Produkty

Ogrodzenia boisk – najważniejsze zasady

Teren boiska sportowego bez odpowiednio dostosowanego ogrodzenia to kłopotliwe rozwiązanie – zarówno dla korzystających z niego osób, jak i kibiców, przechodniów czy mieszkańców okolicy. Stwarza też zagrożenie – uderzenie piłki może wyrządzić szkodę człowiekowi bądź wybić szybę w aucie. Jak więc powinny wyglądać ogrodzenia boisk? Sprawdź!

Ogrodzenie boiska sportowego – przepisy prawne i wewnętrzne

Przepisy polskiego prawa regulują budowę ogrodzeń, jednak nie odnoszą się ściśle do boisk sportowych. Najważniejsze zasady w tym przypadku to obowiązek zgłoszenia zamiaru budowy ogrodzenia, jeżeli będzie ono wyższe niż 2,2 m – wówczas należy skierować pismo do organu administracji architektoniczno-budowlanej. Płoty muszą także być bezpieczne dla ludzi i zwierząt, wobec czego nie mogą zawierać ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m. Furtki i bramy mają określoną minimalną szerokość (odpowiednio 0,9 i 2,4 m) i powinny otwierać się do wewnątrz. Należy też uwzględnić w projekcie przepisy przeciwpożarowe i sanitarne.

Boiska sportowe to jednak szczególne obiekty – w zależności od przeznaczenia i podmiotu odpowiedzialnego za boisko jego ogrodzenie mogą regulować także odrębne i wewnętrzne przepisy danej organizacji. I tak np. ogrodzenie boiska piłkarskiego o wysokości minimum 1,8 m jest obowiązkowym kryterium dla obiektów sportowych, w których rozgrywki są organizowane przez wojewódzkie ZPN. Także ogrodzenie boiska szkolnego powinno spełniać konkretne standardy, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Rodzaje ogrodzenia boiska – siatki i panele

Do zabezpieczania boisk sportowych wykorzystuje się różne rodzaje ogrodzenia. Cały teren może zostać ogrodzony np. murkiem, drewnianym płotem czy też metalowymi przęsłami ze stalowych profili bądź kształtowników, a wewnątrz jeszcze dodatkowymi konstrukcjami ochronnymi. Zwykle są to jednak trzy uniwersalne rozwiązania.

  • Ogrodzenie panelowe. Są to panele – przęsła oraz furtki i bramy wjazdowe – wykonane z grubego i sztywnego drutu stalowego. Mogą mieć wysokość do nawet 8 m, są też dodatkowo wzmacniane i zabezpieczane ze względu na swoje przeznaczenie. Ten system wyróżnia łatwość montażu i uniwersalność.
  • Siatka ogrodzeniowa. To standardowa siatka ochronna metalowa, pleciona lub zgrzewana, którą mocuje się do słupków. Jej zaletą jest niska cena, zwykle więc to siatka jest wykorzystywana do zabezpieczenia rozległych terenów.
  • Mocne siatki sznurkowe. Siatka polipropylenowa lub polietylenowa służą przede wszystkim do wyłapywania piłek oraz ochrony trybun czy okolicy przed szkodami, jakie mogą one wyrządzać. To tzw. siatka piłkarska lub piłkochwyt. Mocuje się ją wokół całego boiska lub tylko w wybranych miejscach.

W zależności od przeznaczenia i otoczenia obiektu do wykonania ogrodzenia boiska sportowego używa się jednego lub dwóch z wymienionych typów konstrukcji. A takim minimum jest zastosowanie siatki sznurkowej – np. w przypadku ogrodzenia boisk szkolnych, które znajdują się na terenie kompleksu zabezpieczonego z zewnątrz.

Ogrodzenie boiska sportowego a podstawowe wymagania

  • Odpowiednia wysokość. Boisko sportowe najczęściej chroni dość wysokie ogrodzenie, mierzące od 3 do nawet 8 m. Musi ono minimalizować zagrożenie przedostania się piłki poza jego obszar i wyrządzenia szkody np. wybicia szyby w oknie mieszkania czy samochodu. W przypadku rozpięcia wysokiej siatki tuż przy boisku ogrodzenie zewnętrzne może być naturalnie niższe.
  • Stabilność i wytrzymałość. Ogrodzenia boiska nie mogą nieść zagrożenia – muszą być stabilne. Powinny być też odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne, jakie może wyrządzić uderzające w nie z impetem piłka – istotna jest grubość siatki czy paneli i wielkość oczka (im mniejsze, tym sztywniejsza konstrukcja). Materiał musi zostać uodporniony na warunki atmosferyczne.
  • Ograniczenie hałasu. Uderzanie piłki w ogrodzenie powoduje spory hałas – dlatego warto wybrać konstrukcję z rozwiązaniami amortyzującymi lub zadbać o piłkochwyt, który zapobiegnie uderzeniu piłki w metalową konstrukcję. Na terenie boisk piłkarskich warto zastosować go przynajmniej za bramkami.

Jak dostosować ogrodzenia boiska sportowego?

Ogrodzenia boisk sportowych zazwyczaj powstają na zamówienie, aby móc je dostosować precyzyjnie do przeznaczenia danego obiektu oraz szczególnych potrzeb jego użytkowników i osób nim zarządzających. Wybór typu konstrukcji oraz jej parametrów i zabezpieczeń zależy w głównej mierze od przepisów bądź praktyk w danej organizacji lub tego, gdzie znajduje się boisko i kto może z niego korzystać.

Panele metalowe lub siatka jako główne ogrodzenie boiska sportowego

Na ogrodzenie boiska wielofunkcyjnego lub całego kompleksu sportowego świetnie sprawdzają się panele ogrodzeniowe i standardowa siatka metalowa. Gdy blisko boiska znajdują się budynki czy elementy infrastruktury, to warto zadbać o odpowiednią jego wysokość. Jeśli obiekt nie jest przeznaczony dla każdego – tak jak często np. boisko szkolne bądź klubowe, furtki ogrodzenia warto wyposażyć w system kontroli dostępu. Słupki ogrodzeniowe można wykorzystać też do montażu oświetlenia i systemu monitoringu, jeśli jest on potrzebny.

Powinny to być jednak panele o dużej wytrzymałości, skutecznie zabezpieczone. Dużą wytrzymałość zapewni odpowiednia średnica drutów i małe oczka oraz przetłoczenia w kształcie litery „V”. Warto wybrać ogrodzenie cynkowane i malowane proszkowo – wykazuje dużą odporność na wilgoć i promieniowanie UV.

Zaletami ogrodzenia boisk sportowych z paneli są skuteczne zabezpieczenie przed wstępem osób nieupoważnionych, wieloletnia trwałość i estetyka, a także możliwość dostosowania konstrukcji (np. dodatkowe wzmocnienia). Panele zamówią Państwo m.in. w naszej firmie Polargos – zachęcamy do kontaktu, a opowiemy więcej o wykorzystywanych rozwiązaniach i chętnie doradzimy w projekcie ogrodzenia.

Siatka ochronna jako obowiązkowy element ogrodzenia do boisk

Przed właściwym ogrodzeniem obiektu lub też w ramach wydzielenia poszczególnych boisk do różnych dyscyplin sportowych warto zastosować tzw. piłkochwyt. Siatka polietylenowa i polipropylenowa zapobiega wybijaniu piłki poza obszar boiska, chroni użytkowników znajdujących się w pobliżu oraz mienie, ale także ogranicza powstawaniu hałasu, nie dopuszczając do uderzeń piłki w ogrodzenie bądź inne elementy infrastruktury. Warto wykorzystać ją zwłaszcza w tych newralgicznych punktach – za bramkami czy koszami – oraz za jej pomocą ochronić oświetlenie czy trybuny. Bardzo ważny jest odpowiedni materiał i grubość siatki oraz jej elastyczność.

Podsumowując, planując montaż ogrodzenia boiska, warto zastanowić się nad jego głównymi funkcjami i sprawdzić, czy tę kwestię regulują przepisy lub dobre praktyki zebrane w wytycznych dla konkretnej organizacji. Tym rozwiązaniem najczęściej stosowanym jest połączenie metalowych paneli i siatek materiałowych.

FAQ:

Jak powinny wyglądać ogrodzenia boisk sportowych?

Ogrodzenie boiska musi być dostosowane do jego przeznaczenia. Zwykle, gdy jest to boisko wielofunkcyjne, stosuje się metalowe panele z drutu i tzw. piłkochwyt – siatkę zatrzymującą piłkę. Istotna jest odpowiednia wysokość i kwestie bezpieczeństwa (w tym brak ostrych krawędzi).

Gdzie zamówić ogrodzenia sportowe dla boiska?

Ogrodzenie sportowe przygotuje firma, która specjalizuje się w produkcji konstrukcji przemysłowych. Jednym z największych tego typu producentów w Polsce jest nasze przedsiębiorstwo Polargos – zapraszamy do kontaktu.

Ile kosztuje ogrodzenie boiska?

Cena ogrodzenia boiska sportowego jest ustalana indywidualnie, gdyż wpływa na nią wiele czynników – długość i wysokość ogrodzenia, rodzaj i parametry zastosowanych materiałów. Po uzyskaniu wstępnych danych oszacujemy koszt inwestycji.