Produkty
Pomysły na ogrodzenie ogrodu – poznaj ciekawe propozycje!
Ogrodzenie ogrodu i zarazem całej posesji
Zagospodarowując całą przydomową przestrzeń jako wielofunkcyjny ogród, którego krańce pokrywają się z granicami posesji, zwykle okalamy go płotem łączącym się z ogrodzeniem frontowym, wykorzystując ten sam model bądź dwa różne – jeden bardziej reprezentacyjny, a drugi ekonomiczniejszy (po bokach i na tyłach).
Ogrodzić ogród i jednocześnie całą posesję możemy na wiele sposobów, w zależności od budżetu, upodobań czy też stylu, w jakim został zbudowany i urządzony dom albo architektura ogrodowa. W takiej sytuacji należy natomiast pamiętać, że ogrodzenie ogrodu powinno być nie tylko atrakcyjne, ale też trudne do sforsowania, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. A dodatkową zaletą, przynajmniej dla wielu z nas, jest zasłonięcie posesji, które zwiększy poczucie prywatności domowników. Pomysły?
- Metalowe ogrodzenie. Tradycyjny lub nowoczesny charakter, różne wzory, często niemal dowolny kolor, a przy tym skuteczne zabezpieczenie i trwałość – ogrodzenia z metalu cieszą się dużą popularnością dzięki różnorodności oraz świetnym parametrom, a stają się ozdobą ogrodu, podkreślając jego urok.
- Ogrodzenie żaluzjowe. To jeden z najciekawszych wariantów ogrodzenia ze stali – jego przęsła wypełniają zachodzące na siebie i zamocowane równolegle do podłoża sztachetki. Całość ma charakter stylowej kurtyny, która szczelnie osłania przestrzeń, zapewniając niczym nieskrępowane poczucie prywatności.
- Drewniane ogrodzenia. Cenimy je za unikatowość rysunku usłojenia i ten ciepły, naturalny charakter, jaki tworzy niedoskonałość drewna. Dobrze pasują do stylu rustykalnego bądź skandynawskiego. Jednak aby zachował trwałość i piękny wygląd na lata, drewniany płot wymaga konserwacji i pielęgnacji.
A w przypadku bardziej ograniczonego budżetu? Warto połączyć reprezentacyjny płot frontowy z ekonomicznym modelem dla ogrodu – takim jak panele ogrodzeniowe ze sztywnych stalowych drutów i siatka ogrodzeniowa. Metalowe ogrodzenie modułowe ma jednak tę zaletę, że jego wygląd dodaje ogrodowi atrakcyjności i możemy dopasować model do aranżacji przestrzeni, wybierając styl nowoczesny albo klasyczny.
Minimalistycznie ozdobne ogrodzenie do ogrodu
Nowoczesne ogrodzenie ozdobne do ogrodu czerpie z aktualnych trendów, takich jak minimalizm, zabawa formą, silne kontrasty czy inspiracje naturą. Zwykle jest stonowane, pozbawione tradycyjnych zdobień i bogatej ornamentyki, ale za to wielozadaniowe.
Jako ogrodzenie do ogrodu proponujemy modele, w których pojawiają się wycięcia w kształcie gałązek, liści, gwiazd, fal czy strug deszczu. Wolisz prostsze rozwiązania? Wybierz przęsła z prostych metalowych szczebelków pomalowanych dodatkowo na niestandardowy kolor, np. limonkowy czy malinowy. Ciekawym rozwiązaniem jest również drewno polimerowe: doskonała imitacja naturalnego surowca, ale materiał znacznie odporniejszy i trwalszy.
Ogrodzenia minimalistyczne świetnie komponują się z nowoczesnym budownictwem – prostymi bryłami i płaskimi dachami budynków oraz z surowymi materiałami. Dla domu i ogrodu w tradycyjnym, np. dworkowym, stylu powstają też jeszcze ogrodzenia klasyczne – lekkie, ażurowe, bogato i finezyjnie zdobione.
Ogrodzenie do ogrodu utworzonego wewnątrz posesji
A co z ogrodzeniem ogrodu, który stanowi część całości – został wydzielony z posesji? Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od zamysłu, potrzeb i oczekiwań. Jeśli cała posesja jest już ogrodzona, możemy zdecydować się na symboliczny niski płotek o charakterze głównie dekoracyjnym – np. kilka ozdobnych metalowych przęseł z uroczą furtką alb wspomnianą już formę otwartą ogrodzenia, czyli belkę z pionowymi sztachetkami. Dobrze sprawdzą się niskie płoty drewniane, które warto wykorzystać do oddzielenia od siebie poszczególnych stref ogrodu.
Gdy z kolei ogrodzenie do ogrodu ma pełnić czysto użyteczną funkcję, czyli stać się zabezpieczeniem roślin ogrodowych albo też uprawianych warzyw przed zwierzętami, warto wybrać siatkę bądź panele ogrodzeniowe. Zaletą paneli ze stalowego drutu jest ich niska cena i łatwy montaż, a jednocześnie można je szybko i tanio osłonić siatką cieniującą, zapewniając roślinom ochronę w upalne dni.
Ogrodzenie do ogródka w zabudowie wielorodzinnej
Prywatnym ogródkiem cieszą się także mieszkańcy nowoczesnych osiedli lub domów w zwartej zabudowie szeregowej. W takim wypadku problemem zwykle nie jest samo poczucie bezpieczeństwa czy konieczność ochrony przed zwierzętami, ale niewielka przestrzeń i brak prywatności. Warto rozważyć lekkie panele – z drutów lub drewniane czy drewnopodobne, które nie przytłoczą masywnością i wysokością zarówno naszego ogródka, jak i przylegających działeczek sąsiadów.
Dobrze sprawdzą się kratki ogrodowe i przęsła lekkiego płotu panelowego – łatwo je zamontujemy, a następnie możemy osłonić naturalnymi matami z bambusa i posadzić przy nich rośliny pnące, ozdobne wysokie trawy albo żywopłot. Aby bez skrępowania spędzać w ogródku pośród sąsiadów czas, warto również kupić osłaniające meble ogrodowe takie jak pawilon, namiot czy altana.
Pomysł na ogrodzenie ogródka na działce rekreacyjnej
Nieco problemów przysparza z kolei ogrodzenie ogródka na terenie ROD, gdyż działkowiczów obowiązuje regulamin. Zgodnie z jego zapisami działkę możemy ogrodzić, ale stosując się do wytycznych i kwestii bezpieczeństwa. Taki płotek:
- nie może przekraczać wysokości 100 cm,
- musi być ażurowy, czyli nie możemy zdecydować się na ogrodzenie pełne,
- nie może zawierać ostro zakończonych elementów takich jak groty,
- jego funkcję może przejąć żywopłot, ale za pisemną zgodą sąsiada.
Jako że ogrodzenia są dzisiaj dostępne w różnych rozmiarach, działkowicze mogą się pokusić o montaż zarówno ozdobnego lub nowoczesnego płotku metalowego, którego sztachety są zamocowane w sporej odległości od siebie, jak i ażurowych kratek lub paneli z drewna czy tworzywa drewnopodobnego. Najczęściej jednak wybieramy ekonomiczne panele z drutu stalowego, które osłaniamy roślinnością. To pozwala zaznaczyć granicę działki i zabezpieczyć ją przed dowolnym wstępem innych osób czy zwierząt, a jednocześnie sprzyja pielęgnowaniu relacji między sąsiadami.
Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Polargos – z radością doradzimy w wyborze i dopasowaniu ogrodzenia do ogrodu, uwzględniając budżet, oczekiwania i gust.
FAQ:
Drewniane czy metalowe ogrodzenia ogrodu – które wybrać?
To zależy od upodobań i oczekiwań. Drewniany płot jest wyjątkowy, a stwarza ciepły, przytulny klimat, dobrze wpisując się w rustykalne trendy. Ogrodzenia metalowe to z kolei ogromna różnorodność form i zdobień, a dzięki solidnej odporności na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia służą długie lata bez konieczności konserwacji.
Jakie powinno być ogrodzenie ogródka?
Ogrodzenie ogródka rekreacyjnego nie może być wyższe niż na 100 cm i wyposażone w ostro zakończone elementy. Ogrodzić ogród na terenie ROD możemy też tylko płotem ażurowym, a do zasadzenia na granicy żywopłotu potrzebujemy zgody sąsiada.
Jaką wysokość może mieć ogrodzenie ogródka?
Na posesji prywatnej maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia bez obowiązku zgłaszania budowy w urzędzie to 2,2 m od poziomu gruntu. Aby zamontować wyższe, należy najpierw złożyć wniosek i dokumenty w urzędzie miasta lub gminy.