Produkty

Czym charakteryzuje się ogrodzenie modułowe?

Podstawowa cecha ogrodzenia modułowego uwidacznia się już w samej jego nazwie. Ogrodzenie modułowe zbudowane jest z modułów, czyli prefabrykowanych, przygotowanych do montażu elementów, z których szybko i łatwo zbudujemy chroniący posesję płot. Wśród szerokiej grupy ogrodzeń modułowych wymienić można różne rodzaje ogrodzeń, a te z kolei produkowane są jako konkretne kolekcje czy modele. To sprawia, że kupujący staje przed ogromnym wyborem!

Jak wygląda ogrodzenie modułowe?

Ogrodzeniem modułowym nazwiemy każde, które da się wznieść niczym budowlę z klocków, czyli precyzyjnie łącząc ze sobą poszczególne elementy. Wszystkie komponenty takiego ogrodzenia modułowego mają formę prefabrykatów – czyli są dostarczane na miejsce budowy w całości i w gotowości do montażu.

Zamawiając ogrodzenie modułowe, otrzymamy odpowiednią liczbę przęseł, słupków i elementów montażowych oraz całą bramę wjazdową i furtkę, które będą wymagały jedynie odpowiedniego przytwierdzenia i ustabilizowania fundamentami, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ogrodzenia modułowe standardowo nie wymagają wzmocnienia w postaci podmurówki, choć oczywiście atrakcyjne murki i słupki – pokryte np. klinkierem albo kamieniem elewacyjnym – mogą podbić walory całego ogrodzenia.

Czym się wyróżniają ogrodzenia modułowe?

Ogrodzenie modułowe to dobry wybór przede wszystkim z punktu widzenia ekonomicznego – zakup i montaż gotowego ogrodzenia będzie kosztować mniej i potrwa krócej niż budowa ogrodzenia na posesji „od zera”. Wszystkie potrzebne elementy można nawet kupić w sklepie internetowym. Co jeszcze?

Ogrodzenie modułowe to pełna kompatybilność

Ogrodzenia modułowe produkowane są zwykle w ramach kolekcji. W konkretnej linii dostępne są wszystkie elementy ogrodzenia (przęsła, furtka i brama) utrzymane w tej samej stylistyce i w pełni do siebie przystosowane, czyli nienagannie ze sobą współpracujące. To ułatwia zakup i montaż ogrodzenia, oszczędza czas i nerwy, a często i pieniądze.

Ogrodzenie modułowe to szybki i łatwy montaż

Wszystkie moduły, czyli elementy ogrodzenia, wystarczy jedynie ze sobą połączyć za pomocą dedykowanych elementów montażowych (np. obejm, spinek, łączników). W praktyce całość prac sprowadza się do zabetonowania w gruncie słupków i przytwierdzenia do nich przęseł oraz furtki i bramy wjazdowej. Proces nieco się skomplikuje, gdy inwestor zdecyduje się podmurówkę. Niemniej wciąż będzie to stosunkowo łatwe zadanie, z którym można poradzić sobie samodzielnie, korzystając jedynie z instrukcji od producenta.

Ogrodzenie modułowe to trwałość na lata

Ogrodzenia modułowe zwykle produkowane są ze stali. W Polargos zabezpieczamy ogrodzenia modułowe za pomocą procesów ocynku ogniowego i malowania proszkowego. W ten sposób są odporne na korozję – warstwy cynku i farby nie dopuszczają do utleniania się metalu i chronią przed wilgocią. Ogrodzenie modułowe zachowuje swój estetyczny, schludny wygląd na długi czas. Nie wymaga od właściciela żadnych dodatkowych prac konserwacyjnych.

Ogrodzenie modułowe to różnorodność wyboru

Ogrodzenia modułowe to wyjątkowo szeroka grupa ogrodzeń, z których poszczególne kolekcje czy modele projektowane są w konkretnym stylu, ale też z różnych materiałów czy z myślą o odmiennych zadaniach i funkcjonalnościach. Dzięki temu każdy, kto stanie przed wyzwaniem zakupu ogrodzenia modułowego, będzie mógł dobrać model, który idealnie trafi w gust oraz będzie spójny stylistycznie z aranżacją budynku i przestrzeni przydomowej.

Jakie są rodzaje ogrodzeń modułowych?

Choć ogrodzenia modułowe mogą być produkowane z różnych materiałów, także z drewna,  kompozytu czy tworzywa, to skupmy się na ogrodzeniach metalowych, które są najpopularniejsze.

Ogrodzenie panelowe modułowe

Ogrodzeniem modułowym jest oczywiście ogrodzenie panelowe, na które składają się przęsła panelowe oraz słupki montażowe i specjalne obejmy lub spinki do paneli. Do ogrodzenia panelowego można oczywiście od razu dobrać panelową furtkę i bramę. Zwykle jednak ogrodzenie modułowe frontowe ma bardziej reprezentacyjny charakter (np. ogrodzenie minimalistyczne lub mocno dekoracyjne), a panele chronią posesję „na tyłach”.

Panele ogrodzeniowe tworzone są z grubych i sztywnych drutów, które mogą być proste (2D) lub wygięte w literę „V” (3D z przetłoczeniami). Ogrodzenie panelowe modułowe w Polargos chronimy powłoką cynkową i farbą proszkową.

Ogrodzenie modułowe pełne, czyli żaluzjowe

Ogrodzenie modułowe pełne stoi w opozycji do ogrodzenia ażurowego. Jego przęsła oraz furtka i brama wypełnione są w całości konkretnym materiałem – ogrodzenie pozbawione jest prześwitów, więc ukrywa posesję przed „podglądaczami”, sąsiadami czy przechodniami. Ma to swoje zalety, bo prywatność domowników jest pod pełną ochroną. Z drugiej strony ogrodzenie modułowe pełne może zasłaniać widok na okolicę. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji!

Najpopularniejszym rodzajem ogrodzenia pełnego jest ogrodzenie żaluzjowe. Płaskie i szerokie profile stalowe są w tym wypadku montowane bezpośrednio obok siebie i pod kątem. Nachodzą na siebie, przypominając żaluzje w oknie.

Ogrodzenie modułowe w duchu minimalistycznym

Nowoczesne ogrodzenie modułowe musi odpowiadać na aktualne trendy w designie, architekturze i aranżacji, aby pasować do nowoczesnego budownictwa. Dlatego część ogrodzeń modułowych projektowana jest w stylu minimalistycznym, z naszej oferty to m.in. ogrodzenie Arizona czy Lavender. Główne założenia minimalizmu to:

  • oszczędność stylistyczna i dekoracyjna (brak zdobień, ewentualne delikatne dekory w postaci perforowanej blachy),
  • proste i geometryczne formy przekładające się na rytmiczność kompozycji,
  • stonowana kolorystyka łączona z zabawą kontrastem (szarości przełamane intrygującą barwą),
  • zabawa formą – np. forma otwarta czy zaplanowana „chaotyczność”, formy wertykalne lub horyzontalne,
  • funkcjonalność – ogrodzenie modułowe powinno być wielozadaniowe (np. łączyć się z centralną tzw. smart home, być w pełni zautomatyzowane).

Ogrodzenie modułowe w duchu klasycznym

Także klasyczne ogrodzenia obecnie produkowane są w wersach modułowych. Klasyczne – czyli właściwie jakie? Bogato i finezyjnie zdobione, czerpiące z wielowiekowej tradycji metaloplastycznej, nawiązujące do architektury staropolskich dworków i pałacyków, z łukowatymi liniami i wygięciami, które tworzą wrażenie lekkości. W ofercie Polargos są to np. ogrodzenia Alicja 2 czy Greta Lux 3.