Produkty

Ogrodzenie ażurowe – dlaczego warto?

Wypełniony materiałem szczelny płot czyni z posesji „twierdzę”, pozwala ukryć dom i ogród przed wzrokiem sąsiadów. Ogrodzenie ażurowe wręcz przeciwnie – otwiera na świat, co jest jego zaletą lub wadą, w zależności od punktu widzenia. Jakie atuty mają ogrodzenia ażurowe i kiedy dobrze się sprawdzają? Czym się charakteryzują i dlaczego warto dać im szansę?

Czym charakteryzują się ogrodzenia ażurowe?

 

Ogrodzeniem ażurowym nazwiemy taką konstrukcję ogrodzeniową, która nie jest szczelna, w której pojawiają się prześwity, otwory, wycięcia: elementy wypełniające przęsła są montowane w pewnej odległości od siebie bądź wypełnienie ogrodzenia jest perforowane. Ażurowe ogrodzenie nie zasłania więc całkowicie (lub w ogóle) przestrzeni, którą okala. Niejako w opozycji do modeli ażurowych tworzy się ogrodzenia pełne, wypełnione – te skutecznie osłaniają posesję, dając duże poczucie prywatności i bezpieczeństwa.

Rozróżnienie na ogrodzenia ażurowe i pełne jest ogólne i umowne. Ogólne dlatego, że obejmuje wszystkie dostępne na rynku modele: zarówno ogrodzenia budowlane, jak i te właściwe – montowane na stałe, oraz produkty z różnych materiałów i o odmiennej stylistyce. A umowne, gdyż nawet ogrodzenie pełne może być ażurowe: wystarczy, że pojawi się w nim kilka otworów technicznych czy dekoracyjnych.

Ażurowe ogrodzenia budowlane i ogrodzenia posesji

 

Szukając ogrodzeń ażurowych, natykamy się na dwa rodzaje konstrukcji tego typu – ogrodzenia budowlane ażurowe i ogrodzenia ażurowe dla posesji, czyli te montowane na stałe. Ponadto w tej kategorii znajdziemy również różne materiały oraz stylistyki – ogrodzenia ażurowe podzielimy więc na wiele węższych kategorii.

Ogrodzenie budowlane ażurowe

 

Na placu budowy stosuje się różne ogrodzenia – najczęściej blaszane bez prześwitów lub ogrodzenia budowlane ażurowe składające się z przęseł wypełnionych rodzajem siatki ze stalowego drutu. Wybór zależy od wymagań i warunków na placach budów, natomiast modele ażurowe mają tę zaletę, że są tanie, a jednocześnie lekkie i łatwe w transporcie i montażu. Taką konstrukcję traktujemy jako ogrodzenie tymczasowe i wielokrotnego użytku. Ogrodzenia budowlane ażurowe są też dostępne w wielu wariantach pod względem wysokości i wielkości oczek w przęsłach.

Ogrodzenie tymczasowe ażurowe

 

Ogrodzenie tymczasowe ażurowe z przęsłami o wypełnieniu z drutów stosuje się nie tylko na placach budowy, ale również na różnego rodzaju eventach i imprezach masowych. Te konstrukcje to ogrodzenia przenośne. Nie montuje się ich w gruncie: na słupkach czy podmurówce, ale poszczególne przęsła nakłada na stopy betonowe i ustawia je w formie płotu – błyskawicznie, sprawnie i łatwo. Tego typu ogrodzenie tymczasowe ażurowe wyznacza granice i zabezpiecza teren, lecz nie zawsze chroni przed dostępem osób nieupoważnionych.

Różne rodzaje ogrodzeń ażurowych dla posesji

 

Ogrodzenia ażurowe metalowe, drewniane, betonowe i z tworzywa, np. kompozytu, montuje się również na stałe – na posesjach prywatnych, firmowych, publicznych czy na terenach przemysłowych. To, co je łączy, to ich budowa: sztachety w formie profili i prętów mocowanych w mniejszej czy większej odległości od siebie, która zapewnia ogrodzeniu przezierność. Do tej grupy zaliczamy większość ogrodzeń modułowych i palisadowych.

Ażurowymi są również ogrodzenia panelowe ze stalowych drutów czy siatka ogrodzeniowa. Oba rozwiązania przypominają wyglądem ogrodzenie tymczasowe ażurowe, budowlane i „imprezowe”, z tym że są trwalsze i montuje się je na stałe.

Modele ażurowe płotów dla posesji tworzy się w różnym stylu: wyróżniamy klasyczne i nowoczesne ogrodzenia. Pierwsze są dość mocno ażurowe, ich sztachety są cienkie i często dekoracyjnie wykończone: wyginane, zakończone grotami, zdobione z pomocą metaloplastycznych elementów. Ogrodzenie nowoczesne jest prostsze, bardziej minimalistyczne, pozbawione zdobień. Tworzą je nieco szersze profile stalowe, które zamocowane są na różne sposoby: poziomo lub pionowo. Jeśli się łączą lub na siebie zachodzą, tworzą ogrodzenie pełne, np. żaluzjowe.

Jakie zalety ma ogrodzenie ażurowe? Dlaczego warto je wybrać?

 

  • Nie odcina posesji od świata. Ogrodzenia ażurowe z jednej strony chronią posesję, ale z drugiej łączą ją ze światem zewnętrznym. Budynek nie staje się „twierdzą” odciętą od okolicy i jej mieszkańców – domownicy nie czują się więc osaczeni czy przytłoczeni. Z drugiej strony nie dba o pełną prywatność.
  • Nie zasłania widoku na okolicę. Spędzając czas w ogrodzie czy przy domu mamy szansę obserwować i podziwiać okolicę – ogrodzenie ażurowe pozwala zatem trzymać pieczę nad tym, co dzieje się w pobliżu posesji, i nie zmusza do rezygnacji z poczucia bliskości natury czy pięknych krajobrazów.
  • Pięknie łączy się z podmurówką. Z wysokim murkiem, szerokimi filarami i ściankami ogrodzenie ażurowe zyskuje na atrakcyjności, a także skuteczniej chroni prywatność. Podmurówka ogrodzeniowa może także zupełnie odmienić charakter ogrodzenia i z takiego połączenia stworzymy unikatową kompozycję.
  • Ma dekoracyjny charakter. Pomijając ogrodzenie tymczasowe ażurowe, to większość propozycji z kategorii wyróżnia się wzornictwem i dekoracyjnością. Przęsła wewnątrz wypełnione cienkim sztachetkami z rzeźbieniami i dekorami doskonale podkreślają elementy architektoniczne i aranżacyjne budynku.
  • Zazwyczaj jest tańsze niż to pełne. Mniej materiału zużytego w produkcji oznacza niższą cenę. Ażurowe ogrodzenia klasyczne i nowoczesne kosztują już od 200-300 zł za jedno przęsło. Dla ograniczenia kosztów można zdecydować się także na panele ogrodzeniowe (od kilkudziesięciu złotych za przęsło).
  • Łatwiej się je montuje. Tę cechę ma nie tylko ogrodzenie tymczasowe, lecz również konstrukcje montowane na stałe. Ażurowe modele są lekkie i sztywne – zwykle nie wymagają głębokich fundamentów, a przęsła łączy się szybko ze słupkami montażowymi za pomocą obejm lub innych podobnych części.

Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie ażurowe?

 

Pierwszą z omawianych kategorii, czyli ogrodzenia tymczasowe ażurowe, warto wybrać ze względu na niski koszt i łatwość montażu na place budowy oraz do zabezpieczenia różnego rodzaju imprez i wydarzeń. Konstrukcje powstają z wielu różnych materiałów i w odmiennej formie – zawsze więc dostaniemy model zgodny z obowiązującymi normami i dopasowany do potrzeb (np. z przygotowanymi odkosami do montażu drutu kolczastego).

Ogrodzenie ażurowe na posesję to propozycja dla tych, których priorytetem nie jest ochrona prywatności, którzy nie potrzebują w pełni „ukrywać” się przed sąsiadami, ale cenią sobie otwartość. To często także rozwiązanie dla ograniczonych budżetów. Takie tanie ażurowe ogrodzenia zawsze można nieco osłonić, np. matami czy siatkami, zyskując więcej prywatności.
Ogrodzenia na posesję i ogrodzenia tymczasowe ażurowe to potężny segment naszej oferty – zachęcamy do obejrzenia propozycji i kontaktu. Specjaliści Polargos służą radą i z przyjemnością pomogą w wyborze ogrodzenia, zapraszamy!

FAQ:

Ile kosztuje ogrodzenie ażurowe? 

Cena ogrodzeń ażurowych zależy od wielu czynników: materiału, formy i stylistyki. Najtańsze ogrodzenia tymczasowe ażurowe i przęsła ogrodzenia panelowego kosztują od kilkudziesięciu złotych za element. Przeznaczone do montażu na stałe czy bardziej dekoracyjne ogrodzenie ażurowe metalowe kosztuje ok. 200-1000 złotych za przęsło.

Jakie są rodzaje ogrodzeń ażurowych?

Wyróżniamy ogrodzenie tymczasowe ażurowe (place budów i imprezy) i ogrodzenie ażurowe montowane na stałe. Poszczególne modele różnią się budową i formą, to np. płot ze stalowego drutu, stalowych profili czy prętów bądź desek lub tworzywa. 

Dlaczego warto wybrać ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenia ażurowe nie zasłaniają w pełni posesji, czyli nie odcinają jej od okolicy, a więc nie przytłaczają. Otwierają na świat i ludzi. Jednocześnie zwykle są też tańsze i łatwiejsze w montażu niż ogrodzenia wypełnione w całości materiałem oraz dostępne w większej liczbie wariantów stylistycznych.