Produkty

Ogrodzenia przemysłowe – najważniejsze cechy oraz wymagania

Ogrodzenia przemysłowe realizują tak wiele ważnych zadań, że muszą spełniać szereg założeń konstrukcyjnych i użytkowych. W końcu nie tylko wytyczają granice terenu przemysłowego, ale też chronią zwykle bardzo kosztowne mienie, zapobiegając potencjalnym włamaniom czy aktom wandalizmu. Ogrodzenia przemysłowe muszą być też w pełni bezpieczne i funkcjonalne, aby w żaden sposób nie utrudniać codziennej pracy. Jakie konkretnie cechy powinno mieć takie ogrodzenie?

Zgodne z prawem ogrodzenia przemysłowe

Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że budowa ogrodzeń jest regulowana przepisami polskiego prawa. Powinien je znać zwłaszcza każdy inwestor. W przeciwnym wypadku może się narazić na dodatkowy koszt i pracę związaną z przebudową lub wręcz rozbiórką nowego ogrodzenia. O czym trzeba pamiętać?

  • Jeśli ogrodzenie ma być wyższe niż 2,2 m, to fakt jego budowy (wraz ze specyfikacją techniczną) należy zgłosić do właściwego urzędu i odczekać 30 dni. Jeśli w tym czasie urzędnicy nie wyrażą żadnego sprzeciwu, można uznać tzw. milczącą zgodę.
  • Ogrodzenie powinno zostać wybudowane w granicach działki. Można wznieść je w linii rozgraniczającej działki, natomiast wymaga to zgody właściciela sąsiadującej posesji (najlepiej pisemnej).
  • Poniżej wysokości 1,8 m ogrodzenia nie mogą zostać zamontowane żadne niebezpieczne elementy – groty, drut kolczasty czy inne ostro zakończone części, które mogłyby wyrządzić krzywdę człowiekowi lub zwierzęciu.

Bezpieczne ogrodzenia przemysłowe

Mimo że ogrodzenie przemysłowe ma naturalnie chronić obiekt przemysłowy i teren wokół niego, to nie może stwarzać żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Dotyczy to nie tylko ww. wspomnianych ostro zakończonych elementów, ale ogółu konstrukcji i jej montażu.

Ogrodzenie przemysłowe to nie tylko przęsła (często kilkumetrowe i bardzo ciężkie), ale też przystosowane do specyfiki pracy (np. wjazdu tirów) bramy wjazdowe, z których każda może ważyć nawet kilka tysięcy kilogramów! Nie trudno wyobrazić sobie skutki nieszczęśliwego wypadku z taką masywną bramą w roli głównej. Wszystkie elementy ogrodzenia muszą być solidnie wykonane i odpowiednio ze sobą połączone. Istotna jest zwłaszcza odpowiednio głęboka i szeroka podmurówka, która ustabilizuje konstrukcje i dobrze rozłoży obciążenia. W tej kwestii nie warto szukać kompromisów czy oszczędności!

Solidne ogrodzenia przemysłowe

Nie ma wątpliwości, że ogrodzenia przemysłowe muszą być ponadprzeciętnie solidne – w końcu to inwestycja na lata, która nie powinna wymagać żadnych dodatkowych prac, zwłaszcza remontowych. Ponadto ogrodzenie przemysłowe musi być w stanie zatrzymać potencjalnego włamywacza przez odpowiednio długi czas, więc powinno wykazywać sporą odporność na urazy mechaniczne (np. przecinanie czy wyłamywanie elementów przęseł).

Ważne jest więc to, aby ogrodzenie przemysłowe zostało wyprodukowane z dobrej jakości materiału. Zwykle jest to stal, której trzeba zapewnić odpowiednią ochronę antykorozyjną.

Ogrodzenia metalowe przemysłowe odporne na korozję

Z punktu widzenia kupującego ważna jest zwłaszcza informacja o dwóch procesach, które producent ogrodzeń przemysłowych powinien wykorzystać.

  • Cynkowanie – ogrodzenia metalowe przemysłowe powinny być w trakcie produkcji ocynkowane. W ten sposób tworzony jest stop żelazo-cynk z czystą cynkową warstwą wierzchnią. Powłoka jest nierozerwalna i zapobiega utlenianiu się metalu, a więc korozji.
  • Malowanie proszkowe – w połączeniu z cynkowaniem malowanie proszkowe tworzy tzw. system DUPLEX, jedno z najlepszych antykorozyjnych zabezpieczeń. Farba proszkowa nakładana jest jako naelektryzowane cząstki, które po uprzednim podgrzaniu ulegają polimeryzacji, czyli wtapiają się w strukturę stali.

Łatwe w montażu ogrodzenia przemysłowe

Tereny przemysłowe zwykle są dość rozległe, warto więc postawić na taki rodzaj ogrodzenia przemysłowego, którego montaż nie będzie zbytnio skomplikowany, aby całość prac przeprowadzić szybko i sprawie.

Jednym z najczęściej wybieranych ogrodzeń przemysłowych są panele. Ogrodzenie panelowe ma liczne zalety – spełnia wszystkie ww. założenia, a jednocześnie można je łatwo dostosować do indywidualnych wymagań, np. zwiększając wysokość (nawet do kilku metrów) czy stosując dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia (np. drut kolczasty). Ogrodzenie montuje się błyskawicznie, spinając panele z słupkami. W dodatku jest to ekonomiczny wybór, co ma ogromne znaczenie przy zabezpieczeniu dużego terenu.

Atrakcyjnie wizualnie ogrodzenia przemysłowe

Ogrodzenia przemysłowe muszą spełniać normy dotyczące bezpieczeństwa i jakości, jednak warto też zadbać o ich aspekty wizualne. W końcu to ogrodzenie (widoczne jako pierwsze) staje się wizytówką obiektu, a co za tym idzie – jego właściciela.

I w tym wypadku ogrodzenie panelowe doskonale zda egzamin. Może nie zachwyca formą i stylistyką, ale prezentuje się estetycznie i elegancko, na długo zachowuje swój pierwotny wygląd. Oczywiście od frontu ogrodzenie panelowe można wymienić na bardziej reprezentacyjne, np. nowoczesne ogrodzenie modułowe, które będzie spójne ze stylistyką budynku czy charakterem działalności.

Funkcjonalne ogrodzenia, furtki i bramy przemysłowe

Ogrodzenie przemysłowe warto potraktować jak integralną część wyposażenia przestrzeni wokół obiektów, zwłaszcza że pracownicy będą korzystać z niego każdego dnia (a przynajmniej z furtek i bram wjazdowych).

Dobrze jest wykorzystać nowe rozwiązania technologiczne, aby to codzienne użytkowanie było bezpieczne i komfortowe. Podstawą jest automatyzacja bram oraz implementacja systemu kontroli dostępu. To one sprawią, że na teren przemysłowy będą mogły dostać się wyłącznie upoważnione osoby, a nadzór zostanie maksymalnie ułatwiony. W przypadku bram wjazdowych warto wykorzystać też system fotokomórek i lamp ostrzegawczych, które zapobiegają nieszczęśliwym wypadkom i zniszczeniom zarówno bramy, jak i np. przytrzaśniętego nią pojazdu.

Ochrona antywłamaniowa a ogrodzenia przemysłowe

Ostatnią kwestią, o którą trzeba zadbać w przypadku ogrodzeń przemysłowych, jest ich skuteczne zabezpieczenie przed potencjalnymi włamaniami. Ogrodzenia przemysłowe muszą być odpowiednio wzmocnione, aby stawiać opór przez jakiś czas. Dobrze jest też przemyśleć montaż drutu kolczastego lub innych tego typu elementów, które odstraszą włamywaczy. Ważny jest oczywiście monitoring, który powinien objąć całe ogrodzenie.