Produkty

Ogrodzenie bez podmurówki – plusy i minusy

Dostępne współcześnie w sprzedaży ogrodzenia są zwykle lekkie, stabilne i sztywne – ich montaż nie wymaga podmurówki, a wystarczy fundament punktowy pod słupkami. To spora oszczędność pieniędzy, czasu i energii, ale ogrodzenie bez podmurówki ma też swoje wady. Kiedy podmurówka nie jest niezbędna? A dlaczego warto o niej pomyśleć? Podpowiadamy!

Do czego konkretnie służy podmurówka?

Podmurówka to niski murek pod ogrodzenie, czasem także połączony z betonowymi słupkami lub filarami. To w niej lub na niej montuje się słupki ogrodzeniowe, które utrzymują przęsła płotu. Murek może być zakotwiczony w gruncie (wtedy wymaga fundamentu betonowego – wylewki) lub przytwierdzony do filarów bądź łączników betonowych, które nakłada się na słupki montażowe (podmurówka prefabrykowana).

Nadrzędną funkcją podmurówki jest stabilizacja ogrodzenia – spojenie go z gruntem, usztywnienie przęseł i równomierne rozłożenie ich ciężaru na podłożu. Murek pod ogrodzenie odgrywa też rolę estetyczną i wespół z fundamentem stanowi barierę przed podkopami zwierząt oraz rozrastaniem się niechcianej roślinności. Jeśli jest odpowiednio wysoki i uzupełniony o masywne słupki, filary czy ścianki, to także dodatkowo osłania posesję, dając więcej prywatności domownikom.

Kiedy ogrodzenie bez podmurówki zda egzamin?

Bez podmurówki sprawdzi się ogrodzenie raczej lekkie i o standardowej wysokości, np. ogrodzenie panelowe na posesji prywatnej czy metalowe ogrodzenie ażurowe, które wyprodukowano z mniejszej ilości materiału. Postawić ogrodzenie bez podmurówki można też wyłącznie na gruncie równym, stabilnym oraz jednorodnym. Wiele jednak zależy po prostu od rodzaju ogrodzenia i jego właściwości.

  • Ogrodzenie panelowe bez podmurówki. Ogrodzenia panelowe tworzone są ze stalowego drutu – przęsła są lekkie, a jeśli nie są bardzo wysokie (np. na kilka metrów), do montażu ogrodzenia panelowego wystarczą zabetonowane w gruncie słupki ogrodzeniowe. Jednak już panele ogrodzeniowe przemysłowe albo montowane na skarpie zaleca się instalować na solidnym fundamencie.
  • Ogrodzenie z siatki bez podmurówki. Siatka ogrodzeniowa jest lekka i od budowy podmurówki w tym wypadku zazwyczaj ważniejsze jest umiejętne jej naciągnięcie, aby konstrukcja była dobrze napięta i trwała. Chyba że zależy nam na skutecznej ochronie przed podkopami zwierząt lub siatka jest ciężka, a podłoże niestabilne, wtedy zaleca się wykonać podmurówkę betonową.
  • Ogrodzenie palisadowe bez podmurówki. Ogrodzenia metalowe w typie palisadowym czy modułowym to bardzo różnorodna kategoria. Jeśli przęsła są lekkie, zamontować ogrodzenie można tylko na słupkach, pod którymi będzie fundament punktowy. Jeżeli mamy do czynienia z ogrodzeniem wypełnionym dużą ilością materiału, podmurówka może być potrzebna.

Kiedy montaż ogrodzenia wymaga budowy podmurówki?

Ogrodzenie wysokie i ciężkie zazwyczaj wymaga stabilizacji podmurówką betonową. Trudniej wyobrazić sobie np. ogrodzenie kute bez podmurówki niż panele ogrodzeniowe zainstalowane wyłącznie na słupkach. Takiej konstrukcji powinniśmy nadać odporność na czynniki atmosferyczne (zwłaszcza silne porywy wiatru). Trzeba dobrze rozłożyć ciężar ogrodzenia, aby zachowało stabilność. W przypadku ogrodzeń metalowych, które są w dużej części wypełnione materiałem, najlepiej zapytać o konieczność budowy podmurówki sprzedawcę lub producenta płotu.

Podmurówki potrzebować może nawet ogrodzenie panelowe, jeżeli jest bardzo wysokie i wyposażone w dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia. Takie jest ogrodzenie panelowe wykorzystywane na terenach przemysłowych czy rekreacyjnych. Z zamontowanym drutem kolczastym, kamerami i oświetleniem, a bez podmurówki byłoby podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne.

Jakie są zalety ogrodzenia bez podmurówki?

Podmurówka nie jest reliktem przeszłości, choć oczywiście dawniej wznoszono ją pod ogrodzeniami o wiele częściej. Współcześnie można z jej budowy w tych określonych przypadkach zrezygnować. A dlaczego warto to zrobić?

  • Niższy koszt budowy ogrodzenia. Materiały budowlane kosztują, a jeżeli ogradzamy duży teren, wydatek robi się spory. Jeden murek prefabrykowanej podmurówki betonowej kosztuje kilkadziesiąt złotych. W przypadku wylewki musimy kupić szalunki, zbrojenia i dobrej klasy beton, a do budżetu zaliczyć trzeba także koszt pracy fachowców. Bez podmurówki ogrodzenie jest tańsze!
  • Znacznie szybszy montaż płotu. Wylewka betonowa potrzebuje kilku czy kilkunastu dni, aby się związać, i dopiero wtedy możemy przejść do montażu ogrodzenia. Z prefabrykatów podmurówka betonowa powstaje nieco szybciej, ale wciąż jest to przynajmniej kilkanaście godzin dłużej. Bez podmurówki płot stawiamy sprawniej (ogrodzenie panelowe wzniesiemy nawet w jeden dzień!).
  • Spójność stylistyczna, estetyka. Ogrodzenie nowoczesne bez podmurówki zwykle prezentuje się lepiej, nie przytłaczamy murkiem jego minimalistycznej, surowej stylistyki. Z kolei walory ogrodzenia klasycznego (dekoracyjnego) taka podmurówka także może nieco przyćmić. Oczywiście wiele zależy od modelu płotu – czasem podmurówka jest wręcz idealnym dopełnieniem estetycznym!

Jakie wady ma ogrodzenie bez podmurówki?

Podmurówka betonowa poza stabilizacją konstrukcji płotu pełni także kilka innych użytecznych funkcji, dlatego możemy wymienić parę wad ogrodzenia, które jest jej pozbawione. Przykłady?

  • Brak bariery dla zwierząt i roślin. Betonowy fundament pod murkiem to znacznie mniejsze ryzyko podkopów zwierząt dzikich i domowych i ekspansji na teren posesji czy ogrodu niechcianej roślinności. Bez podmurówki trudniej utrzymać piękne ozdobne kwiaty czy ogródek warzywny, a „obce” czworonogi mogą zagrażać bezpieczeństwu domowych pupili czy małych dzieci.
  • Mniej prywatności. Ogrodzenie bez podmurówki jest niższe, a bez słupków betonowych czy filarów sąsiedzi mogą bez przeszkód obserwować to, co dzieje się na prywatnej posesji. Oczywiście ten problem nie dotyczy sytuacji, w której ogrodzenie jest wypełnione materiałem lub osłonięte matami czy roślinnością.
  • Niższy poziom dekoracyjności. Podmurówkę betonową możemy niemal w dowolny sposób ozdobić, a również prefabrykaty są dostępne w setkach wersji stylistycznych. Rezygnując z jej budowy lub montażu, rezygnujemy z walorów estetycznych, które mogą podkreślić wygląd płotu i połączyć go z aranżacją np. domu. W tym wypadku wiele oczywiście zależy od modelu ogrodzenia i gustu!

Podsumowując, ogrodzenie bez podmurówki ma wiele zalet (oszczędność pieniędzy i czasu), ale i wad (ułatwione podkopy zwierząt, ekspansja roślinności). Choć nie każde ogrodzenie podmurówki potrzebuje, to zawsze warto o niej pomyśleć. W Polargosz przyjemnością doradzimy bądź pomożemy podjąć decyzję – zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!

FAQ:

Czy ogrodzenie panelowe można zamontować bez podmurówki?

Wiele zależy od wymiarów ogrodzenia panelowego – jeśli jest niskie i lekkie (np. na posesjach prywatnych), podmurówka nie jest konieczna. Ogrodzenie bez podmurówki stosuje się również na stabilnym gruncie i na terenach zabudowanych (gdzie porywy silnego wiatru nie są aż tak niebezpieczne). 

Kiedy ogrodzenia panelowe wymagają budowy podmurówki?

Budowy podmurówki wymaga montaż specjalistycznych ogrodzeń panelowych, np. na terenach przemysłowych i rekreacyjnych (elektrownia słoneczna czy boisko). Jeśli ogrodzenie panelowe jest wysokie, ciężkie i wyposażone w dodatkowe elementy (np. drut kolczasty, oświetlenie), podmurówka zapewnia mu lepszą stabilność.

Ile kosztuje ogrodzenie bez podmurówki?

Cena ogrodzenia bez podmurówki jest znacznie niższa niż płotu z podmurówką, ale uzależniona od ceny danego modelu. Np. przęsło ogrodzenia panelowego kosztuje od ok. 40 zł w górę, a za przęsło ogrodzenia modułowego zapłacimy od ok. 150 zł.