebie zachodzą (np. ogrodzenie żaluzjowe). Czerpią z minimalizmu, są więc oszczędne dekoracyjnie i stonowane, a jeśli pojawiają się zdobienia, to z blachy perforowanej. Pasują do nowoczesnego, surowego budownictwa.

Antracytowe ogrodzenie panelowe

Antracyt to jeden z najchętniej wybieranych kolorów na panel ogrodzeniowy. Panele ogrodzeniowe mają szerokie zastosowanie – od domów po obiekty przemysłowe – a jednocześnie są ekonomicznym sposobem na ogrodzenie posesji.

Ogrodzenia panelowe wykonane są ze stalowych drutów, grubych i sztywnych, które tworzą rodzaj siatki. Przęsła, czyli panele ogrodzeniowe, mocuje się do słupków za pomocą obejm, zatem cały proces jest szybki i łatwy. Ogrodzenia panelowe są uniwersalne. Wpisują się w każdą przestrzeń, są estetyczne i eleganckie.

Jeśli są dobrze zabezpieczone, ocynkowane i pomalowane proszkowo, ogrodzenia z paneli również wykazują wysoką odporność na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, zachowując trwałość i estetyczny wygląd na lata.

Antracytowe ogrodzenie-siatka

Antracytowy kolor często ma również siatka ogrodzeniowa, jedyna propozycja tańsza niż panele ogrodzeniowe metalowe. Siatka, tak jak ogrodzenie panelowe, zabezpiecza różnego rodzaju tereny, w tym też posesje prywatne, lecz w połączeniu z nieco bardziej reprezentacyjnym ogrodzeniem frontowym.

Wybierając ogrodzenie panelowe lub modułowe oraz siatkę, warto wybrać model z bardzo dobrym zabezpieczeniem antykorozyjnym, czyli z drutu ocynkowanego lub też ocynkowanych profili, które będą pokryte farbą proszkową w kolorze antracytowym.

Antracytowe ogrodzenie betonowe

Antracyt szczególnie dobrze łączy się z surowością materiałów – stalą, ale i betonem. Betonowy mur zapewnia domownikom czy użytkownikom posesji pełną prywatność, chroni przed hałasem i kurzem, doskonale eksponuje minimalistyczną architekturę i aranżację. Ale nie trzeba też decydować się wyłącznie na ogrodzenie betonowe, tylko uzupełnić panele ogrodzeniowe czy płot modułowy o podmurówkę pomalowaną lub wykończoną materiałem w kolorze antracytowym.

W Polargos tworzymy siatki ogrodzeniowe, klasyczne i nowoczesne płoty modułowe oraz ogrodzenie panelowe. Antracyt jest jednym z często i chętnie wykorzystywanych przez nas kolorów, więc znajdą Państwo w tym odcieniu dziesiątki modeli. Z przyjemnością pomożemy w wyborze – zachęcamy do kontaktu!

FAQ:

Jaki wybrać kolor na modne ogrodzenie?Antracyt lub inne odcienie szarości! To barwy minimalistyczne, które świetnie się komponują z różnymi aranżacjami, są eleganckie, a jednocześnie ponadczasowe oraz praktyczne (maskują zabrudzenia i inne mankamenty powierzchni).

W jakich kolorach dostępne jest ogrodzenie panelowe?

Antracyt, grafit, ciemna zieleń czy brąz – to najpopularniejsze kolory, w których jest dostępne ogrodzenie panelowe. Często drut ocynkowany, z którego tworzy się panele ogrodzeniowe, nie jest już malowany i ogrodzenie ma ciekawy, srebrzysty kolor.

Czym wyróżniają się ogrodzenia antracytowe?

Ogrodzenia antracytowe są uniwersalne i ponadczasowe, minimalistyczne, ale także eleganckie i wyszukane. Wpisują się w niemal każdą aranżację – w nowoczesne, ale i tradycyjne stylistyki oraz w surowe i ciepłe palety barw.